کودک من کتک می زند =>علت کتک زدن کودکان

کودک من کتک می زند =>علت کتک زدن کودکان

در محیط های اجتماعی، کودکان برای کتک زدن اطرافیان تمایل بیشتری دارند زیرا نمی خواهند داشته های خود را با هیچ کس دیگر شریک شوند. هنگامی که دوستان کودک خانه می آیند اسباب بازی های موردعلاقه

کتک کاری در کودکان

کتک کاری در کودکان

کودک ۱۰ ساله ام به شدت برادر ۶ ساله اش را کتک می زند ، آیا راهی وجود دارد که بدرفتاری او را اصلاح کنم؟
با توجه به احتمال خطر و صدمه به فرزند شش ساله ؛ جلوی این رفتار باید گرفته شود.
با استفاده از راهکارهای زیر در اصلاح بد رفتاری او بکوشید.
۱٫ از بین بردن زمینه ها
زمینه های افزایش نفرت او را از برادرش با عدم تبعیض ، عدم مقایسه و عدم محبت ظاهری فراوارن به برادر کوچک تر از بین ببرید.
۲٫ از بین بردن فشارهای روحی:
احتمال اینکه فرزند ۱۰ ساله شما در خارج از خانه تحت فشار روحی است، وجود دارد . با شناسایی ریشه های این فشارها آن ها را از بین ببرید.

۳٫ آموزش بیان احساسات :
به او بیاموزید که به جای کتک زدن برادر ، عصبانیت خود را با کلکات بیان کند.
اشکالی ندارد که به جای کتکم به برادرش بگوید از او متنفر است.

۴٫ ارائه راههایی برای تخلیه احساسات :
اگر نمی تواند احساسات خود را در قالب واژه ها بیان کند، کیسه بوکس یا عروسک بادی را تهیه کنید تا هنگام عصبانیت و اقدام به کتک کاری برادر به کیسه بوکس یا عروسک مشت بکوبد.

۵٫ آموزش تغییر وضعیت:
اگر هنگام عصبانیت شدید وضعیت خود را عوض کند، ( از حالت ایستاده به نشسته ، خروج از اتاق ، نوشیدن کمی آب) عصبانیتش فروکش خواهد کرد.
چند توصیه:
اگر شما یا همسرتان با او یا برادرش چنین رفتاری دارید، آن را متوقف کنید، به تاثیر جدی الگو ها توجه داشته باشید.
از دادن نقش بد به او چون شریر یا زور گو بپرهیزید.
زمان کتک کاری او را نصیحت کنید، برای اصلاح رفتار او از موقعیت های عاطفی و زمان ومکانی مناسب از جهت روحی بهره ببرید.
در صورت احتمال خطر و صدمه به فرزند کوچکتر جلوی او را به صورت واسطه شدن فیزیکی بگیرید.
در صورت استمرار بد رفتاری از شیوه محرومیت استفاده کرده و او را از امکاناتی که در اختیار دارد،به طور موقت محروم کنید.
در صورت مشاهده پیشرفت و یا تخفیف بد رفتاری از تحسین او غافل نشوید.
مشکلی رایج با دلایلی متفاوت
در سه سال نخست زندگی کودکان، مشت زدن یا گاز گرفتن کاملا طبیعی و نرمال است. این کارها هیجان زیادی دارد که کودکان از عهده کنترل آنها بر نمی آیند. شاید نخستین باری که چنین رفتاری را از فرزند خود ببینید، تصور کنید این رفتار همیشه ادامه خواهد داشت. اما دلیلی برای این نگرانی وجود ندارد – البته تا سن زیر سه سال. کودکان موجودات غیراجتماعی و اولیه هستند که هنوز رفتارهای اجتماعی را یاد نگرفته اند. به آنها به چشم یک غارنشین نگاه کنید. مشت زدن و گاز گرفتن نیز روش ارتباطی انسان های اولیه بوده است.
البته، پیش از اینکه کودک لغات زیادی بیاموزد، با مشت، گاز، جیغ و گریه حرف های خودش را بیان می کند. این رفتارها برای کودکان صفر تا سه ساله کاملا طبیعی هستند. پیش از اینکه بخواهید مانع از رفتارهای ناخوشایند فرزند خود بشوید، درک کنید برای چه این کارها را می کند؟ چه می خواهد؟ چه چیزی ناراحتش کرده است؟

اهمیت سن کودک
هنگامی که کودک یک ساله می شود آمادگی آزمایش محدودیت ها و تجربیات علت و معلول را دارد. او ممکن است به طور مدام کلید عروسکی را فشار دهد تا آواز بخواند. یا ممکن است حتی برای در آوردن داد شما و تجربه حس وحشت، گاز بگیرد. والدین تصور می کنند بعید است کودکان در حالتی غیر از عصبانیت مشت بزنند یا گاز بگیرند. اما این صحت ندارد. کودکان بین 18 ماهگی تا دو سال، برای جلب توجه کتک می زنند و گاز می گیرند. این روش سوءاستفاده آنها است و خیلی سریع پاسخ می دهد و آنها به خواسته ها خود می رسند. مثلا کودک دو ساله با مشت زدن به مادر او را مجبور می کند تا تلفن را قطع کند. کودکان از این ترفند برای اجرای خواسته های خود سوءاستفاده می کنند.
بیرون از خانه بازی کردن را فراموش نکنید. حتی اگر هوا سرد بود نیز سعی کنید او را بیرون ببرید. زیاد در خانه ماندن باعث کسالت و ناراحتی کودکان می شود
دفاع شخصی
کودکان هنگامی که ناامید و ناراحت می شوند نیز برای دفاع از خود گاز می گیرند یا مشت می زنند. این کارها به کودک کمک می کنند تا احساس ناراحتی خود را تخلیه کند.

جلوگیری از بروز این رفتارها
بسیاری از کودکان فقط در مواقع خاص و به ندرت گاز می گیرند یا مشت می زنند. اما بعضی از آنها، تا پیش از سه سالگی و یافتن توانایی برای بیان احساسات و نیازهای خود، با جیغ، کتک و گاز حرف های خود را بیان می کند. برای کم کردن احتمال بروز این اتفاق در کودک خود، باید احساسات خود را کنترل کنید و صدای خود را بالا نبرید زیرا صدای بالا باعث تحریک بیشتر کودک می شود. همیشه سعی کنید، محکم، جدی و فرز باشید.

برای جلوگیری از اینگونه رفتارهای کودک می توانید رفتارهای زیر را انجام دهید:
ثابت قدم و همیشه روی حرف خود باشید: برای از بین رفتن خشم، مشت زدن یا گاز گرفتن کودک هیچ مدت زمان مشخصی وجود ندارد. اما اگر هربار که او این کارهای زشت را انجام داد، بد بودن آن را برایش یادآوری کنید احتمالا پس از 5 یا 6 دعوا بالاخره می فهمد که نباید چنین رفتاری داشته باشد.
گوشه نشانی: برای کودکان 2 تا 3 ساله، گوشه نشانی نیز از دیگر مسایل تاثیر گذار است. مادری می گوید: «هنگامی که پسر من دوساله بود، اگر به خواسته هایش نمی رسید به بازوی من مشت می زد. من به او می گفتم نباید بزنی. آیا می خواهی تنبیه و در یک گوشه حبس شوی!». پس از آن بود که کمتر این واکنش را انجام می داد.
دعوای کودکان
محرک های کودک را شناسایی کنید: آیا کودک شما هم هنگام گرسنگی گاز می گیرد؟ به او میان وعده های سالم بدهید و به برنامه غذایی سالم بچسبید. در ضمن، بیرون از خانه بازی کردن را فراموش نکنید. حتی اگر هوا سرد بود نیز سعی کنید او را بیرون ببرید. زیاد در خانه ماندن باعث کسالت و ناراحتی کودکان می شود.
در محیط های اجتماعی، کودکان برای کتک زدن اطرافیان تمایل بیشتری دارند زیرا نمی خواهند داشته های خود را با هیچ کس دیگر شریک شوند. هنگامی که دوستان کودک خانه می آیند اسباب بازی های موردعلاقه او را جمع کنید تا خیالش راحت باشد کسی به آنها دست نمی زند.
وسایلی را دم دست بگذارید که بچه ها سر آن با هم دعوایشان نشود. مثلا اگر فقط یک اتوبوس اسباب بازی وجود داشته باشد بدون شک بین اینکه چه کسی آن را داشته باشد اختلاف پیش می آید. اگر کودک سر یک وسیله خاص گریه می کرد و آن را می خواست، او را کناری بکشید و اسباب بازی دیگری به او بدهید.
با یک مشاور صحبت کنید: اگر پس از همه این کار و پس از سه سالگی، کودک همچنان مشت می زند و گاز می گیرد حتما با متخصص رفتارهای کودک مشورت کنید. شاید این مساله در مشکلات سلامتی یا روحی کودک ریشه داشته باشد. در کودکان زیر سه سال این کارها می تواند در نتیجه دیر زبان باز کردن یا عدم توانایی در بیان خواسته های خود، بیماری یا معلم و همکلاسی جدید باشد.
کودکانی که پس از سه سال همچنان بدرفتاری دارند باید تحت نظارت و مشاوره متخصصان کودک، تنبیه و تشویق شوند. آنها باید بیاموزند شکستن قوانین عواقب بدی برای آنها دارد.

منبع:maharatkadeh.com

نظرات بییندگان :