کودکان مقاوم به درمان یبوست را چگونه مداوا کنیم؟

کودکان مقاوم به درمان یبوست را چگونه مداوا کنیم؟

مهمترين اقدام استفاده از داروهای ملین محرک است که در این راستا تا زمانیکه روده از مدفوع خالی نشده نباید از داروهای ملین خوراکی استفاده نمود .

کودکان مقاوم به درمان یبوست را چگونه مداوا کنیم؟

فوق تخصص بیماریهای گوارش و کبد گفت : حذف شیر از رژیم غذایی برای دوره ای از جمله توصیه های درمانی برای بیماران مقاوم به درمان یبوست کودکان است .
دکتر علی اکبر سیاری فوق تخصص بیماریهای گوارش و کبد ، با بیان اینکه یبوست مقاوم در کودکانی که یبوست آنها در سن کمتر از 4 سالگی شروع شده ، بی اختیاری مدفوع و سابقه فامیلی دارند شایع تر است گفت : در شرح حال این کودکان باید به معاینه فیزیکی مجدد و ارزیابی پاراکلینیک از نظر کارکرد تیروئید ، پاراتیروئید ، پتاسیم ، سرب  توجه شود .
این فوق تخصص بیماریهای گوارش و کبد اظهار کرد : مهمترين اقدام  استفاده از داروهای ملین محرک است که در این راستا تا زمانیکه روده از مدفوع خالی نشده نباید از داروهای ملین خوراکی استفاده نمود .
وی در پایان خاطرنشان کرد : حذف شیر از رژیم غذایی برای دوره ای کوتاه از دیگر توصیه های درمانی برای بیماران مقاوم به درمان است .

«کودکانی که پس از ۲ سالگی مقادیر زیادی شیر در روز مصرف می کنند، مستعد ابتلا به یبوست هستند.
بنابراین، بعد از ۲ سالگی توصیه می شود بیش از ۴۵۰ میلی لیتر شیر در روز مصرف نشود. مصرف زیاد شیر همچنین، می تواند کم خونی فقرآهن نیز ایجاد کند.
با وجود این حذف کامل شیر از رژیم غذایی کودکان مبتلا به یبوست نیز صحیح نیست، بلکه باید در حد تعادل استفاده شود. در این میان، یکی از مهم ترین زمان های شروع یبوست، زمان قطع شیر مادر و شروع شیر خشک یا شیر پاستوریزه است.»

برای دیدن سایر مطالب مرتبط با بیماری های مرتبط با دردهای شکمی کودکان با این قسمت(بیماری دل درد کودکان) سایت کودکان ما مراجعه کنید

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات بییندگان :