کوتاهی قد کودکان را چگونه میتوان بر طرف کرد؟

کوتاهی قد کودکان را چگونه میتوان بر طرف کرد؟

هورمون رشد هورمونی است که به طور طبیعی از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و مهمترین عملکرد آن در کودکان افزایش رشد قدی با تأثیر بر روی صفحات رشد است....

کوتاهی قد کودکان را چگونه میتوان بر طرف کرد؟

کوتاهی قد کودکان

سایت کودکان ما به نقل از اصفهان امروز :فاطمه سیاری فرد، فوق تخصص غدد کودکان گفت: بیشترین مشکل ناشی از کمبود هورمون رشد، کوتاهی قد است. کودکانی که دچار اختلال در هورمون رشد هستند اصلاً رشد نمی‌کنند یا رشدشان بسیار اندک است. 
به گزارش فارس، وی اظهار داشت: هورمون رشد هورمونی است که به طور طبیعی از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و مهمترین عملکرد آن در کودکان افزایش رشد قدی با تأثیر بر روی صفحات رشد است.
فوق تخصص غدد کودکان گفت: نوزادان و کودکان باید طبق کارت مراقبت رشد، قد، وزن و دور سر کودک را بر اساس زمان‌بندی در مراکز بهداشتی و درمانی یا تحت نظر متخصص کودکان اندازه‌گیری کنند تا مشخص شود که کودک به اختلال در عملکرد رشد دچار نشده باشد.
 استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اگر در این اندازه‌گیری‌ها متوجه اختلال شویم، پزشک متخصص اطفال، کودک را به فوق تخصص غدد ارجاع داده تا کمبود هورمون کودک به واسطه دارو و درمان رفع شود.
سیاری‌فرد با بیان این مطلب که بیشترین مشکل ناشی از کمبود هورمون رشد، کوتاهی قد است گفت: کودکانی که دچار اختلال در هورمون رشد هستند اصلاً رشد نمی‌کنند یا رشدشان بسیار اندک است.
فوق تخصص غدد کودکان افزود: افزایش قد در هر سنی متفاوت است اما به طور معمول کودکان بعد از 3 سالگی تا قبل از سن بلوغ، باید سالیانه 5 تا 6 سانتی‌متر رشد قدی داشته باشند و کودکانی که ترشح هورمون رشد در آنها دچار اختلال است این 5 تا 6 سانتیمتر رشد را هم ندارند.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در این دسته از کودکان، سایز کفش بزرگ نمی‌شود و ثابت می‌ماند و قد لباس‌های سال گذشته نیز کوتاه نمی‌شود و به راحتی می‌توان فهمید که کودک دچار اختلال در رشد شده است.
وی علت این اختلال را ژنتیک دانست و افزود: البته بعضی از نوزادانی که با پا به دنیا می‌آیند یا بعد از تولد دچار مشکلات تنفسی می‌شوند نیز به این بیماری دچار می‌شوند.
فوق تخصص غدد کودکان ادامه داد: همچنین ممکن است کودک سالم باشد اما به خاطر ضربه‌ای که به سرش خورده دچار این اختلال شود. استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: خانواده‌ها دقت داشته باشند ممکن است کوتاهی قد ژنتیکی باشد و اصلاً ربطی به مشکلات و اختلال هورمون رشد نداشته باشد چرا که اگر خود پدر و مادر و بستگان کوتاه قد باشند مسلم است که فرزندشان نیز قد کوتاهی داشته باشند.
سایت کودکان ما به نقل از همشهری آنلاین:رییس انستیتو تحقیقات تغذیه گفت: در خانواده‌هایی که کوتاه قد هستند اگر فرزندانشان مورد مراقبت کوتاهی قد از جمله تغذیه قرار گیرند، نسبت به نسل قبل بلند قدتر می‌شوند.
دکتر مجید حاجی فرجی در گفت وگو با ایسنا، گفت: بحث کوتاهی قد کودکان مورد توجه برنامه‌های سازمان جهانی بهداشت و کشورمان قرار گرفته است در همین راستا برنامه پایش مراقبت‌های تغذیه‌ای در جهت جلوگیری از اختلالات رشد قدی کودکان و کمک به افزایش رشد نرمال یا طبیعی کودکان را در کشور داشتیم.

وی افزود: در دهه گذشته کوتاه قدی برخی مناطق ما حتی در حواشی تهران رقم بالایی بوده است و در طول یک دهه کار مراقبت پزشکی و تغذیه‌ای توانسته به میزان قابل توجهی درصد کوتاه قدی کودکان دوران رشد را پایین بیاورد.

دکتر حاجی فرجی تصریح کرد: دقت کافی در زمینه بهداشت و سلامت تغذیه کودکان باید انجام گیرد به دلیل اینکه عوامل ژنتیکی و تغذیه‌ای و محیطی در کوتاهی قد نقش دارند. نقش تغذیه در جلوگیری از کوتاهی قد بسیار مهم است که این موضوع در مناطق آسیب‌پذیر مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی مورد توجه جدی توسط پزشکان قرار نمی‌گیرد به دلیل اینکه باورشان بر این است که مسایل ژنتیکی در کوتاهی قد موثر است.

تغذیه ناکافی، علت کاهش رشد قد در ایرانیان
وی با بیان اینکه در دوره رشد می‌توان با تغذیه روی عوامل ژنتیکی تاثیر گذاشت، تصریح کرد: در خانواده‌هایی که کوتاه قد هستند اگر مورد مراقبت کوتاهی قد قرار گیرند نسبت به نسل قبل قدهای بلندتری خواهند داشت، اگر در این زمینه اقدام جدی انجام نگیرد نسل‌های بعدی نیز در معرض خطر کوتاه قدی و سوء تغذیه قرار می گیرند.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه تصریح کرد: مطالعات نشان داده است که اگر جمیع عوامل مورد مراقبت قرار گیرند می‌توانیم جامعه بلند‌ قد‌تری داشته باشیم. غیر از درشت مغذی‌ها که کمبود آنها در سوء تغذیه و کوتاهی قد موثر هستند ریزمغذی‌ها نیز می‌توانند تاثیرگذار باشند. ویتامین D ، روی و کلسیم اگر در زمان مناسب مورد تامین و پایش قرار گیرند اطمینان بیشتری برای جلوگیری از کوتاهی قد می‌توانیم داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مصرف مواد لبنی باید جزو برنامه‌های تغذیه‌ای قرار گیرد، ما بحث مکمل یاری و غنی‌سازی مواد غذایی با ویتامین D و روی در برنامه‌های کشوری به ویژه در کودکان و نوجوانان را داریم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :