کم کاری تیروئید در بارداری چه خطراتی را به دنبال دارد و چطور از آن پیشپیری کنیم؟

کم کاری تیروئید در بارداری چه خطراتی را به دنبال دارد و چطور از آن پیشپیری کنیم؟

در کسانی که کم‌کاری تیروئید شدید داشته‌اند، نازایی و سقط‌های مکرر رخ داده است بنابراین تشخیص بیماری و درمان آن بخصوص در زمان بارداری بسیار مهم است پس کسانی که سابقه ...

کم کاری تیروئید در بارداری

کم‌کاري تيروئيد در حاملگي

روزنامه جمهوری اسلامی :غده تيروئيد، غده‌اي كوچك و پروانه‌اي شكل مي‌باشد كه در جلوي گردن واقع شده است. اندازه تيروئيد در يك فرد بالغ حدود بيست گرم است. اين غده دو هورمون تيروكسين (T4) و‌تري يدوتيرونين (T3) را ترشح مي‌نمايد.اين هورمونها، نقش مهم واساسي در سوخت‌ وساز بدن دارند.غده تيروئيد توسط هورمون ديگري بنام هورمون محرك تيروئيد TSH تنظيم مي‌گردد.اين هورمون از غده هيپوفيز ترشح مي‌گردد. 
وقتي كم كاري تيروئيد ايجاد ‌شود سوخت و ساز بدن كند مي‌شود و اين امر منجر به طيف وسيعي از علايم در بيماران مي‌شود. به دليل غير اختصاصي بودن علائم، غالباً مدتها تشخيص بيماري به تاخيرمي افتد.شايعترين علائم شامل:احساس ضعف و خستگي،افزايش وزن،يبوست،اختلالات قاعدگي،ريزش مو و خشكي پوست،اختلال در يادگيري و حافظه، ناباروري وسقط مي‌باشد. 
تيروئيد از اواخر ماه سوم جنيني شروع به ترشح هورمون‌هايش مي‌كند. بنابراين در سه ماهه اول جنيني، جنين قادر به ساختن هورمون‌هاي تيروئيد نيست و به هورمون‌هاي تيروئيدي كه از طريق جفت از مادر دريافت مي‌كند وابسته است. مقادير كمي از هورمون‌هاي تيروئيد كه از مادر به جنين مي‌رسد در رشد و تكامل مغز نقش اساسي دارد. كم كاري تيروئيد درمان نشده در مادر منجر به كاهش ضريب هوشي و عقب ماندگي‌هاي ذهني در جنين مي‌شود.علاوه بر اين سقط جنين، زايمان زودرس، مسموميت بارداري، فشار خون ناشي از بارداري از عوارض كم كاري تيروئيد در بارداري است. 
خانمهاي مبتلا به كم كاري تيروئيد كه باردار مي‌شوند بايد بدانند كه در بارداري نياز به هورمون تيروئيد 50-25% افزايش مي‌يابد، بنابراين ايده آل آن است كه اين افراد قبل از بارداري از وضعيت تيروئيد خود با خبر باشند و با پزشك معالج خود در مورد مقدار مصرف دارو مشورت كنند.خانمهاي با كم كاري تيروئيد شناخته شده در صورت بارداري بايد سريعا جهت آزمايش تيروئيد و مراجعه به پزشك اقدام نمايند.تستهاي عملكرد تيروئيد در طي بارداري بايد هر 8-6 هفته تكرار شود. خانمهاي باردار بايد به خاطر داشته باشند كه مصرف همزمان مولتي ويتامين‌هاي بارداري كه حاوي آهن و كلسيم مي‌باشند، با لووتيروكسين جذب گوارشي آن را مختل مي‌كند و بهتر است اين مكمل‌ها با فاصله 4-3 ساعت از لووتيروكسين مصرف شود. بعد از زايمان مقدار مصرف دارو به مقدار قبل از بارداري بر ميگردد و بيماران 8-6 هفته پس از زايمان مجدداً جهت بررسي وضعيت تيروئيد خود مراجعه نمايند. 

کم‌کاري تيروئيد در حاملگي

کم‌کاري تيروئيد در حاملگي
جام جم آنلاين: کم‌کاری تیروئید از بیماری‌های شایع در زنان است و در زنان باردار بین 2 تا 3 در هر 1000 نفر رخ می‌دهد. این بیماری به علل متفاوتی رخ می‌دهد. یکی از این علل که در برخی کشورهای فقیر شایع است، کمبود ید در مواد غذایی است که اغلب به دلیل کمبود این ماده معدنی در خاک این مناطق است.

در سال‌های قبل از غنی‌سازی ید در این کشورها، با شمار زیادی از کودکان عقب‌مانده ذهنی روبه‌رو بودیم که به دلیل کم‌کاری تیروئید در مادران آنها حین بارداری و کم‌کاری تیروئید در این کودکان رخ می‌داد.

خوشبختانه با افزودن ید به نمک طعام در این کشورها و همین طور افزودن ید به مولتی‌ویتامین‌های مخصوص دوران بارداری از میزان بروز این نوع از کم‌کاری تیروئید کاسته شد.

نوع دیگر کم‌کاری تیروئید به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی فرد علیه غده تیروئید خودش به وجود می‌آید که گاه علت بروز این حالت مبتلا شدن به بیماری‌های ویروسی خاص است.در هرحال علائم کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی خستگی، یبوست، عدم تحمل سرما و افزایش وزن است.

از علائم دیگر می‌توان به ورم اندام‌ها و صورت، ریزش مو و خشکی پوست اشاره کرد. این علائم ممکن است در بسیاری از بیماری‌های دیگر دیده شود، پس برای تشخیص قطعی این بیماری نیاز به انجام آزمایشات خاص هورمونی داریم. از طرفی چون در دوران بارداری تغییراتی در میزان طبیعی این آزمایش‌های هورمونی رخ می‌دهد، برای تشخیص، به فرد متخصص در این زمینه نیاز داریم.

اما اهمیت تشخیص و درمان بیماری کم‌کاری تیروئید چیست؟ طبق تحقیقات هورمون تیروئید نقش مهمی در رشد و نمو سیستم عصبی جنین دارد، به طوری که حتی در فرزندان مادرانی که کم‌کاری تیروئید مخفی دارند، نیز اختلالات رشد عصبی و کاهش شاخص هوش دیده شده است.

در کسانی که کم‌کاری تیروئید شدید داشته‌اند، نازایی و سقط‌های مکرر رخ داده است بنابراین تشخیص بیماری و درمان آن بخصوص در زمان بارداری بسیار مهم است پس کسانی که سابقه کم‌کاری تیروئید یا جراحی تیروئید یا درمان پرکاری تیروئید با ید رادیواکتیو داشته‌اند، قبل از بارداری یا اوایل بارداری باید از نظر مشکلات تیروئید بررسی و آزمایش شوند و کسانی که تحت درمان هستند هم طی بارداری و پس از زایمان از نظر کنترل این بیماری تحت نظر باشند زیرا در دوران بارداری نیاز به هورمون تیروئید افزایش می‌یابد و چه بسا کسانی که قبل از بارداری ظاهرا مشکلی نداشته اند اما حین بارداری به دلیل افزایش نیاز بدنشان، با آزمایش متوجه بیماری ایشان می‌شویم.

از مشکلات دیگری که حین بارداری برای افرادی که دچار کم‌کاری تیروئید هستند رخ می‌دهد، زایمان زودرس، پاره شدن زودرس کیسه آب، فشارخون بارداری و کنده شدن جفت (دکولمان) را می‌توان نام برد که هر یک خطراتی برای مادر و جنین دارند.

دکتر ثریا عالمی 
جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان

نظرات بییندگان :