کلسترول بالا در بارداری

کلسترول بالا در بارداری

به طور کلی تریگلیسرید تا 500 علایم حاد بالینی ایجاد نمیکند و با کمی رژیم عذایی مقدار ان بسرعت پایین میاید و کلسترول نیز در کوتاه مدت نگرانی زیادی ندارد ولی همانطور که گفتم از نظر کبدی بهتر است که

کلسترول بالا در بارداری

کلسترول بالا در بارداری

سایت کودکان ما به نقل از  ایران  سلامت :من در هفته 30 بارداری هستم در هفته 25 بارداری آزمایش چربی خون دادم میزان تری گلیسیرید310 و کلسترول خونم 245 ولی Ldl 129و54 Hdl شده بود.بعد مصرف گوشت قرمز و شکلات و بستی و کلا شرینی جات را قطع کردم و مصرف مرغ و برنج و ماکارونی را محدود. و ا وعده غذای پختنی خوردم و 1 وعده غذا با روغنهای بدون کلسترول موجود در بازار آنهم به صورت کم چرب.اما بعد از 4 هفته که دوباره آزمایش دادم تری گلیسیرید340 و کلسترول خونم 240 ولی Ldl 125و46 Hdl شده بود. می خواستم بدانم چرا وضعیت چربی خونم نامتعادل شده و تری گلیسیرید روند صعودی دارد و Hdl خونم کم شده در صورتی که تا قبل از بارداری و تا ماه دوم بارداری که آزمایش داده بودم تمام این گزینه ها در حد مجاز و عالی بود و سابقه بیماری خاصی هم ندارم.و در ضمن قرارگیری جنین طوری هست که احتمالا باید سزارین انجام بدهم آیا این موضوع برای خودم و جنین خطرناک است؟ با تشکر


پاسخ:
اصولا در حاملگی مقدار کلسترول و تری گلیسیرید خون بالا می رود و جای نگرانی نیسیت ولی اگر وزن شما بالاست و چربیها هم بالا رفته است حتما باید آزمایشات کبدی از شما بعمل اید جون کبد چرب حاملگی اصطلاحا نام بیماری است که در حاملگی میتواند خطر ساز باشد . 
به طور کلی تریگلیسرید تا 500 علایم حاد بالینی ایجاد نمیکند و با کمی رژیم عذایی مقدار ان بسرعت پایین میاید و کلسترول نیز در کوتاه مدت نگرانی زیادی ندارد ولی همانطور که گفتم از نظر کبدی بهتر است بررسی لازم بعمل اورید


پايين بودن كلسترول مي‌تواند به تولد پيش از موعد نوزدان منجر شود 


تحقيقات پژوهشگران آمريكايي نشان مي‌دهد زنان بارداري كه ميزان كلسترول خون آنها بسيار پايين است احتمالا در خطر بيشتري براي زايمان پيش از موعد قرار دارند. 

به گزارش ايرنا و به نقل از پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي، موسسه ملي تحقيقات ژنوم انساني يافته‌هاي پيشين مبني بر ارتباط كلسترول بالا با افزايش خطر زايمان پيش از موعد تاييد كرد. 

اين در حالي است كه محققان دريافتند ميزان كم كلسترول نيز مي‌تواند خطر تولد نوزادان نارس را افزايش دهد. 

نتايج اين تحقيق در نشريه پزشكي كودكان منتشر شده است. 

تولد پيش از موعد خطر بروز مشكلات سلامتي از جمله بيماري‌هاي قلبي و ريوي، نابينايي، ناشنوايي و مشكلات شنوايي را افزايش مي‌دهد. 

محققان در تحقيقات خود بيش از يكهزار زن اهل كاروليناي جنوبي و نوزادان آنها را مورد بررسي قرار دادند. 

دانشمندان دريافتند پنج درصد زناني كه ميزان كلسترول خون آنها مناسب بود پيش از موعد زايمان كردند اما اين تعداد در مورد زناني كه بيشترين ميزان كلسترول را داشتند(بيش از ‪ (mg/dl ۲۶۱‬حدود ‪ ۱۲‬درصد بود. 

اين ميزان در بين زنان سفيد پوستي كه كمترين ميزان كلسترول را داشتند (‪ ۲۱ (mg/dl ۱۵۹‬درصد گزارش شد. 

پژوهشگران هيچگونه تفاوتي در ميزان تولد نيافتند اما زنان داراي كمترين ميزان كلسترول، احتمال بيشتري براي به دنيا آوردن نوزاداني با سر كوچكتر داشتند. 

دكتر "ماكس مونكه" مجري اين تحقيقات بر انجام مطالعات بيشتري براي تاييد اين يافته‌ها تاكيد كرد. 

به گفته وي تحقيقات اوليه ما نشان مي‌دهد، ظاهرا در دوران بارداري كمتر از حد بودن كلسترول، به اندازه بيش از حد بودن آن نامطلوب است اما هنوز براي تعميم دادن اين نتايج به جمعيت عمومي بسيار زود است. 

ميزان مناسب كلسترول براي جفت و كودكي كه در حال رشد است، بسيار اساسي است. 

كلسترول در دوران بارداري براي جفت و رشد نوزاد از جمله رشد مغزي وي مهم و ضروري است. 

پايين بودن كلسترول مادر مي‌تواند به ساختار ژنتيكي وي مرتبط باشد اما عواملي مانند چگونگي تغذيه نيز در آن نقش دارد.


جام جم آنلاین: محققان نروژی می گویند زنان بارداری که رژیم غذایی پایین آورنده کلسترول را دنبال می کنند از احتمال وضع حمل پیش از موعد می کاهند. به گزارش مدلاین پلاس ، این نتاایج نشان می دهد رعایت رژیم غذایی در دوران بارداری می تواند ریسک فاکتورهای قلبی عروقی را اصلاح کند ممکن است منجر به اثرات سودمند بر سلامتی مادر و کودک شود.این محققان اثر یک رژیم غذایی کاهش دهنده کلسترول (حاوی ماهی ، گوشت کم چرب و محصولات لبنی ، غلات و حبوبات ، میوه و سبزیجات) را در سطوح کلسترول بررسی کردند و دریافتند این رژیم در مقایسه با برنامه غذایی عادی کاهش بیشتری در کلسترول را سبب می شود. بعلاوه رژیم فوق با کاهش احتمال زایمان پیش از موعد ارتباط دارد زیرا مشخص شده که کاهش سطوح کلسترول بد (ال.دی.ال) همراه با سایر تغییرات در رژیم غذایی در کاهش احتمال تولد نوزاد زودرس نقش دارد.

نظرات بییندگان :