کتک زدن دختر توسط پدر !!

کتک زدن دختر توسط پدر !!

به اين ترتيب براي تنبيه شرايطي در نظر گرفته شده است كه در راس آن اين است كه تنبيه بايد از سوي والدين، اولياي قانوني و سرپرستان صغار و مجانين باشد. همچنين برابر اين ماده تنبيه فقط ...

کتک زدن دختر توسط پدر

کتک زدن دختر توسط پدر


با سلام

سوالم این است که در مورد پدری که بیش از اندازه و به دفعات بسیار و  بدون هیچ دلیلی موجهی دختر 18 ساله ی خود را بارها بارها به طرز شدیدی کتک می زند و وی را در اتاق حبس می کند چه راهکار قانونی وجود دارد؟

لطفا به طور واضح توضیح بفرمایید که دقیقا چه راهکاری برای این قضیه در قانون پیش بینی شده است؟

و اینکه چه کسانی حق دارند در این مورد به دادگاه شکایت کنند و آیا یکی از بستگان این شخص که بارها شاهد این قضیه بوده است می تواند علیه این مرد به دادگاه شکایت کند؟

عاجزانه خواهش می کنم راهکاری قانونی بفرمایید تا هر چه زودتر این دختر  نگون بخت را از دست این پدر دیوانه نجات دهیم و او را به سزای اعمالش برسانیم چون اگر به همین صورت پیش رود و از این اتفاق جلوگیری نشود صدمات جبران ناپذیری به آن دختر وارد خواهد شد.

پاسخ:

سلام
در بند (ت) ماده 158 قانون مجازات اسلامي مصوب سال 1392 آمده است:

اقدامات والدين و اولياء قانوني و سرپرستان صغار و مجانين كه به منظور تأديب يا حفاظت آنها انجام مي‌شود، مشروط بر اين‌كه اقدامات مذكور ‌در حد متعارف و حدود شرعي تأديب و محافظت باشد ايرادي ندارد.

به اين ترتيب براي تنبيه شرايطي در نظر گرفته شده است كه در راس آن اين است كه تنبيه بايد از سوي والدين، اولياي قانوني و سرپرستان صغار و مجانين باشد. همچنين برابر اين ماده تنبيه فقط در خصوص صغار و مجانين امكان اعمال دارد و بايد براي ادب كردن و حفاظت آنها انجام شود. ضمن آنكه تنبيه بايد در حد متعارف با رعايت حدود شرعي تاديب و محافظت باشد.

منعی برای شهادت انان نیست اما تاثیر درحه و ارزش آن با دادگاه است.

شکواییه ای مبنی بر ایراد ضرب و جرح تقدیم نمایید .

گواهی پزشکی قانونی و شهود به شما کمک خواهند کرد.

منبع: persianlawyer.org

نظرات بییندگان :