چگونه کودکان را سرگرم کنیم => چگونه به کودک بیاموزیم خود را سرگرم کند

چگونه کودکان را سرگرم کنیم => چگونه به کودک بیاموزیم خود را سرگرم کند

قابليت بچه ها براي تنها بازي كردن به حال و وضعيت آن ها هم بستگي دارد، اگر بچه گرسنه، خسته يا مريض باشد كمتر به تنها بازي كردن رغبت خواهد داشت. علاوه براين شما از يك نوپاي كمي بزرگ ...

چگونه کودکان را سرگرم کنیم

چگونه کودکان را سرگرم کنیم

سایت کودکان به نقل از آفتاب :اگر شما هم جزو کسانی هستید که از دست فرزندشان به ستوه آمده اند این مقاله را بخوانید تا راههای سرگرم کردن او را یاد بگیرید.

درست است که کودکان بسیار دوست داشتنی هستند ولی گاهی از دست آنها دلتان می خواهد موهایتان را بکنید! کودکان بسیار بامزه اند و به جز تعداد کمی، همه مردم آنها را دوست دارند. مراقبت از کودکان وظیفه دشواری برای والدین است زیرا هرگز نمی شود فهمید که آنها با پاهای کوچک خود به کدام نقطه از خانه می روند!

والدین باید راههای مختلف سرگرم کردن کودکان خود را بدانند.

شما گزینه های زیادی برای سرگرم کردن کودکان در اختیار دارید و از این نظر ابداً در مضیقه نیستید!

۱) کتاب شعر: اشعاری را که مخصوص کودکان است بخوانید. این کار مطمئناً توجه کودک را جلب خواهد کرد. معانی جملات را با حرکت دادن دست و صورت تداعی کنید تا برای کودک لذت بخش باشد. مطمئن باشید کودکتان از این کار لذت خواهد برد!

۲) آشپزی؛ اگر سن کودکتان بیشتر است و یا در آستانه رفتن به مدرسه قرار دارد با او به آشپزی بپردازید. پختن شیرینی انتخاب خوبی است. بر روی فرزندتان پودر شکلات یا آرد بپاشید و بگذارید او نیز با شما همین معامله را انجام دهد. این کار سرگرمی خوبی است هرچند باعث ریخت و پاش در آشپزخانه می شود!

۳) عروسک بازی: با عروسک های دخترتان بازی کنید. در ضمن می توانید آنها را به همراه کودک به حمام ببرید. نیازی به گفتن نیست که کودکان علاقه زیادی به آب بازی دارند و شما می توانید علاوه بر عروسک ها، کودکتان را نیز بشویید!

۴) خواندن داستان؛ برای کودک خود قصه شاه پریان بخوانید. اگر او در آستانه رفتن به مدرسه باشد این کار باعث می شود با کلمات و اشیاء آشنا شود.

۵) قلقلک: قلقلک دادن بچه ها سرگرمی بسیار لذتبخشی است که نتیجه آن، خندیدن زیاد و داشتن اوقاتی خوش است!

۶) پریدن از روی لوله: تعدادی لوله را با فاصله کم بر روی قالی یا یک سطح صاف قرار دهید و از کودکتان بخواهید ازمیان آنها عبور کند. در ضمن او می تواند از روی لوله ها بپرد. این کار کودکتان را بسیار سرگرم می کند.

این کارها مخصوص داخل خانه است ولی کودکان باید با طبیعت نیز دوست باشند. در اینجا به فعالیت هایی می پردازیم که آنها می توانند در خارج از خانه انجام دهند.

۱) آشنایی با گیاهان؛ کودکتان را به پارک ببرید و او را با باغبانی آشنا کنید. یادتان باشد کودکان از بازی با گل لذت می برند! شما می توانید فرزندتان را با گل ها وگیاهان مختلف آشنا کنید.

۲) کنار دریا؛ اگر خانه شما در نزدیکی ساحل دریا قرار دارد کودکتان را به آنجا ببرید. در غیر این صورت به استخر بسنده کنید. بگذارید کودکتان آب بازی کند. در ضمن قایق سواری در دریاچه فکر خوبی است.

۳) عکس گرفتن؛ وقتی با کودکتان به گردش می روید عکس های زیادی از او بگیرید. این عکس ها را چاپ کنید و از کودکتان بخواهید شخصیت ها را شناسایی کند.

۴) اشیاء عتیقه؛ کودکتان را به موزه ببرید. بازدید از موزه تجربه بسیار خوبی برای اوست. کودکتان را با تاریخ و فرهنگ کشورش آشنا کنید. این کار باعث تقویت رابطه شما با فرزندتان خواهد شد.

۵) دوچرخه سواری: با فرزندتان به دوچرخه سواری بروید. این ورزش برای سلامتی او مفید است و عضلات وی را تقویت می کند. کودکتان باید از سنین پایین به دوچرخه سواری عادت کند.

۶) توپ بازی: اگر چیزی به ذهن تان نمی رسد یک توپ بردارید و با آن بازی کنید. به همین سادگی! توپ را به سوی فرزندتان پرتاب کنید و از او بخواهید همین کار را انجام دهد. طریقه درست پرتاب کردن توپ را به او بیاموزید.

به غیر از این کارها، شما راه های زیادی برای سرگرم کردن فرزندتان دارید ولی اگر ما بخواهیم فهرستی از آنها ارائه دهیم خواندن آن یک روز وقت شما را می گیرد!

شما باید هر کاری که از دستتان برمی آید برای شادی فرزند خود انجام دهید. اهمیتی ندارد که تا چه حد خسته هستید یا خانه اتان به هم ریخته است! یادتان باشد کودک شما باید یک روز مفرح را سپری کند!

چگونه به کودک بیاموزیم خود را سرگرم کند

سایت کودکان ما به نقل از بیتوته : بچه‌ها مدتها قبل از پاگذاشتن به دوران بزرگسالي فشار رواني را تجربه مي‏كنند. برخي کودکان مجبورند با مشکلاتي چون کشمکش‌هاي خانوادگي، طلاق، تغييرات دائمي مدرسه، همسايه‌ها، توافقات مراقبت از کودک، فشار گروههاي هم‌سال و بعضي وقت‌ها حتي با خشونت در خانواده يا جامعه‌شان دست و پنجه نرم کنند.

بيشتر والدين كودكان نوپا ،آرزو مي كنند كه كودكشان بتواند تنهايي خودش را سرگرم كند. اين خواسته والدين منطقي است، چون كودك نوپا مي تواند اسباب بازي ها را بر دارد، با آن ها بازي كند، دنبال توپ بدود و كتاب ورق بزند. نوپاها آموخته اند كه مي توانند خودشان كارهايي انجام دهند و اتفاقاً اغلب هم در انجام كارها توسط خودشان پافشاري و سماجت به خرج مي دهند.

با اين همه يك بچه يك ساله همچنان دوست دارد دور و بر والدينش بچرخد، ما مي توانيم به او كمك كنيم كه بياموزد چگونه خود را سرگرم كند. جين فوي، متخصص كودكان در كاروليناي شمالي مي گويد: "كودكان نوپا اصولاً نمي توانند براي مدت طولاني به تنهايي بازي كنند". طولاني ترين زماني كه مي توانيد از يك بچه يك ساله انتظار داشته باشيد به تنهايي بازي كند چيزي حدود پانزده دقيقه است، دادن چنين فرصتي به كودك كاري است كه به انجام دادنش مي ارزد، اين كار تنها به اين دليل نيست كه شما فرصت داشته باشيد شام را آماده كنيد يا اتاق را جارو و گردگيري كنيد.
دكتر اسكالار متخصص رشد در مركز مطالعات رشد و يادگيري دانشگاه كاروليناي شمالي در اين باره مي گويد:"تنها بازي كردن، تقويت كننده استقلال، اعتماد به نفس، خلاقيت، و مهارت هاي زباني است. اغلب مي بينيم كه يك كودك پانزده ماهه موقعي كه تنها بازي مي كند با خود چيزهايي زمزمه مي كند، چنين بازي هايي پايه و اساس رشد مهارت هاي زباني هستند.
"دكتر اسكالار مي گويد:" قابليت بچه ها براي تنها بازي كردن به حال و وضعيت آن ها هم بستگي دارد، اگر بچه گرسنه، خسته يا مريض باشد كمتر به تنها بازي كردن رغبت خواهد داشت. علاوه براين شما از يك نوپاي كمي بزرگ تر هم نمي توانيد انتظار داشته باشيد كه مدت طولاني تري تنها بازي كند.
" دكتر فوي معتقد است: "يك كودك بيست و دوماهه كه از نظر شناختي و زباني قابليت هاي بيشتري از كودك يك ساله يا پانزده ماهه دارد تمايل روز افزوني براي كسب استقلال در خود مي بيند، بنابراين بيش از پيش دوست دارد با شكستن حد و مرزهايي كه شما وضع كرده ايد آن ها را و شما را امتحان كند و بنابراين اين نياز بيشتري به نظارت و توجه مداوم و از نزديك دارد".
براي افزايش ظرفيت كودكتان در تنها بازي كردن، چهار كلمه را به خاطر بسپاريد:" علاقه،ايجاد عادت، سازماندهي، و جهت دهي". اول سعي كنيد كودكتان را به فعاليتي مشغول كنيد كه به آن واقعاً علاقه دارد، اگر از نظر شما كمي شلوغ كاري اشكالي ندارد به او اجازه دهيد اگر دوست دارد ليوان ها و قاشق ها را جابه جا كند يا لباس ها را از كشوي كمد بيرون بكشد. ژوليت كه يك پسر پانزده ماهه دارد دو كشوي پايين كابينت آشپزخانه را پر از بطري، قاشق و پيمانه هاي پلاستيكي كرده تا هنگامي كه او مشغول درست كردن شام است، پسرش با آن ها مشغول بازي شود و كاري به كار او نداشته باشد.
بنابراين مي بينيم كه چه طور سرگرم كردن بچه به كار مورد علاقه اش مي تواند او را به سمت تنها بازي كردن سوق بدهد.چنان كه گفتيم دومين نكته اي كه بايد به ذهن بسپاريد "ايجاد عادت" است. وقتي كودك شما كاملاً مشغول بازي شد، به آرامي كمي دور شويد يا يك مجله به دست بگيريد. وقتي او اسباب بازي به سمت شما مي اندازد تا شما را به بازي بكشاند، به راحتي اسباب بازي را به خودش برگردانيد و جمله كوتاهي درباره بازيش بگوييد و لبخند بزنيد.
طي روزها و هفته هاي بعد بتدريج و آرام آرام سعي كنيد فاصله فيزيكي و ذهني خود را از او بيشتر كنيد و بيشتر پي كار خودتان باشيد، اما هرگز كودكتان را بدون مراقبت رها نكنيد. دقت داشته باشيد در محلي كه كودك مشغول بازي است شئ يا موقعيتي وجود نداشته باشد كه امنيت و سلامت كودك را به خطر بيندازد.
كودك يك ساله دركي از خطر ندارد. نكته ديگري كه در اين مورد برشمرديم " سازماندهي " فعاليت كودك بود. پر كردن اطراف كودك از اسباب بازي هاي جورواجوري كه دوست شان دارد منجر به دستپاچگي و گيج شدن او مي شود. به جاي اين كار، هر بار تنها يك اسباب بازي در اختيار او بگذاريد و به نوبت اسباب بازي ها را عوض كنيد. تري مي گويد:"من وقتي مي خواهم كتابي بخوانم يا حساب خريدهاي روزانه ام را بكنم؛ از همين روش استفاده مي كنم، كتابم را به اتاق فرزندم مي برم و آن جا اول عروسك پشمالويش را به او مي دهم، بعد از چند دقيقه توپ را و بعد از مدتي دو تا كتاب در اختيارش مي گذارم، به اين ترتيب او مرتب مشغول بازي است و با هر اسباب بازي به نوبت حسابي بازي مي كند و سرگرم مي شود، و من هم به كارم مي رسم."
يك كودك يك ساله نياز به جهت دهي دارد، از اين رو وقتي احساس مي كنيد كودكتان آرام آرام علاقه اش را به بازي با يك اسباب بازي از دست مي دهد، با پرسيدن يك سؤال دوباره او را تحريك كنيد. مثلاً وقتي كودكتان مشغول بازي با بلوك هايش است، در حين اين كه مشغول كار خودتان هستيد بدون اين كه مستقيماً وارد بازي با او شويد، با او صحبت كنيد. مثلاً مي توانيد بگوييد:" عجب! تو سه تا مكعب رو روي هم گذاشتي. مي توني يكي ديگه هم بهشون اضافه كني؟"سعي كنيد برنامه تنها بازي كردن بخشي از برنامه روزانه بچه باشد. كلر لرنر، متخصص رشد كودكان در واشينگتن مي گويد:"
كليد تقويت توانايي تنها بازي كردن در بچه ها اين است كه با افزايش تدريجي زمان تنها بازي كردن، او را به اين كار عادت دهيد." البته ممكن است اولين تلاش هاي شما براي وادار كردن كودك به تنها بازي كردن بيش از چند دقيقه نتيجه ندهد و كودك پس از دقايقي كوتاه داد و فرياد راه بيندازد و شما را بطلبد، در اين هنگام سعي كنيد سريع به او پاسخ ندهيد، به او فرصتي بدهيد تا خودش با مسأله كنار بيايد. يك زمان مناسب براي ايجاد عادت تنها بازي كردن، بعد از حمام يا ناهار است، اين زماني است كه كودك راضي و خشنود به نظر مي رسد. زمان هايي كه خودتان خسته هستيد براي اين كار انتخاب نكنيد. دكتر فوي مي گويد:" خستگي و تنشي كه شما در درونتان احساس مي كنيد ممكن است در رفتار كودكتان منعكس شود."
در ضمن به خاطر بسپاريد كه اين فرايند هميشه با يك الگو و با يك كيفيت ثابت نخواهد بود. كودكي كه يك روز خيلي خوب خودش را به تنهايي سرگرم مي كند، روز بعد ممكن است كاملاً از اين كار امتناع كند، اما شما بايد تلاش كنيد كه فرصت هاي لازم را براي او فراهم كنيد تا تنها بازي كردن را به مرور بياموزد. پيش از اين كه شما فكرش را بكنيد خواهيد ديد كه توانسته ايد پانزده دقيقه تمام به حال خودتان باشيد و كودك كاري به شما نداشته و شادمانه خود را در دنياي بازي غرق كرده است!

                                      
نظرات بییندگان :