چگونه کودکانی شاد داشته باشیم= >راز اصلی شاد زیستن کودکان در چیست؟

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم= >راز اصلی شاد زیستن کودکان در چیست؟

همه ی ما دوست داریم کودکانی شاد و سالم داشته باشیم.دلمان می خواهئ صدای خنده ی آنها در خانه بپیچد و ما را هم غرق شادی کند اما روش آن چیست؟ اولین راز پرورش کودکی شاد تمجید از اوست

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم

 همه ی ما دوست داریم کودکانی شاد و سالم داشته باشیم.دلمان می خواهئ  صدای خنده ی آنها در خانه بپیچد و ما را هم غرق شادی کند اما روش آن چیست؟
 سایت کودکان ما به نقل از شبکه ایران :به کودکتان عشق بورزید : اولین راز پرورش کودکی شاد تمجید از اوست . عشق مطلق والدین مهمترین عامل در شادی کودکان است. وقتی کودکان بزرگ می شوند دانستن اینکه علایق ، عقاید ، خصوصیات و استعداد هایشان با ارزش تلقی می شود پایه گذار شادی سالهای بعدی زندگی شان خواهد بود . البته پذیرش کودک به معنای چشم پوشی همیشگی از خطاهایش نیست . یاد بگیرد که عملکرد کودک را نقد کنید نه شخصیت اورا . همچنین آنچه را که از کودک می خواهید به او بگویید نه آنچه را که نمی خواهید.

نه، من نمی توانم را به بله، من می توانم تبدیل کنید : وقتی کودک شما بداند که به او اطمینان دارید و باورش کرده اید احساس می کند که دست یافتن به همه چیز برایش امکان پذیر است . افکار کودک نسبت به خود بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین والدین باید افکار مثبت به کودکان خود القا کنند . وقتی که در مدرسة ابتدائی ،‌معلم پسر مک بلدسو نویسنده کتاب پروش فرزند با متانت به او گفت که هیچ استعدادی برای بازی فوتبال نداری ، وی به پسر سرزنش شده اش گفت که هرگز اجازه ندهد کسی به اهداف و رویاهایش راه پیدا کند . امروز پسر او بازیکنی حرفه ای در یکی از تیم های مطرح کشور است . القائات فکری مثبت بلدسون در ذهن پسرش زندگی او را متحول کرد.

مقررات منصفانه وضع کنید و به آنها پایبند باشید : کودکان کم سن سال با احساس امنیت ،‌شاد می شوند . فرض کنید که در بالای آبشار مرتفعی ایستاده اید درصورتی از ایستادن در آنجا لذت خواهید برد که حفاظی در برابرتان باشد ، در غیر این صورت دچار اضطراب و خواهید شد . کودکان هم اینگونه اند . وقتی که چارچوب محکمی برای رفتارهایش وجود داشته باشد ،‌آنها پیشرفت می کنند . در حقیقت کودکان در جستجوی ساختارند .

ابعاد مثبت را برجسته کنید : به کودک خود بفهمانید که هیچ مشکلی وجود ندارد ، که به اتفاق هم نتوانیدآن را حل کنید . همچنین به او بیاموزید که خوشبین باشد. اگر اتفاق بدی افتاد، با صدای بلند فکر کنید و بگذارید او افکار شما را بشنود (وای نه باورم نمی شود که این اتفاق افتاده ، اما درستش می کنم ، چیز مهمی نیست) یادگیری خوشبینی مهم است زیرا کودک مشتاق و آرزومند بع احتمال زیاد بزرگسالی شاد خواهد شد . افراد ناراضی و ناخشنود بر حوادث منفی زندگی متمرکز می شوند ،‌درحالی که افراد شاد به وقایعی می اندیشند که چشم انداز بهتری از آینده به آنها می دهد .

حلقه شادی کودکتان را کامل کنید : والدین در پی معلمان و مربیان ی هستند که بتوانند حلقه شادی کودکانشان را کامل کنند .به کودکتان کمک کنید ارتباطات دوستانه اش را حفظ کند و گسترش دهد . داشتن ارتباطات قوی و مهارت برقراری آن از شروط اصلی شاد زیستن در آینده است .

کودکان را به تحریک بیشتر وادارید : کودکان امروز سنگین وزن ترند و این برای سلامت و شادابی آنها مضر است . کودکان چاق ، در مقایسه با سایر کودکان ،‌اعتماد به نفس کمتری دارند و افسرده ترند . اگر کودکان سرگرمیهای پر تحرک خارج از خانه را جانشین فعالیت های کم تحرک خانگی کنند و به جای غذاهای آماده ای که فاقد ارزش غذایی است ،‌غذاهای سالم و طبیعی بخورند ، از فوائد شاد زیستن بهره خواهد برد . کودکی که خوب غذا می خورد و ورزش می کند مغزش موادی شیمیایی به نام اندروفین ترشح می کند که به او احساس شادی می بخشد . با فراهم کردن میان وعده های طبیعی از جمله میوه های تازه فصلی ،‌پرهیز از قرار دادن تنقلات در دسترس کودکان و جانشین کردن غذاهای سالم خانگی به سلامت کودک خود کمک کنید . کودکتان را به انجام دادن ورزش و سرگرمیهای خارج از منزل تشویق کنید . بازی با سایر کودکان قدرت خلاقیت کودکتان را تقویت می کند و مهارت های اجتماعی را به او می آموزد .

شادی را در جعبه یادگاری ها ذخیره کنید: اشیای مورد علاقه کودکتان ، عکس ها، کارت پستال ها ، یادگاری ها ، کاردستی هایی را که یاد آورد خاطرات شاد برای کودک هستند داخل جعبه ای قرار دهید . هرگاه کودکتان بیمار است یا غمگین و لبخندی ساده نیاز دارد ،‌آنها را از جعبه بیرون آورید و به او نشان دهید .

لحظات جادویی ارتباط را بیابید : اخیراً مطالعه ای بر روی 2000 کودک 5 تا 17 ساله انجام شده است . از آنان پرسیده شد که خواهان چه چیزی هستند که با پول نمی شود خرید . همة آنها در پاسخ گفته بودند که والدین و توجه آ نها هستند . کودکان ما می خواهند که به آنها فکر کنیم ، برنامه هایی ترتیب دهید که همة اعضای خانواده بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند. کوهنوردی،‌ پیاده روی...)‌ کودکان را در فعالیت های روزمره تان مانند انجام دادن کارهای خانه ، خرید و آبیاری باغچه شریک کنید .

ژن تلاش دوباره را به کودک خود منتقل کنید : کودک شما همة فکر و ذهن این است شاگرد اول کلاس شود ،‌ولی در این رقابت همکلاسش برنده شده است . یک راز اصلی شاد زیستن برخورداری از قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است . سعی نکنید کودک خود را از همه ‌ناراحتی ها دور نگه دارید . به او کمک کنید بیاموزد چگونه با آنها مواجهه شود .

اگر شکست درسی یا غیر درسی اورا نا امید کرده ،‌کمک کنید تا هرچه سریع تر به وضعیت عادی خود برگردد . تشویق کنید تا احساسات خود را در قالب نوشته یا نقاشی بیان کند. شما الگوی کودکتان هستید . مطمئن شوید که الگوی مناسبی در مقابل اوست ورحیة خود را در هیچ شرایطی نبازید .

دراو شگفتی ایجاد کنید : هنگامی که کودک با چیزی بزرگتر از خودش مواجه می شود ،‌خواه پدیده ای فیزیکی باشد یا معنوی ، احساس رضایت خاطر می کند . با کودکان دربارة عقاید خود خداوند و مقدسات دینی صحبت کنید لازم نیست که او همه جزئیات را درک کند . با او در جنگل قدم بزنید ،‌به ستارگان خیره شوید . احساس مراقبت و توجه در کودکان را پرورش دهید

پرورش کودک شاد

هر پدر و مادری که بهترین آرزوها را برای فرزند خود دارند همه تلاش خود را می کنند تا اطمینان حاصل نمایند که کودکانشان سالم هستند و در شرایط روحی و جسمی مناسبی بسر می برند. بسیاری از مادران ممکن است کارهای مهیج زیادی را برنامه ریزی کنند که می تواند تمام روز کودکان را پر کند و به آنها ثابت کند که مادرشان بدون قید و شرط به آنها علاقه دارد.با این حال مانند بسیاری دیگر از والدین دغدغه اصلی این است:آیا کودکان من واقعا شاد و خوشحال هستند؟
ممکن است دانستن اینکه چه چیزی کودکان را شاد و خوشحال می کند شما را شگفت زده کند. متخصصان رشد کودک می گویند شادی چیزی نیست که شما بتوانید مثل یک هدیه زیبا با کاغذ کادوی جذاب به کودک خود بدهید. نویسنده کتاب شادی بزرگسالان و ریشه های آن در دوران کودکی می گوید:در واقع کودکان والدینی که در بدست آوردن دل آنها بیش از حد افراط کرده باشند.(مثلاً کوهی از اسباب بازی برای آنها خریده باشند یا اینکه جلوی بروز هرگونه ناراحتی عاطفی را در آنها گرفته باشند.)
به احتمال زیاد در دوران نوجوانی خسته، عیبجو و غمگین ( بدون شادی و خوشحالی )خواهند بود . وی با تاکید بر اینکه باید به کودکان کمک کرد تا برخی عوامل درونی را در خود ایجاد کنند که بتوانند در تمام طول عمر به آنها اعتماد کرده و از آنها استفاده کنند می گوید : بهترین عواملی که می توانند نشانه شاد بودن فرد باشند عوامل درونی هستند نه بیرونی.

چگونه فرزندانی شاد داشته باشید .
 1.موقعیت شوخی و تفریح را فراهم کنید:
هرچند تفریح و بازی دائمی یا خوردن بستنی به جای شام آرزوی همه کودکان است اما عاملی که می تواند موجب بوجود آمدن بیشترین شادی برای کودک شود.در دسترس و بدیهی باشد.آن عامل خود شما هستید.توجه به این نکته مهمترین مرحله برای شاد کردن کودک است.با آنها ارتباط برقرار کنید با آنها بازی کنید.اگر شما بتوانید فضایی فراهم کنید که فرزند شما در دوران کودکی در ارتباط و دلبسته به والدین باشد بهترین گام را برای تضمین شادی کودک خود برداشته اید.
بازی می تواند موجب شادی شود اما همچنین کودک شما از طریق بازی مهارتهای ضروری برای شادی در دوران های بعدی زندگی اش را فرا می گیرد . بازی های بدون چهار چوب که به کودک امکان تعیین یا انتخاب جزئیات بازی را می دهند.او را قادر می سازند تا آنچه را دوست دارد کشف کند مثلاً او می تواند با بلوک های اسباب بازی یک برج بسازد با عروسکهایش بیمارستان بازی کند و این بازیها نهایتاًمی تواند او را به سمت حرفه و شغلی راهنمایی کند که برای او مانند یک بازی مادام العمر و سراسر تفریح و شادی باشد.کودکان زمانی بازی می کنند که بتوانند ابتکار داشته باشند . بسازند و رویاپردازی کنند.
 1.کودکان شاد در بدن های سالم زندگی می کنند:
خواب کافی ، ورزش و رژیم غذایی مناسب در سلامت هرکس (خصوصاً کودکان ) اهمیت دارند. کودکان به طور طبیعی زیاد ورزش می کنند در صورتی که زمان کافی در اختیار کودک خود قرار دهید تا در حیاط خانه یا پارک بدود اخلاقش هم بهتر می شود. همچنین بهتر است به ساختار روحی و شخصیتی کودک خود نیز توجه داشته کنید.هرچند برخی از کودکان آسان می گیرند اما برخی دیگر تنها زمانی شاد هستند و پیشرفت می کنند که برنامه منظمی داشته و بدانند در طول روز چه کارهایی باید انجام دهند.

1.اجازه دهید با مشکلاتشان بجنگند:
اما شما خواهید گفت:من وظیفه دارم که کودکم را شاد کنم آیا نباید سعی کنم که همه شرایط را به بهترین نحو برای او فراهم کنم؟در واقع این حرف یک اشتباه بزرگ از سوی والدینی است که به کودک خود علاقه داشته و نیت خیر دارند.والدین دائماً سعی می کنند تا شرایط بهتری را برای کودک خود فراهم کرده و آنها را دائما ً شاد نگه دارند.اما این کار واقع بینانه نیست سعی نکنید به محض بروز مشکل دخالت کرده و آن را بر طرف کنید . کودکان باید یاد بگیرند که برخی مشکلات یا ناراحتی ها را تحمل کنند.بگذارید با مشکلاتشان بجنگند و خودش چیزهای مختلف را کشف کند زیرا این کار موجب می شود کودکان نحوه برخورد با مشکلات را یاد بگیرند.
البته این بدان معنا نیست که کودکان نباید هرگز از دیگران کمک بخواهند اما نقش شما این است که به آنها کمک کنید تا راه حل را پیدا کنند نه اینکه مستقیماً راه حل را در اختیار آنها قرار دهید. یادگیری نحوه برخورد با مشکلات و فشارهای اجتناب ناپذیر زندگی یک نکته بسیار مهم برای شادی و خوشحالی کودک در اینده است.
 1.همه احساسات و هیجانات کودکان را بپذیریم:
هنگامی که در یک جشن تولد کودک شما یک گوشه می ایستد و کز می کند ممکن است واکنش طبیعی شما این باشد که او را به پیوستن به جمع شاد مهمانها ترغیب یا وادار کنید.اما مهم است که به او اجازه دهید تا بعضی وقتها ناراحت باشد.وقتی کودک با عدم پذیرش توسط دیگران مواجه می شود به یک جشن تولد دعوت نمی شود یا چیزی را که می خواسته به دست نیاورده است و ناراحت می شود.برخی از والدین فوراً نگران می شوند و سعی می کنند با اقدامی عجولانه مشکل کودکشان را به سرعت برطرف کنند.
اما کودکان باید بدانند که اگر بعضی وقتها ناراحت باشند احساسشان کاملاً طبیعی است در واقع ناراحتی هم بخشی از زندگی است.اگر ما به عنوان والدین تلاش کنیم تا همه ناراحتی ها را از بین ببریم در واقع این پیام را به کودک می دهیم که:نباید ناراحت باشی ناراحت بودن یک اشتباه است در صورتی که ما در زندگی واقعی می بینیم که لحظاتی وجود دارد که از صمیم قلب غمگین می شویم یا شاید خشمگین باشیم.ما باید به آنها اجازه دهیم که احساسات مختلفشان را تجربه کنند و غم و خشم نیز بخشی از این احساسات هستند.شما می توانید به کودک خود کمک کنید تا برای هریک از حساساتش یک اسم مناسب انتخاب کند تا بتواند در مورد احساسات مختلف صحبت کند.
 1.کودکان در ارتباط با هم رشد می کنند:
ارتباط داشتن با کودکان با هم و سن و سال های خودشان موجب شناسایی هیجانات و احساسات آنها نسبت به خود و دیگران می شوند.
2.به کودک کمک کنید تا استعداد خود را پرورش دهد:
نسخه ای که برای ایجاد شادی مادام العمر تجویز می شود یک نکته حیرت آور دارد : افراد شاد کسانی هستند که یک را به خوبی فراگرفته اند.به عنوان مثال هنگامی که کودک در حال تمرین پرتاب توپ به سمت شما است از خطاهایش یاد می گیرد نظم و تداوم و سماجت را فرا می گیرد و نهایتاً از موفقیتی که ناشی از تلاش خودش است لذت می برد.
همچنین اطرافیان نیز موفقیت او را تشویق و تائید می کنند که این نیز دستاورد دیگری برای کودک است.مهمتر از همه اینکه کودک فرا می گیرد که تا حدی بر زندگی خودش کنترل دارد.اگر او تلاش کند تا کاری را انجام دهد می فهمد که نهایتاً با اصرار و تداوم می تواند موفق شود و این موفقیت رضایتمندی را برای او به ارمغان می آورد.

 1.به آنها انجام دادن کارهای خوب را بیاموزید:
با بزرگتر شدن کودک او می تواند یاد بگیرد که کمک به دیگران چقدر می تواند برای خودش ارضا کننده باشد.تحقیقات نشان می دهند افرادی که در زندگی کارهای خوب انجام می دهند کمتر احساس افسردگی می کنند.انجام کارهای خیر و کمک به دیگران می تواند بخشی از زندگی خانوادگی باشد.
 2.با دقت به حرف های کودکانتان گوش دهید:
توجه چند دقیقه ای در زمان مورد نیاز کودک،به او احساس ارزشمندی و رضایت می دهد.

منایع : شبکه ایران - سایت ارتش جمهوری اسلامی

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم؟

مقدمه:

هر پدر و مادری که بهترین آرزوها را برای فرزند خود دارند همه تلاش خود را می کنند تا اطمینان حاصل نمایند که کودکانشان سالم هستند و در شرایط روحی و جسمی مناسبی بسر می برند. بسیاری از مادران ممکن است کارهای مهیج زیادی را برنامه ریزی کنند که می تواند تمام روز کودکان را پر کند و به آنها ثابت کند که مادرشان بدون قید و شرط به آنها علاقه دارد.با این حال مانند بسیاری دیگر از والدین دغدغه اصلی این است:آیا کودکان من واقعا شاد و خوشحال هستند؟

ممکن است دانستن اینکه چه چیزی کودکان را شاد و خوشحال می کند شما را شگفت زده کند. متخصصان رشد کودک می گویند شادی چیزی نیست که شما بتوانید مثل یک هدیه زیبا با کاغذ کادوی جذاب به کودک خود بدهید. نویسنده کتاب شادی بزرگسالان و ریشه های آن در دوران کودکی می گوید:در واقع کودکان والدینی که در بدست آوردن دل آنها بیش از حد افراط کرده باشند.(مثلاً کوهی از اسباب بازی برای آنها خریده باشند یا اینکه جلوی بروز هرگونه ناراحتی عاطفی را در آنها گرفته باشند.)

به احتمال زیاد در دوران نوجوانی خسته، عیبجو و غمگین ( بدون شادی و خوشحالی )خواهند بود . وی با تاکید بر اینکه باید به کودکان کمک کرد تا برخی عوامل درونی را در خود ایجاد کنند که بتوانند در تمام طول عمر به آنها اعتماد کرده و از آنها استفاده کنند می گوید : بهترین عواملی که می توانند نشانه شاد بودن فرد باشند عوامل درونی هستند نه بیرونی.

 

چگونه فرزندانی شاد داشته باشید .

 1.موقعیت شوخی و تفریح را فراهم کنید:

هرچند تفریح و بازی دائمی یا خوردن بستنی به جای شام آرزوی همه کودکان است اما عاملی که می تواند موجب بوجود آمدن بیشترین شادی برای کودک شود.در دسترس و بدیهی باشد.آن عامل خود شما هستید.توجه به این نکته مهمترین مرحله برای شاد کردن کودک است.با آنها ارتباط برقرار کنید با آنها بازی کنید.اگر شما بتوانید فضایی فراهم کنید که فرزند شما در دوران کودکی در ارتباط و دلبسته به والدین باشد بهترین گام را برای تضمین شادی کودک خود برداشته اید.

بازی می تواند موجب شادی شود اما همچنین کودک شما از طریق بازی مهارتهای ضروری برای شادی در دوران های بعدی زندگی اش را فرا می گیرد . بازی های بدون چهار چوب که به کودک امکان تعیین یا انتخاب جزئیات بازی را می دهند.او را قادر می سازند تا آنچه را دوست دارد کشف کند مثلاً او می تواند با بلوک های اسباب بازی یک برج بسازد با عروسکهایش بیمارستان بازی کند و این بازیها نهایتاًمی تواند او را به سمت حرفه و شغلی راهنمایی کند که برای او مانند یک بازی مادام العمر و سراسر تفریح و شادی باشد.کودکان زمانی بازی می کنند که بتوانند ابتکار داشته باشند . بسازند و رویاپردازی کنند.

 1.کودکان شاد در بدن های سالم زندگی می کنند:

خواب کافی ، ورزش و رژیم غذایی مناسب در سلامت هرکس (خصوصاً کودکان ) اهمیت دارند. کودکان به طور طبیعی زیاد ورزش می کنند در صورتی که زمان کافی در اختیار کودک خود قرار دهید تا در حیاط خانه یا پارک بدود اخلاقش هم بهتر می شود. همچنین بهتر است به ساختار روحی و شخصیتی کودک خود نیز توجه داشته کنید.هرچند برخی از کودکان آسان می گیرند اما برخی دیگر تنها زمانی شاد هستند و پیشرفت می کنند که برنامه منظمی داشته و بدانند در طول روز چه کارهایی باید انجام دهند.

 

1.اجازه دهید با مشکلاتشان بجنگند:

اما شما خواهید گفت:من وظیفه دارم که کودکم را شاد کنم آیا نباید سعی کنم که همه شرایط را به بهترین نحو برای او فراهم کنم؟در واقع این حرف یک اشتباه بزرگ از سوی والدینی است که به کودک خود علاقه داشته و نیت خیر دارند.والدین دائماً سعی می کنند تا شرایط بهتری را برای کودک خود فراهم کرده و آنها را دائما ً شاد نگه دارند.اما این کار واقع بینانه نیست سعی نکنید به محض بروز مشکل دخالت کرده و آن را بر طرف کنید . کودکان باید یاد بگیرند که برخی مشکلات یا ناراحتی ها را تحمل کنند.بگذارید با مشکلاتشان بجنگند و خودش چیزهای مختلف را کشف کند زیرا این کار موجب می شود کودکان نحوه برخورد با مشکلات را یاد بگیرند.

البته این بدان معنا نیست که کودکان نباید هرگز از دیگران کمک بخواهند اما نقش شما این است که به آنها کمک کنید تا راه حل را پیدا کنند نه اینکه مستقیماً راه حل را در اختیار آنها قرار دهید. یادگیری نحوه برخورد با مشکلات و فشارهای اجتناب ناپذیر زندگی یک نکته بسیار مهم برای شادی و خوشحالی کودک در اینده است.

 1.همه احساسات و هیجانات کودکان را بپذیریم:

هنگامی که در یک جشن تولد کودک شما یک گوشه می ایستد و کز می کند ممکن است واکنش طبیعی شما این باشد که او را به پیوستن به جمع شاد مهمانها ترغیب یا وادار کنید.اما مهم است که به او اجازه دهید تا بعضی وقتها ناراحت باشد.وقتی کودک با عدم پذیرش توسط دیگران مواجه می شود به یک جشن تولد دعوت نمی شود یا چیزی را که می خواسته به دست نیاورده است و ناراحت می شود.برخی از والدین فوراً نگران می شوند و سعی می کنند با اقدامی عجولانه مشکل کودکشان را به سرعت برطرف کنند.

اما کودکان باید بدانند که اگر بعضی وقتها ناراحت باشند احساسشان کاملاً طبیعی است در واقع ناراحتی هم بخشی از زندگی است.اگر ما به عنوان والدین تلاش کنیم تا همه ناراحتی ها را از بین ببریم در واقع این پیام را به کودک می دهیم که:نباید ناراحت باشی ناراحت بودن یک اشتباه است در صورتی که ما در زندگی واقعی می بینیم که لحظاتی وجود دارد که از صمیم قلب غمگین می شویم یا شاید خشمگین باشیم.ما باید به آنها اجازه دهیم که احساسات مختلفشان را تجربه کنند و غم و خشم نیز بخشی از این احساسات هستند.شما می توانید به کودک خود کمک کنید تا برای هریک از حساساتش یک اسم مناسب انتخاب کند تا بتواند در مورد احساسات مختلف صحبت کند.

 1.کودکان در ارتباط با هم رشد می کنند:

ارتباط داشتن با کودکان با هم و سن و سال های خودشان موجب شناسایی هیجانات و احساسات آنها نسبت به خود و دیگران می شوند.

2.به کودک کمک کنید تا استعداد خود را پرورش دهد:

نسخه ای که برای ایجاد شادی مادام العمر تجویز می شود یک نکته حیرت آور دارد : افراد شاد کسانی هستند که یک را به خوبی فراگرفته اند.به عنوان مثال هنگامی که کودک در حال تمرین پرتاب توپ به سمت شما است از خطاهایش یاد می گیرد نظم و تداوم و سماجت را فرا می گیرد و نهایتاً از موفقیتی که ناشی از تلاش خودش است لذت می برد.

همچنین اطرافیان نیز موفقیت او را تشویق و تائید می کنند که این نیز دستاورد دیگری برای کودک است.مهمتر از همه اینکه کودک فرا می گیرد که تا حدی بر زندگی خودش کنترل دارد.اگر او تلاش کند تا کاری را انجام دهد می فهمد که نهایتاً با اصرار و تداوم می تواند موفق شود و این موفقیت رضایتمندی را برای او به ارمغان می آورد.

 

 1.به آنها انجام دادن کارهای خوب را بیاموزید:

با بزرگتر شدن کودک او می تواند یاد بگیرد که کمک به دیگران چقدر می تواند برای خودش ارضا کننده باشد.تحقیقات نشان می دهند افرادی که در زندگی کارهای خوب انجام می دهند کمتر احساس افسردگی می کنند.انجام کارهای خیر و کمک به دیگران می تواند بخشی از زندگی خانوادگی باشد.

 2.با دقت به حرف های کودکانتان گوش دهید:

توجه چند دقیقه ای در زمان مورد نیاز کودک،به او احساس ارزشمندی و رضایت می دهد.

نظرات بییندگان :