چگونه دیابت بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه دیابت بارداری را کنترل کنیم؟

نهایتا علاوه بر توجه به توصیه های تغذیه ای ، یک خانم باردار مبتلا به دیابت بارداری، باید یک فعالیت بدنی منظم و سبک مانند پیاده روی یا شنا را نیز در برنامه روزانه خود قرار دهد تا به این

چگونه دیابت بارداری را کنترل کنیم

چگونه دیابت بارداری را کنترل کنیم

دیابت بارداری چیست و چگونه با تغذیه سالم کنترل می شود؟
دیابت بارداری در خانم های باردار بدون هیچگونه علامت قبلی ممکن است ایجاد شود. در زمینه دیابت بارداری، تحقیقات نشان داده اند که از هر 100 خانم باردار، 2 تا 7 نفر در معرض ابتلا به این نوع دیابت قرار دارند، در واقع، دیابت بارداری در اثر عدم پاسخ دهی مناسب بدن به هورمون تنطیم کننده قند خون به نام  انسولین و یا کاهش ترشح انسولین بروز می کند.
فرزاد برهمندپور، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در این زمینه به شفقنا (پايگاه بين المللي همكاري هاي خبري شيعه) می گوید، دیابت بارداری از جمله انواع دیابت هایی است که با شروع بارداری در برخی از خانم ها بروز می کند و از آنجایی که این نوع دیابت در ابتدا نشانه های مشخصی ندارد، بنابراین پزشکان توصیه می کنند که همه خانم های باردار در طی هفته های 24 تا 28 بارداری برای تشخیص ابتلا به این نوع دیابت، آزمایش تست قند خون را انجام دهند. اگرچه امکان دارد هر خانمی در طی دوران بارداری دچار دیابت بارداری شود، اما برخی تحقیقات علمی نشان داده اند که عواملی مانند سابقه خانوادگی به دیابت، وزن بالا یا چاقی قبل از  بارداری و یا تولد نوزادی با وزن بیش از سه و نیم کیلوگرم در بارداری های قبلی می توانند خانم باردار را مستعد به ابتلا به دیابت بارداری نمایند.
توجه به کنترل دیابت باردری بسیار حایز اهمیت است، چون که عدم کنترل این نوع دیابت می تواند هم بر روی سلامت مادر و هم سلامت نوزاد تاثیرات مخربی بر جای گذارد. از جمله عوارض دیابت بارداری بر سلامت مادر می توان به افزایش فشار خون، مشکلات کلیوی و مشکلات قلبیوعروقی اشاره کرد. علاوه بر این که احتمال تولد نوزاد قبل از موعد نیز وجود دارد. از طرف دیگر دیابت بارداری بر سلامت نوزاد هم تاثیرات مخربی دارد. برای مثال نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری اکثرا با وزنی بیش از 4 کیلوگرم به دنیا می آیند و در بسیاری از موارد این اضافه وزن همیشه در طول دوران زندگی همراه فرد خواهد بود. بنابراین این نوزادان در سنین بعد اکثرا از اضافه وزن و چاقی رنج خواهند برد. به علاوه این که مشکل در کنترل قند خون و داشتن قند خون پایین در طول دوران زندگی از جمله مواردی است که در یک فرد متولد شده از یک مادر مبتلا به دیابت بارداری قابل مشاهده است.
خوشبختانه امروزه مشخص شده است که توجه به برخی نکات تغذیه ای می توانند در کنترل دیابت دوران بارداری به مادر باردار کمک نمایند. از جمله راهکارهای موثر تغذیه ای در کنترل دیابت بارداری توجه به داشتن یک رژیم غذایی متعادل و متنوع است. در واقع یکی از راه های کنترل دیابت بارداری اجتناب از حذف یا محدود کردن وعده های غذایی مصرفی است. راهکار دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، مصرف مواد غذایی نشاسته ای (با کربوهیدرات پیچیده) به جای قندها و کربوهیدرات ساده در جهت کنترل قند خون است. البته برخی تحقیقات نشان داده اند که اگر خانم های مبتلا به دیابت بارداری وعده های غذایی کربوهیدراته خود را با مواد غذایی پروتیینی کم چرب میل کنند مانند مصرف نان و برنج با حبوبات،ماهی و یا گوشت کم چرب، در کنترل قند خون و طبیعتا دیابت خود موفق تر هستند. همچنین گنجاندن سبزی ها در برنامه غذایی به دلیل این که منبع غنی از فیبر هستند، می تواند در کنترل قند خون در دوران بارداری کمک نماید. علاوه بر این توصیه ها، اکثر متخصصان تغذیه معتقدند که اگر خانم مبتلا به دیابت بارداری روزانه از یک وعده صبحانه کامل و متنوع استفاده نماید و سعی نکند که این وعده غذایی را در رژیم غذایی خود حذف نماید، قطعا در کنترل دیابت خود موفق تر خواهد بود. در ضمن خانم مبتلا به دیابت بارداری هرگز نباید در طول دوران بارداری از هیچگونه روشی برای کم کردن وزن خود استفاده نماید، چرا که این امر باعث بروز اختلال در سلامت او و نوزادش خواهد شد.
نهایتا علاوه بر توجه به توصیه های تغذیه ای ، یک خانم باردار مبتلا به دیابت بارداری، باید یک فعالیت بدنی منظم و سبک مانند پیاده روی یا شنا را نیز در برنامه روزانه خود قرار دهد تا به این وسیله میزان قند خون بدنش بهتر تنظیم شود.


منبع:shafaqna.com

نظرات بییندگان :