چگونه از دیابت بارداری جلوگیری کنیم ؟ راهکاری سریع و مطمئن

چگونه از دیابت بارداری جلوگیری کنیم ؟ راهکاری سریع و مطمئن

خانمی که فعالیت لوزالمعده و پانکراس کاملاً نرمال دارد ، علی رغم تمام فاکتورهایی که قند خون را توسط هورمون های جفت بالا می برد پانکراس نرمال می تواند با این افزایش قند خون مقابله کرده و قند خون را در یک حد نرمال نگاه دارد

چگونه از دیابت بارداری جلوگیری کنیم

چگونه از دیابت بارداری جلوگیری کنیمکنترل قند خون، مهم ترین عامل کاهش عوارض دیابت

ما دو پدیده ی جدا داریم که به هردوی آن دیابت می گوییم . یکی دیابتی است که خانم از قبل دارد و شناخته شده است که قند او بالا است و احیاناً دارو مصرف می کند و می خواهد حامله شود . یکی دیگر خانمی است که اصلاً دیابتیک نیست و حامله می شود . بخاطر یک سری از تغییراتی که در هورمون های حاملگی است و جفت آزاد می کند تعادل قند خون به هم می خورد وبالا می رود ما اصطلاحاً به این، دیابت بارداری می گوییم .

 این کاملاً با دیابت قبلی متفاوت است و عوارض آن بر روی خانم حامله و جنین متفاوت است . خانمی که فعالیت لوزالمعده و پانکراس کاملاً نرمال دارد ، علی رغم تمام فاکتورهایی که قند خون را توسط هورمون های جفت بالا می برد پانکراس نرمال می تواند با این افزایش قند خون مقابله کرده و قند خون را در یک حد نرمال نگاه دارد . بعلاوه چون جنین از قند خون مادر تغذیه می کند در یک مادر کاملاً نرمال قند خون افت پیدا می کند . خیلی از خانم ها می گویند که سر من گیج می رود و یک دفعه میفتم . یک مقدار زیاد این مسئله به دلیل افت قند خون است که به صورت نرمال ممکن است در طول حاملگی اتفاق بیفتد . اگر یک ضعف کوچک در پانکراس و لوزالمعده ی یک خانم وجود داشته باشد ، به طوریکه در حالت معمولی که شرایط افزایش قند خون وجود ندارد کاملاً می تواند قند خون را نرمال نگاه دارد بنابراین خانم دیابتیک نیست .

 اما اگر تمامی فاکتورهایی که قند خون را بالا می برند ظاهر شوند ، پانکراسی که یک مقدار ایراد دارد نمی تواند با قند خون بالا مقابله کند ، بنابراین ناتوانی آن مشخص می شود. این چیزی است که ما به آن دیابت بارداری می گوییم . قند خون شروع به افزایش می کند . به همین دلیل تست هایی را برای بررسی در زمان حاملگی مطرح کرده اند که برای خانم ها انجام شود تا ما متوجه شویم این خانم در معرض خطر دیابت بارداری است یا خیر. تستی است که در خانم های پر ریسک و پرخطر مانند خانم های چاق، خانم هایی که بالاتر از سی و پنج سال سن دارند .

خانم هایی که سابقه ی دیابت در افراد نزدیک خانواده دارند ، خانم هایی که در حاملگی قبلی خود دیابت بارداری داشته اند ، خانم هایی که داروهایی استفاده می کنند که قند خون را بالا می برد مانند کورتن ، خانم هایی که سابقه ی جنین درشت داشته اند و سابقه ی مرگ جنین داخل رحم داشته اند اینها جزو گروه پر ریسک هستند . این خانم ها در همان اولین ویزیتی که می شوند تستی برای آنها انجام می شود که با استفاده از آن توانمندی لوزالمعده ی آنها مشخص شود . یعنی ببینیم که لوزالمعده پرتوان است و می تواند با فاکتورهای افزایش دهنده ی قند خون مقابله کند یا خیر.

 ولی برای خانم هایی که ریسک فاکتور نداشته باشند ، درهفته ی بیست و چهار تا بیست و هشت بارداری این آزمایش داده می شود . یعنی زمانی که فاکتورهایی که قند خون را بالا می برند به اوج رسیده اند و در آن زمان لوزالمعده هر ناتوانی داشته باشد مشخص می شود . این تست به ما نشان می دهد که لوزالمعده چقدر توانایی دارد و این خانم در معرض خطر است یا خیر. فقط همین مسئله را به ما نشان می دهد و تست تشخیصی نیست . اگر به ما نشان دهد که خانم در معرض خطر است ، یک تست تشخیصی دیگر برای خانم انجام می شود و براساس آن تشخیص داده می شود که خانم مبتلا به دیابت بارداری است یا خیر. دیابت بارداری برخلاف دیابتی که خانم از قبل دارد عوارض زیادی ایجاد نمی کند .

 عمدتاً هم با رژیم غذایی کم قند کنترل می شود. ولی هر دو هفته یک بار و در فواصل معین خانم باید قند خون خانم کنترل شود تا مطمئن شویم که با رژیم غذایی ، قند خون کنترل شده یا خیر. نیازی نیست که جنین زودتر از موعد به دنیا بیاید . و نیاز به تست های سلامت جنین نیست . تنها چیزی که این بچه ها را تهدید می کند این است که وزن بالا موقع تولد داشته باشند . در هرصورت پانکراس این مریض ها کاملاً نرمال نیست و در تداوم زندگی آنها یک زمانی این ناتوانی پانکراس خود را نشان خواهد داد . بنابراین این خانم در آینده ی زندگی خود در معرض دیابت است .

 به همین دلیل حاملگی یک زمان بسیار خوبی است که خانم ها غربالگری شده و از لحاظ دیابتی که ممکن است در ادامه ی زندگی خود در سن سی و پنج یا چهل سالگی به آن مبتلا شوند پایش شوند . بنابراین خانمی که در دوران بارداری دیابت دارند نباید رها شود و در دوره های بعد از حاملگی در فواصل خاص حتماً باید از نظر قند خون کنترل شود چون در معرض دیابت است .

دکتر مریم کاشانیان

منبع: تبیان

نظرات بییندگان :