چرا همه پیامبران مرد بودند

چرا همه پیامبران مرد بودند

زنان به دلیل مشکلات ماهانه ای که دارند و نیز اینکه اکثریت قریب به اتفاق زنها دل رحم هستند و نیز اینکه وظیفه ای به مراتب سنگین تر از مردان به دوششان است(تولد و تربیت فرزند....

چرا همه پیامبران مرد بودند

چرا همه پیامبران مرد بودند

آیت‌الله جوادی‌آملی به سوالی پیرامون فلسفه عدم وجود زنان در میان پیامبران الهی، پاسخ داده است. متن سوال و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است:

چرا در بین ١٢٤ هزار پیامبر و ١٤ معصوم، تنها یک نفر زن است؟‏

جواب: این طور نیست که فقط یک زن معصومه داشته باشیم آن هم وجود زهرای مرضیه ‏سلام اللّه علیها باشد. ما دلیلی بر عدم عصمت بعضی از زن های دیگر نظیر زینب کبری و ‏حضرت فاطمه معصومه سلام اللّه علیهما نداریم. این‌که ١٢٤ هزار پیامبر همه مرد ‏هستند برای این است که نبوّت و رسالت، کارهای اجرایی دارد و خصوصیات بدنی و ‏جسمی مردها به گونه‌ای است که کارهای اجرایی وظیفه مردهاست. از طرف دیگر ‏پشتوانه نبوت و رسالت، مقام ولایت است. کمال انسان در آن است که بشود ولی اللّه ‏و این مقام اختصاصی به مرد یا زن ندارد. زنان بزرگی نظیر آسیه، مریم، حضرت زهرا، ‏زینب کبری و حضرت معصومه در عالم بوده‌اند و این‌ها هرکدام با حفظ مرتبه و درجه ‏خاص خود می‌توانند به ولایت رسیده باشند.

نبوت و رسالت امر اجرایی است، این‌که ‏زنی پیامبر نشده است برای این است که پیامبر باید با همه افراد جامعه تماس بگیرد، در ‏جنگ و صلح فرماندهی جنگ را به عهده بگیرد. این کار اجرایی برای زنان دشوار است ‏این‌چنین نیست که اگر پیامبران همه از جنس مرد بودند معنایش این است که کمال ‏معنوی مخصوص مرد است، بلکه کمال معنوی مربوط به ولایت است و در ولایت الهی ‏بین زن و مرد تفاوتی نیست، زن و مرد هر دو می‌توانند ولی اللّه بشوند.‏

پا نوشت سایت کودکان ما: زنان به دلیل مشکلات ماهانه ای که دارند و نیز اینکه اکثریت قریب به اتفاق زنها دل رحم هستند و نیز اینکه وظیفه ای به مراتب سنگین تر از مردان به دوششان است(تولد و تربیت فرزند)  این امر به مردها واگذار شده کافیست تصور کنید در برهه حساسی از زمان نیاز به حضور فیزیکی یک زن باشد و او به دلیل حاملگی و یا مشکلات خاص زنانگی نتواند امر را اجر کند برای وضوح بیشتر  خدا به حضرت موسی امر فرمود که در فلان زمان به وادی طوی بیا و اگر شخصی با جنس مخالف می بود باید ابتدا زمان عادت ماهیانه را مشخص میکرد و یا اینکه بعد از 9 ماه بارداری و یا زود باید برگردم فرزندم گرسنه است.

وقتی خانمها قصد زیارت عتبات عالیات را دارند و یا اینکه میخواهند به مسجد جهت سخنرانی حاضر شوند نیاز است که تمهیدات لازم را فراهم کنند که این امر در طولانی مدت میسر نیست و یا بسیار خسته کننده و دشوار است.

نظرات بییندگان :