پره اکلامپسی در بارداری چیست ؟

پره اکلامپسی در بارداری چیست ؟

به افزايش فشار خون در زنــان حامــله همراه با ادم (ورم) يا پــروتئيــنوري (وجـــود پروتئين در ادرار) و يــا هــر دوی ايـن‌ها كه پس از هفتۀ بيستم بارداری ايجاد شده باشد، اطلاق مي‏گردد....

پره اکلامپسی در بارداری چیست ؟

پره اکلامپسی در بارداری

پری-اکلامپسیا  ازعوارض دوران بارداری و یک اختلال چندارگانی است که در ۳ تا ۵ درصد از حاملگی‌ها در کشورهای غربی رخ می‌دهد. این بیماری یکی از علت‌های مهم مرگ و میر مادران باردار می‌باشد که باعث عوارض جنینی و مادری می‌شود. این عارضه بعد از هفتهٔ بیستم بارداری رخ می‌دهد و با فشار خون سیستولیک بیشتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و یا دیاستولیک بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه که معمولاً همراه با پروتئینوری است تشخیص داده می‌شود.

سایت کودکان ما به نقل از باروری آنلاین: پره‌اكلامپسي يا فشار خون ناشي از بارداری كه قبلاً به مسموميت حاملگي معروف بود، به افزايش فشار خون در زنــان حامــله همراه با ادم (ورم) يا پــروتئيــنوري (وجـــود پروتئين در ادرار) و يــا هــر دوی ايـن‌ها كه پس از هفتۀ بيستم بارداری ايجاد شده باشد، اطلاق مي‏گردد.

در صورتي كه تشنج و يا اغما نيز به آن اضافه گردد، به آن اكلامپسي گــفـتـه مـي‏شــود. مـلاك افـزايــش‎ فشار خون، فشار خون بيش از مـيـلي‎مــتــر جـيــــــوه در حـالـت خوابــــيــده و در دو مرحلۀ جداگانه حداقل به فاصله 6 ساعــت است (فشار خون سيستوليك بيش از 140 ميلي‏متر جيوه و فشار خون دياستوليك بيش از 90 ميلي‏متر جيوه).

در صورتي كه فشار خون نسبت به قبل از بارداری   ميلي‏متر جيوه افزايش داشته باشد، نيز فشار خون ناشي از بارداری محسوب مي‏شود. مثلاً فردي كه فشار خون وي قبلاً  ميلي‏متر جيوه بوده است و پس از هفته بيستم بارداری ‌  ميلي‎متر جيوه باشد، نيز فشار خون ناشي از حاملگي دارد.

 گاهي مـي‏توان زنان بدون عــلامــت را كه مـــستـــعد ابـتلا به فشار خون ناشي از بارداری‌اند،  با استفاده از تست غلطيدن (Rollover test) شناسايي کرد. بدين صورت كه فشار خون بـيـمار ابتدا در حالت خوابيده به پهلو و سپس در حالت خوابيده به پشت اندازه‏گيري مي‏شود و اگــر فــشار خــون‏ دياستولي 20 ميلي‏‏مــتـر جـيــوه افــزايش يابد فرد مستعد ابــــتــلا بــه پره‏اكلامپسي است. پره‏اكلامپسي و اكلامپسي از عوارض شايع در دوران بارداري است و به همراه خونريزي و عفونت، يكي از سه علت عمدۀ مرگ و مير مادران باردار را تشكيل مي‏دهد. با وجود چندين دهه تحقيقات پيگير و مستمر هنوز هم دقيقاً معلوم نيست كه بارداري چگونه باعث ايجاد يا تشديد فشار خون مي‏گردد، اما به‌نظر مي‏رسد كه انقباض عروقي در مقابل جريان خون باعث افزايــش فشــار خون مي‏شود.

تـوليد بيش از حد موادي به نـام تـرومبوكسان و پروستا‌گلاندين در بدن عامل ايجاد اين انقباض‎ها است.
پره‏اكلامپسي و اكلامپسي داراي ويژگي‏هايی خاص، از جمله موارد زیر است:

در زنان جوان که نخستین بارداری را تجربه می‌کنند و زنان بالاي 35 سال بيشتر ديده مي‏شود.
مختص انسان است.
استعداد ژنتيكي ابتلا به آن وجود دارد، بنابراین در افرادي كه سابقه فاميلي پره‏اكلامپسي و اكلامپسي دارند، شايع‌تر است.
در خانواده‏هاي با سطح اجتماعي-اقتصادي پايين و دچار فقر غذايي شايع‌تر است.
با ميزان بافت پرزهاي جفتي ارتباط دارد، به‌طوري كه در چند‌قلويي و مول كه اين بافت‌ها فراوانترند، شايع‌تر است.
در افرادي كه بيماري عروقي مزمن، بيماري كليوي وديابت (مرض قند) دارند، شايع‌تر است.
احتمال مرگ جنين، در موارد ابتلا، بالا است.
همانـ‌ـطــور كه بیان شــد، نشانه‌های پره‏اكلامپسي، ‌وجود فشار خون ناشي از حاملگي همراه با ورم و وجود پروتئين در ادرار است.

ورم از نوع غير وابسته است. بدين صورت كه معمولاً در دست‌ها و صورت ديده مي‏شود و حتي پس از برخاستن از خواب هم ادامه دارد. احساس تنگ‏شدن شديد انگشتر نشانه‌ای مفيد برای تشخيص ورم غـير وابـسته است. افزايش وزن ناگهاني در بعضي از زنان از نخستین نشانه‏‌هاي بيماري است. افزايش غير طبيعي وزن شامل افزايش بيش از 2 پوند (870 گرم) در هــفــته و يا  6 پـوند (2600 گرم) در ماه است.

علامت اصلي و مهم پره‏اكلامپسي وجود پروتئين در ادرار است و مقدار آن حداقل 100 ميلي‏گرم در دسي‏ليتر در دو نمونۀ ادراري است كه با فاصله 6 ساعت از هم گرفته شده‌اند (و يا 300 ميلي‏گرم در ادرار24 ساعته). نكته مهم اين است كه وجود پروتئين در ادرار از نشانه‏هاي وخيم‏شدن بيماري است كه در اواخر بيماري ظاهر مي‏شود و به ميزان قابل توجهي خطر بروز عوارض مرگ‏ومير دورۀ بارداري را افزايش مي‏دهد.

انواع پره‏اكلامپسي

پره‏اكلامپسي ممكن است از نوع خفيف و يا شديد باشد. در نوع خفيف مــعــمـــولاً بــيــمــار بـا درمان‌هاي محافظه‏كارانه در منزل يا بيمارستان تحت كنترل قرار مي‏گيرد. امــا در صورت وجود هر يك از حالات زير، پره‏اكلامپسي از نوع شديد است و به علت قريب‏الوقوع بودن تــشــنــج و اكلامپسي بيمار بايد به‌سرعت تحت درمان قرار گيرد:

فشار خون ديــاســتولي مساوي یا بیشتر از 110 ميلي‏متر جيوه.
سـردرد شـديـد و مـداوم؛ مـعمولاً سردرد در ناحيه پيشاني است، اما ممكن است در ناحيه پس سر نيز باشد. يك سردرد شديد هميشه قبل از ظهور تشنج اوليه بروز مي‎كند. اين سردرد در برابر مسكن‌هاي معمولي مقاوم است.
دل درد؛ درد معمولاً در ناحيه سردل يا ربع فوقاني راست شكم (محل قرار گرفتن كبد) است، اين درد به علت انفاركتوس و خونريزي كبدي اتس و به‌ندرت باعث پارگي كبد مي‏شود.
تـاري ديـد، كـه مـي‏تـوانـد به علت كنده‏شدن شبكيه چشم و يا اسپاسم و تنگي عروق آن باشد كه حتي ممكن است باعث كوري شود. اما معمولاً پيش‌آگهي خوبي دارد و پس از يك هــفــتــه بــيــنـايي به حـالت طبيعي برمــي‏گــردد. عــلت ديـگر كوري در پره‏اكلامپسي و اكلامپسي خون‌ريزي و يا انفاركتوس مركز بينايي در مغز است. در مطالعه‏اي‎ كه Cunningham و همكارانش در سال 1995 بـــر روي 15 زن مــبــتلا بـه پره‏اكلامپسي شديد يا اكلامپسي كه مبتلا به كوري شده بودند، انجام دادند، دیده شد كه اين نابينايي كه به مدت 4ساعت تا 8 روز ادامه داشت، در تمام بيماران كاملاً بهبود يافت.
وجود پروتئين در ادرار به ميزان 2+ يا بيشتر و يا دفع پروتئين به ميزان 4 گرم يا بيشتر در ادرار 24 ساعته كاهش پلاكت‌هاي خون.
هموليز يا متلاشي‏شدن گلبول‌هاي قرمز خون 
نارســايــي قــلبـي و ادم ريه (آب آوردن ريه)
تأخير رشد داخل رحمي جنين كه بـا سـونوگرافي مي‏توان آن‌را تشخيص داد.
ســنــدرمHELLP؛ گــرفــتاري كـــبــــد در پره‏اكلامپسي-اكلامپسي است كه اغلب با آسیب‌های كليه و مغز نيز همراه است. در اين سندرم به علت آسيب كبد آنزيمهاي كبدي افــزايــش مــي‏يــابـد كــه با هموليز (متلاشي‏شدن گلبول‌هاي قرمز خون) و كـــــــاهش پـلاكـتـ‌هاي خـون نيز همراه است. ابتلا به اين سندرم ممكن است باعث بروز زايمان زودرس، كندگي جفت،تأخير رشد داخل رحمي جنين و در پایان، منجر به سزارين شود.
جنبه‏هاي باليني پره‏اكلامپسي

خانم باردار معمولاً متوجه دو نشانه از مهم‌ترين نشانه‏هاي پره‏اكلامپسي، يـــعنـــي افزايش فشار خون و وجود پروتئين در ادرار نمي‏گردد. با گذشت زمان، علائم بيماري بروز مي‏كند كه عبارتند از: سردرد، اختلالات بينايي و درداپي‏گاستر يا سردل كه بروز اين علائم معمولاً نشان‌دهندۀ وخامت بيماري است. بــنــابراين، اهــميــت مـراقبت دوران بارداري در تشخيص زودرس و درمــــان پره‏‏اكـــلامپسي آشكار است. افزايش بيش از حد وزن در تعدادي از زنان باردار معمولاً نخستين نشانه بيماري محسوب مي‏گردد. ويژگي افزايش وزن در پره‏اكلامپسي اين است كه به‌طور ناگهاني رخ مي‏دهد تا اين كه به‌طور نامنظم در طول بارداري افزايش يابد. افزايش وزن به این شکل ناشي از احتباس غيرطبيعي مايعات در بدن است و معمولاً به صورت ورم و پف‏آلودشدن انگشتان و پلك‌ها رخ مي‏دهد.

منبع:barvarionline.com

نظرات بییندگان :