ورم چشم‌ها در کودکان ممکن است مشکلاتی را بوجود آورد؟

ورم چشم‌ها در کودکان ممکن است مشکلاتی را بوجود آورد؟

کودکان ممکن است به دلایل دیگر نیز دچار ورم چشمها شوند. این ممکن است به دلیل واکنش حساسیتی باشد و یا آشغالی وارد چشم آنها شده باشد. تورم یکی‌ از عملکرد‌های دفاعی بدن می‌‌باشد.

ورم چشم‌ها در کودکان ممکن است مشکلاتی را بوجود آورد؟

ورم چشم کودکان

ورم چشم‌ها در کودکان امری عادی است و غالباً به هنگام عفونت‌های ویروسی مانند سرما خوردگی رخ می‌‌دهد. در چنین حالتی سفیدی چشم‌ها قرمز شده، در چشم‌ها خارش ایجاد می‌‌شود و مایع چسبناکی که در بیشتر مواقع زرد رنگ است از چشم ها روان می‌‌شود. معمولا چشم‌ها ورم کرده بنظر می‌‌رسند. در بیشتر موارد این ناراحتی‌‌ها ظرف یک هفته و بدون درمان از بین می‌‌رود. تورم چشمها مسری است و به اسانی‌ به دیگران سرایت می‌‌کند.

کودکان ممکن است به دلایل دیگر نیز دچار تورم چشمها شوند. این ممکن است به دلیل واکنش حساسیتی باشد و یا آشغالی وارد چشم آنها شده باشد. تورم یکی‌ از عملکرد‌های دفاعی بدن می‌‌باشد.

آیا کودک می‌‌تواند به کودکستان یا آمادگی برود؟
کودکی که به هنگام سرما خوردگی دچار تورم و قرمزی چشم‌ها شده و مقداری مایع چسبناک (قی‌ چشم) از چشم او روان است، در صورتیکه حال عمومی او خوب باشد نیازی ندارد که در خانه بماند. کودکانی که به کودکستان و آمادگی می‌‌روند بایستی آنچنان سر حال باشند که بتوانند در کلیه فعالیت‌ها شرکت نمایند. همچنین کودکانی که واکنش حساسیتی چشمی دارند نیز ضروری نیست که در خانه بمانند.

هنگامی که چشم‌ها چرکین هستند باید کودک در خانه بماند
هنگامی که چشم‌های کودک به هم چسبیده و نیاز باشد که چندین بار در روز چرک چشم‌ها پاک و تمیز شود، آن کودک دچار عفونت چشمی شدید است. در بیشتر موارد هر دو چشم دچار ناراحتی‌ می‌‌شود و ممکن است چرکین باشد. در چنین شرایطی بهتر است کودک به کودکستان و آمادگی نرود، زیرا هم این بیماری مسری است و به دیگران سرایت می‌‌کند، هم چرک چشم باید چندین بار در روز تمیز و پاک شود. هنگامی که عفونت شدید درمان شد و چرک چشم‌ها از بین رفت، کودک می‌‌تواند مجددا به کودکستان یا آمادگی باز گردد.

عفونت چشم به سادگی‌ به کودکان خردسالی که با هم بازی می‌‌کنند سرایت می‌‌کند. این بیماریِ مسری از جمله هنگامی که کودکان چشم‌های خود را دستمالی می‌‌کنند و سپس همان دست‌ها را به اسباب بازی‌ها می‌‌زنند و یا به کودکان دیگر دست می‌‌زنند به دیگر کودکان منتقل می‌‌شود. کودکان دبستانی آنچنان تماس نزدیکی‌ با یکدیگر ندارند، لیکن به هنگام داشتن عفونت شدید چشمی و تحریک و خارش چشم‌ها بهتر است در خانه بمانند.

چشم‌ها را با آب شستشو دهید
چنانچه کودک چرک (قی چشم) در چشمانش داشته باشد، بهتر است که چشم‌های او را بطور مرتب با آب نیمگرم معمولی‌ شستشو دهید. می‌‌توانید از کمپرس یا پنبه استفاده نمائید و چشم‌ها را از سوئ گوشه بیرونی بطرف داخل چشم شستشو دهید.

نوزادان
قی چشم در نوزادان امری بسیار عادی بشمار می‌‌رود و دلیل آن هم این است که کانال‌های چشمی آنان از کانال‌های چشمی کودکان بزرگتر و افراد بزرگ سال تنگ تر است. چشم‌ها را با کمپرس یا پنبه‌ای که با آب ولرم معمولی‌ و یا با محلول نمک مرطوب شده ، از سوئ گوشه بیرونی چشم‌ها به سوئ داخل چشم‌ها شستشو دهید.

شاید ضروری باشد که با بخش خدمات درمانی تماس بگیرید
چنانچه عفونت چشم‌ها پس از یک هفته از بین نرفت، ممکن است نیاز به درمان انتی‌بیوتیکی داشته باشد. در این صورت با بخش خدمات درمانی تماس بگیرید. دو روز پس از آغاز درمان کودک با داروهای آنتی بیوتیکی دیگر آن بیماری مسری نیست و به دیگران سرایت نمی‌‌کند و کودک می‌‌تواند به کودکستان برود.

چنانچه کودک دچار عفونت شدید چشمی است و در چشمانش چرک فراوان دارد، بهتر است منتظر نمانده و سریعاً با بخش خدمات درمانی تماس بگیرید. همچنین اگر چشمان کودک در برابر نور حساس شده است و یا چنانچه دچار سرما خورد گی‌‌ شدید است. چنانچه کودک تنها در یک چشم خود دچار ناراحتی‌ شده است و شما گمان داشته باشید که چشم او آسیب دیده است نیز بهتر است منتظر نمانده و سریعاً با بخش خدمات درمانی تماس بگیرید.

برای دیدن سایر مطالب مرتبط با بیماری چشم کودکان با این قسمت (بیماری های چشمی سایت کودکان ما) مراجعه نمائید

نظرات بییندگان :