ورم دوران بارداری را چطور میتوان کاهش داد؟ درمان ورم بارداری

ورم دوران بارداری را چطور میتوان کاهش داد؟ درمان ورم بارداری

البته تورم ناگهاني صورت و دست ها مي تواند نشانه اي قابل توجه از افزايش فشار خون باشد كه با تورم و يا ادم و ورود نوع خاصي از پروتئين در ادرار همراه است و سريعا بايد درمان شود. اما ورم خفيف و ...

ورم دوران بارداری را چطور میتوان کاهش داد

ورم بارداری

اغلب زنان به خاطر تورم دست و پا در دوران حاملگي شكايت دارند و اين وضعيتي است كه اغلب زنان باردار به آن مبتلاشده و گويا به عنوان بخشي از علائم حاملگي بايد تحمل شود. اين وضعيت قطعا ظاهر و زيبايي را تحت تاثير قرار مي دهد و به خاطر تغيير اندازه، پوشيدن كفش و يا لباس هاي قبل از دوران حاملگي نيز امكان پذير نخواهد بود. به طور كلي بايد گفت كه در دوران حاملگي به علت افزايش مايعات بدن ، تورم و يا <ادم> در مناطقي مثل قوزك پا، قسمت انتهاي پا، دستان، ساق پا و صورت مشاهده مي شود. تورم در طول دوران بارداري به مرور افزايش مي يابد و در مراحل انتهايي و به خصوص در هواي گرم بدتر مي شود. البته تورم ناگهاني صورت و دست ها مي تواند نشانه اي قابل توجه از افزايش فشار خون باشد كه با تورم و يا ادم و ورود نوع خاصي از پروتئين در ادرار همراه است و سريعا بايد درمان شود. اما ورم خفيف و نه چندان شديد قوزك پا و پا قابل پيش بيني و بدون خطر است. براي كاهش و يا تخفيف ورم بدن مي توان موارد زير را رعايت كرد: 1- اجتناب از ايستادن طولاني مدت.2- بالانگه داشتن پا در وضعيت نشسته.3- قرار گرفتن روي پهلوي چپ ، در هنگام خواب.4- نوشيدن آب به مقدار فراوان.5- در استخر هنگام شنا و يا ايستادن ، از گردن به بالابيرون از آب باشد.6- خنك نگه داشتن خود در هواي گرم و مرطوب.

کارشناس مسئول مادران و مامايي مرکز بهداشت استان يزد با توصيه به اينکه مادر باردار در صورت داشتن مسمويت بارداري بايد بيشتر مواقع‌ استراحت‌ کند تصريح کرد: اين‌ امر در کنترل‌ مسموميت‌ مهم‌ است‌. همچنين براي‌ کمک‌ به‌ جريان‌ خون‌ بيمار بهتر است‌ به‌ پهلوي‌ چپ‌ بخوابد.
صديقه عليشاهي در گفت‌وگو با ايسنا منطقه يزد، اظهار کرد: پره اکلامپسي يا مسموميت‌ بارداري اختلال پيچيده اي است که حدود 5 تا 8 درصد زنان باردار را درگير مي‌کند و عبارت از يک اختلال‌ خطرناک در فشار خون‌، عملکرد کليه‌ و دستگاه‌ عصبي‌ مرکزي مي‌باشد.
وي ادامه داد: مسموميت‌ بارداري از طريق فشار خون بالا و وجود پروتئين در ادرار (به طور طبيعي پروتئين در ادرار ديده نمي‌شود) و بعد از هفته بيستم بارداري تشخيص داده مي‌شود. اين اختلال در بيشتر موارد بعد از هفته 37 حاملگي شروع مي‌شود ولي در هر زماني از نيمه دوم حاملگي و همچنين در زمان زايمان و يا حتي بعد از زايمان معمولا در 24 تا 48 ساعت اول بعد از زايمان ممکن است ديده شود.
عليشاهي گفت: بروز اين اختلال قبل از هفته بيستم بارداري نيز در موارد نادري مانند حاملگي مولار امکان دارد. پره اکلامپسي مي‌تواند خفيف يا شديد باشد و پيشرفت آن نيز ممکن است آهسته يا سريع باشد و تنها راه بهبود بيمار زايمان است.
وي گفت: مسموميت‌ بارداري باعت انقباض عروق و در نتيجه افزايش فشار خون و کاهش جريان خون مي‌شود. کاهش جريان خون، بسياري از اندام‌ها نظير کبد، کليه‌ها و مغز را تحت تأثير قرار مي‌دهد. کاهش جريان خون رحم مي‌تواند سبب مشکلاتي نظير کاهش رشد جنين، کاهش مايع آمنيوتيک و پارگي جفت شود. علاوه بر اين در صورتي که نياز به زايمان زودرس باشد، جنين ممکن است نارس به دنيا بيايد.
عليشاهي افزود: تغييرات عروق خوني ناشي از مسموميت‌ بارداري ممکن است سبب نشت مايع از مويرگ‌ها شده و در نتيجه باعث تورم يا ادم شود. همچنين نشت مايع از عروق کوچک کليه‌ها سبب ورود پروتئين از جريان خون به ادرار مي‌شود. وجود مقادير بسيار اندک پروتئين در ادرار طبيعي است ولي اگر از آن بيشتر شود نشان دهنده مشکل است.
اين کارشناس مسئول مامايي، افزايش‌ قابل‌ توجه‌ فشار خون‌، حتي‌ اگر هنوز در محدوده‌ طبيعي‌ قرار داشته‌ باشد، ورم‌ صورت، دست‌ها و پاها که‌ هنگام‌ صبح‌ شديدتر است‌، افزايش‌ وزن‌ بيش‌ از حد معمول‌ (نيم‌ کيلوگرم‌ يا بيشتر در هفته‌ در سه‌ ماهه‌ آخر بارداري‌) و وجود پروتئين در ادرار را از علايم‌ شايع‌ مسموميت‌ بارداري خفيف‌ دانست.
وي همچنين افزايش‌ مداوم فشار خون‌، ورم‌ صورت‌ و اندام‌ها بصورت مداوم، تغييرات بينايي شامل دوبيني، تاري ديد، ديدن نقاط شناور يا جرقه، حساسيت به نور يا از دست دادن موقتي ديد، سردرد شديد يا مستمر، تحريک‌پذيري، درد يا حساسيت شديد در قسمت بالاي شکم و تهوع و استفراغ را از علايم‌ شايع‌ مسموميت‌ بارداري شديد عنوان کرد.
اين کارشناس گفت: علل‌ بروز مسموميت بارداري‌ ناشناخته‌ است‌ و اعتقاد بر اين‌ است‌ که‌ اين‌ عارضه‌ ناشي‌ از ماده‌ يا سمي‌ است‌ که‌ توسط‌ جفت‌ توليد مي‌شود.
وي همچنين تغذيه‌ نامناسب، ديابت‌ شيرين، بالا بودن‌ فشار خون‌ قبل‌ از بارداري، بيماري‌هاي‌ مزمن‌ کليه، اختلالات‌ ايمني نظير لوپوس‌، سيگار کشيدن‌، سوء مصرف‌ الکل‌، استفاده‌ از داروهاي‌ روان گردان، چاقي‌ (اندکس جرم بدن 30 يا بيشتر)، بارداري‌ دوقلو يا چندقلو، سابقه‌ خانوادگي‌ پره‌اکلامپسي‌ يا اکلامپسي (مادر، خواهر، مادر بزرگ، خاله، عمه) و سن کمتر از 20 سال يا بيشتر از 40 سال را از عوامل تشديد کننده بيماري ذکر کرد.
وي به بارداري‌ اول‌ در بروز اين اختلال اشاره کرد و افزود: بروز پره‌ آکلامپسي‌ مسموميت بارداري‌ طي‌ يک‌ بارداري‌ لزوما به‌ معني‌ تکرار آن‌ در بارداري‌هاي‌ بعدي‌ نيست‌، ولي‌ با يک‌ بار بروز، خطر عود آن‌ در بارداري‌هاي‌ بعدي‌ افزايش‌ مي‌يابد.
وي بيان کرد: براي پيشگيري‌ از بروز آن بايد مراقبت‌هاي‌ کامل و مناسب پيش‌ از تولد‌، استفاده‌ از يک‌ رژيم‌ غذايي‌ طبيعي‌ و کاملا متعادل‌ و مصرف‌ مکمل‌هاي‌ ويتاميني‌ و مواد معدني‌ طي‌ بارداري ‌انجام شود.
اين کارشناس مسئول مامايي توصيه کرد: براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري در صورت‌ تجويز پزشک بايد از مصرف‌ هر گونه‌ دارو، حتي‌ داروهاي‌ بدون‌ نسخه‌، بدون‌ توصيه‌ پزشک‌ خودداري شود و استفاده از سيگار، داروهاي‌ روان گردان‌ يا الکل‌ در طول‌ بارداري‌ پرهيز شود.
وي گفت: اگر مسموميت حاملگي تشخيص‌ داده‌ شود و در طول بارداري‌ درمان‌ شود، معمولا بدون‌ هيچ عارضه‌اي‌ در عرض‌ هفت‌ روز پس‌ از زايمان‌ برطرف‌ مي‌شود.
وي اضافه کرد: اين در حالي است که مسموميت حاملگي شديد و عوارض‌ ناشي‌ از فشار خون‌ بالا همچنان‌ يک‌ عامل‌ مهم‌ دخيل‌ در مرگ‌ و مير مادران‌ محسوب‌ مي‌شود. اگر مسموميت‌ باعث‌ زايمان‌ زودرس‌ شود، احتمال‌ زنده‌ ماندن‌ نوزاد به‌ رسيده‌ بودن‌ آن‌ بستگي‌ دارد چراکه مرگ‌ جنين‌ در اين‌ شرايط‌ شايع‌ است‌.
اين کارشناس مسئول مادران و مامايي اظهار کرد: در صورت‌ تجويز مراقبت‌ در منزل، توزين‌ بيمار و ثبت‌ روزانه‌ آن‌ ضروري‌ است‌. همچنين‌ بررسي‌ ميزان‌ پروتئين‌ ادرار با روش‌ آزمون‌ در منزل‌ (که‌ بايد به‌ بيمار آموزش‌ داده‌ شود) توصيه‌ مي‌شود.وي درباره رژيم‌ غذايي‌ خاص براي بيمار گفت: در صورتي‌ که‌ نياز به‌ رژيم‌ غذايي خاصي‌ باشد، پزشک‌ به‌ بيمار توصيه‌ خواهد کرد.
عليشاهي تصريح کرد: اگر مادر باردار يا يکي‌ از اعضاي‌ خانواده وي داراي‌ علايم‌ مسموميت خفيف در هر مرحله‌ از بارداري‌ بودند، بايد به پزشک مراجعه کنند.

منابع: روزنامه آفتاب یزد - روزنامه ابتکار

نظرات بییندگان :