همه چیز در مورد کمردرد بارداری

همه چیز در مورد کمردرد بارداری

همين امر باعث مي شود تا سايز و تعادل بدن به هم بخورد و كمردرد بروز كند، ولي با قدري حوصله و رعايت توصيه هايي كه از سوي پزشك متخصص مي شود، مي توان اين شرايط را سهل تر كرد...

همه چیز در مورد کمردرد بارداری

همه چیز در مورد کمردرد بارداری

بارداري يكي از شيرين ترين مراحلي است كه مادر براي به آغوش كشيدن نوزادش، آن را با صبر و شكيبايي در طول
    9 ماه سپري مي كند، اما اين مرحله عوارض بسياري از جمله سنگيني، احساس تهوع، بي حوصلگي، سردرد و كمردرد مادر را نيز به همراه دارد.
    با رشد جنين، رحم به هزار برابر اندازه اوليه خود افزايش پيدا مي كند كه همين امر باعث مي شود تا سايز و تعادل بدن به هم بخورد و كمردرد بروز كند، ولي با قدري حوصله و رعايت توصيه هايي كه از سوي پزشك متخصص مي شود، مي توان اين شرايط را سهل تر كرد.
    دكتر فرشته معاون، متخصص زنان، زايمان و نازايي در اين باره به «جام جم» مي گويد: علل كمردرد در حاملگي مي تواند به علت كشش روي عضلات پشت و بزرگ شدن رحم باشد كه با انتقال مركز ثقل بدن به جلو تشديد مي شود. وي با اشاره به اين كه ضعف اين عضلات و شل بودن عضلات شكم موجب احساس كشش و درد در ناحيه ستون فقرات مي شود، افزايش وزن را نيز دليل ديگري براي دردهاي كمري ذكر مي كند و يادآور مي شود: هورمون هاي حاملگي شامل «ريلاكسين» و «پروژسترون» كه براي شل شدن عضلات، مفاصل لگن و تسهيل زايمان مفيد هستند باعث درد در ناحيه لگن مي شوند.
    از سويي در برخي از زنان باردار به علت كاهش حركت و سفتي مفاصل، دردها تشديد مي شود.
    
    دردهاي استرسي
    يكي ديگر از عللي كه نقش مهمي در درد كمر دارد، استرس است كه همواره به دنبال نقاط ضعيف بدن مي گردد تا اين اعضا را تحت الشعاع قرار دهد. در بارداري نيز به علت بروز تغييرات محسوس در لگن، زنان باردار با استرس و در نتيجه، كمردرد هاي فزاينده اي روبه رومي شوند. سرانجام در پايان باروري فشار جنين روي اعصاب نخاعي سبب درد مي شود.
    اين پزشك متخصص با بيان اين كه دردهاي ناحيه پشت دنده ها به علت باز شدن فضاي قفسه سينه بر اثر هورمون هاست، اظهار مي كند: براي جلوگيري يا تسهيل تحمل درد، زنان باردار بايد نحوه چگونه ايستادن و نشستن را بدانند. دكتر معاون با اظهار اين كه پوشيدن كفش هاي پاشنه كوتاه با انحناي مناسب، كمك خواستن هنگام بلند كردن اجسام سنگين، خوابيدن به پهلو و قرار دادن بالشي كوچك بين 2 زانو يا ران ها مي تواند تا حد زيادي در كاهش كمردرد تاثير داشته باشد، مي افزايد: بهتر است در مواقعي كه زنان باردار نياز به ايستادن طولاني دارند، يك پا را در سطحي نسبتا بلندتر قرار دهند يا براي بلند كردن اجسام از روي زمين، از ناحيه كمر خم نشوند بلكه در حالي كه كمر صاف است از ناحيه زانو خم شوند و روي صندلي هايي كه از پشت كمر خوب محافظت مي كنند، بنشينند و لم ندهند و در صورت لم دادن، بالش كوچكي در قسمت پاييني كمر خود بگذارند.
    وي خاطرنشان مي كند: بهتر است در مناطق دردناك از ماساژ، كمپرس سرد (به علت كاهش التهاب در مفاصل متورم و دردناك اثر تسكين دارد) و گرم (خوابيدن در وان آب گرم كه احساس آرامش و شل شدن در بدن را مي دهد) استفاده كرد. دكتر معاون با اشاره به اين كه كمپرس سرد در ناحيه كشاله ران يا زير بغل مي تواند باعث كاهش سريع دماي بدن شود، آن را براي زنان باردار خطرناك عنوان كرده و مي افزايد: براي رفع دردهاي كمري و مفاصل، ورزش هاي استانداردي وجود دارد كه با مراجعه به پزشك متخصص مي توان از آنها استفاده كرد.
    تحقيقات نشان مي دهند بستن كمربند محافظتي در زير قسمت پاييني شكم و همچنين استراحت تا حد زيادي در كاهش كمردرد هاي بارداري موثر است.
    اين پزشك متخصص با اشاره به اين كه مي توان براي تسكين دردها (به هنگام بارداري) از قرص استامينوفن با دستور پزشك استفاده كرد، متذكر مي شود: استفاده از قرص هايي با تركيبات ايبوپروفن و ديكلوفناك در بارداري ممنوع است و بهتر است به جاي مصرف مسكن ها، زنان باردار با صاف ايستادن و صحيح نگهداشتن شانه ها، فشار را از روي كمر بردارند.
    
    كمردردهاي خطرناك
    به گفته دكتر معاون، كمردرد هاي ناگهاني و شديد مي توانند مربوط به آرتروز، پوكي استخوان و حتي زايمان زودرس (كرامپي ريتميك) باشند، ولي در صورتي كه كمردرد همراه تب و لرز باشد مي تواند به دليل عفونت كليه ها باشد.
    وي با اظهار اين كه گاهي كمردردهاي شديد به علت انحراف در مسير مهره هاي كمري يا لگن است و معمولادر بارداري با علامتي همراه مي شوند، مي افزايد: دردي كه همراه با انتشار به پشت ران يا باسن باشد مي تواند ناشي از تشديد فشار روي عصب سياتيك باشد كه با راه رفتن، از پله بالارفتن، برخاستن از حالت نشسته به ايستاده، چرخيدن در تخت يا بلند كردن اجسام شروع مي شود و در مواردي كه فشار روي عصب سياتيك زياد باشد، همراه با بي حسي كشاله ران و اندام تناسلي خواهد بود كه در مواقعي موجب كنترل ادرار، مدفوع و تخليه ادرار مي شود.
    
    چه كساني به کمر درد بارداری مبتلا مي شوند؟
    طبق بررسي هاي صورت گرفته، افرادي كه در بارداري هاي قبلي دچار كمردرد بوده اند يا به نوعي مبتلابه بيماري در مفاصل يا كمرشان هستند بيش از سايرين مستعد ابتلابه كمردرد بارداري هستند.
     اين پزشك متخصص با اشاره به اين كه زنان باردار كم تحركي كه قابليت انعطاف مفاصل آنها كمتر و عضلات ناحيه پشت و شكم آنها ضعيف است مستعد كمردرد هستند، چاقي و دوقلويي را نيز از دلايل اصلي كمردرد ذكر مي كند.
    وي تصريح مي كند: كنترل وزن و پرداختن به يك ورزش آهسته و پيوسته، معاينه و مشورت با پزشك قبل از بارداري، مي تواند از كمردردهاي فرساينده در طول بارداري پيشگيري كند، همچنين تغذيه مناسب مصرف مواد غذايي حاوي كلسيم و فسفر مي تواند به استحكام استخوان ها و مفاصل كمك كند.
    

منبع: روزنامه جام جم

نظرات بییندگان :