نقش زمان تخمک گذاری در جنسیت فرزند

نقش زمان تخمک گذاری در جنسیت فرزند

نزدیک زمان تخمک گذاری، به دلیل این که ترشحات قلیایی بیشتر وجود دارد، مولد اسپرم پسر بیشتر و بهتر می‎تواند عبور کند و در روزهایی که از زمان تخمک گذاری فاصلۀ بیشتری دارد، ترشحات، اسیدیتۀ ...

نقش زمان تخمک گذاری در جنسیت فرزند

نقش زمان تخمک گذاری در جنسیت فرزند

نقش تخمک در تعیین جنسیت

نزدیک زمان تخمک گذاری، به دلیل این  که ترشحات قلیایی بیشتر وجود دارد، مولد اسپرم پسر بیشتر و بهتر می‎تواند عبور کند و در روزهایی که از زمان تخمک گذاری فاصلۀ بیشتری دارد، ترشحات، اسیدیتۀ بیشتری دارند و احتمال بارداری دختر، افزایش می‎یابد و در روزهای بعد از تخمک گذاری، مثلا 48 تا 72 ساعت بعد از تخمک گذاری به دلیل این ترشحات عبور کنند و اگر بارداری اتفاق بیفتد، احتمال دختر شدن جنین، مجدداً بالا خواهد رفت. بنابراین، اهمیت زمان تخمک گذاری، برای تعیین جنسیت، زیاد است و مهم این است که روز تخمک گذاری، بسیار دقیق تعیین گردد.


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، اندام جنسی مردانه اسپرم تولید می‌کند و اندام جنسی زنانه تخمک، مرد اسپرم تولید شده در بیضه‌هایش را توسط مایع منی و آلت تناسلی‌اش به مهبل زن وارد می‌کند، این اسپرم‌های تولید شده بعد از انزال در مهبل زن باقی می‌مانند و عده‌ای از آنها موفق می‌شوند از مجرای دهانه رحم که در داخل مهبل زن قرار دارد، عبور کنند.

رحم که اندام تولید مثلی زن است، یک اندام گلابی شکل است که انتهای گلابی شکل آن رو به پایین است.

اسپرم بعد از وارد شدن به رحم زن در طول آن حرکت می‌کند و بالا می‌رود، اگر در این هنگام تخمکی در رحم زن موجود باشد، عمل لقاح از بهم پیوستن دو گامت تکمیل می‌شود و جنین تشکیل می‌گردد، این جنین اگر که در داخل رحم مادر لانه‌گزینی کند، سبب بارداری مادر و تولد نوزاد خواهد شد و اگر نتواند لانه‌گزینی کند از بدن دفع خواهد گشت.

مردان کالا دو نوع گامت تولید می‌کنند، یکی گامت ایکس دار (x) و دیگری گامت ایگرگ دار (y)، تفاوت این دو گامت در کروموزوم شماره ۲۳ آنها است، زنها نیز کلا یک نوع گامت تولید می‌کنند و آن نیز فقط کرومزوم شماره ۲۳ x شکل را دارد، اگر که گامت ایکس دار مرد با تخمک ایکس دار زن لقاح کند، فرزند دختر خواهد شد و اگر که گامت ایگرگ دار مرد با تخمک ایکس دار زن لقاح انجام دهد، جنین حاصله پسر خواهد شد.

پس تا اینجا می‌بینیم که پسر یا دختر شدن فرزند بستگی به مرد دارد نه زن و این مرد است که با دو نوع گامت خودش مشخص می‌کند که جنین پسر باشد یا دختر، در شرایط ایده آل شانس پسر یا دختر شدن جنین برابر یعنی ۵۰ – ۵۰ است و بستگی به این دارد که در موقع لقاح کدام اسپرم خودش را زودتر به تخمک برساند تا آن را بارور سازد.

اما در زندگی طبیعی شرایط ایده‌آل کمتر اتفاق می‌افتد و عوامل محیطی بسیاری بر شانس لقاح هریک از اسپرم‌های X دار یا Yدار تاثیر خواهند گذاشت.

عوامل محیطی همچون تغذیه مادر، میزان سلامت روحی روانی او، زمان مقاربت، میزان ph مهبل مادر در هنگام مقاربت، عوامل اجتماعی و … همه و همه می‌توانند در پسر یا دختر دار شدن زن تاثیر بگذارند.

سیکل ماهیانه زنان شامل یک سری از تغییراتی است که در دوران بارداری زن به جز در زمان حاملگی و از بعضی افراد در زمان شیردهی روی می‎دهد. در هر سیکل، یک تخمک و گاهی دو یا بیشتر از تخمدان آزاد می‎شوند و تغییراتی در رحم صورت می‎گیرد، چنانچه باروری تخمک صورت گرفت رحم جهت حاملگی آماده باشد. هر سیکل قاعدگی حدود ۲۸ روز است.

در هر چرخه تخمدانی، تعدادی از فولیکول‎های اولیه، تحت تاثیر هورمون FSH، شروع به رشد می‎نمایند و در شرایط طبیعی، یکی از فولیکول‎ها رشد کرده به بلوغ می‎رسد. در داخل فولیکول، تخمک وجود دارد که از برخورد تخمک با اسپرماتوزوئید، کروموزوم X یا Y وارد تخمک می‎شود و تخم حاصل، تبدیل به جنین دختر یا پسر خواهد شد.

در سر هر اسپرم، ناحیه‎ای وجود دارد که به بار الکتریکی حساس است و در جذب اسپرم به طرف تخمک، نقش اصلی را دارد. به محض ورود اسپرم به داخل تخمک، لقاح انجام شده و در اطراف تخمک، غشایی مقاوم ایجاد می‎شود که اجازۀ ورود اسپرم‎های دیگر را به تخمک نمی‎دهد.

پس از لقاح و تخمک، تخم تشیکل شده، بعد از چند روز (سه الی شش روز) به رحم می‎رسد و لانه گزینی جنین انجام می‎گردد و جنین به رحم می‎چسبد. در این زمان ممکن است زن باردار دردی احساس کند که ناشی از لانه گزینی است. از زمانی که سلول‎های خونی مادر و جنین، با هم ارتباط برقرار می‎کنند، انجام تست گروایندکس می‎تواند مقدار هورمون HCG را نشان دهد و بارداری مشخص گردد.

اسپرم‎های مولد پسر، در محیط‌های قلیایی، فعالیت بهتری دارند و اسپرم‎های مولد دختر، در محیط اسیدی، دوام بیشتری دارند.

زمان مقاربت

مطالعات نشان می دهد که اسپرم حاوی کرموزم X یا اسپرم ماده عمر طولانی تری از اسپرم نر دارد که حامل کرموزم Y است.

در حالیکه کرموزم مرد جنبندگی بیشتری دارد. میزان جنبندگی اسپرم مرد به دو طریق اندازه گیری می شود: درصد حرکتی که اسپرم به نمایش می گذارد و کیفیت این حرکت، که به آن پیشروی رو به جلو می گویند. جنبندگی ضعیف به این معناست که اسپرم در شنا کردن به سمت تخمک مشکل دارد.

متخصصین می گویند اسپرمی که حامل کرموزم Y است سریعتر انرژی خود را مصرف می کند تا اسپرمی که حامل کرموزم X است. هر چه اسپرم سریعتر به سمت تخمک شنا کند زودتر انرژی خود را از دست می دهد. اسپرم ها فقط به اندازه نیاز خود در سفری که باید طی کنند انرژی مصرف می کنند. این انرژی توسط میتوکندری ها تامین می شود که برای زنده بودن اسپرم ضروری است و اسپرم های X میتوکندری بیشتری از اسپرم های Y حمل می کنند.

اسپرمی که سریعتر حرکت می کند شانس بیشتری برای زودتر رسیدن به تخمک دارد و البته زودتر هم انرژی خود را از دست می دهد و می میرد. به همین دلیل است که دانستن زمان تخمک گذاری برای تعیین جنسیت مهم است.

خانم ها می توانند زمان تخمک گذاری خود را مشخص کنند. و با دانستن آن برای تعیین جنسیت فرزند خود با دقت بیشتر اقدام کنند. اسپرم می تواند در زمان ۲۰ دقیقه تا ۲ ساعت به لوله های رحمی برسد. و این اسپرم ها می توانند در داخل بدن زن چهار تا هفت روز زنده بمانند.

خوب حال می دانید که جنسیت فرزند شما با مشخصات کرموزم آن مشخص می شود. جنسیت کودک با بیست و سومین جفت از کرموزم هایی که از والدینش به ارث می برد تعیین می شود.

تخمک زن حامل یک کروموزم X است و مردان هم اسپرم های حامل کرموزم X دارند و هم اسپرم های حامل کرموزوم Y. و این اسپرم مرد است که مشخص می کند بچه دختر باشد یا پسر!

همانطور که قبلاً گفته شد اسپرم های X که منجر به فرزند دختر می شوند جنبندگی کمتر و عمر بیشتر دارند. بنابراین نزدیکی زودتر از موعد تخم گذاری احتمال دختر شدن فرزند شما را افزایش می دهد.

همانطور که می دانید خانم ها ۱۴ روز قبل از شروع سیکل ماهیانه خود تخمک گذاری می کنند و زمان نزدیکی شما نباید دیرتر از ۴ روز مانده به زمان تخمک گذاری انجام شود. بنابراین در این مدت بیشتر اسپرم های حامل کرموزم Y از بین می روند و کروموزم های X هنوز زنده هستند.

اگر تخمک گذاری ۵ روز قبل از نزدیکی انجام شود، اسپرم های حاوی کروموزم X در رحم انتظار تخمک را می کشند. اگر یک کرموزم X تخمک را بارور کند، بچه دختر خواهد بود و شما به هدف خود رسیده اید.

                       

چگونگی تعیین زمان تخمک گذاری:

روش‎های مختلفی برای تعیین زمان تخمک گذاری وجود دارد:

توسط اندازه گیری دمای بدن

ترشحات رحمی

تست هورمون LH

سونوگرافی

درد زیر دل

روش اندازه گیری دمای بدنBBT

بعد از زمان تخمک گذاری، کمی افزایش درجه حرارت بدن از 2/0 تا 5/0 درجه سانتی گراد اتفاق می‎افتد. زن با ید هر روز صبح، قبل از خارج شدن از بستر، دمای بدن خود را اندازه گیری کند  و در داخل جداول اندازه گیری، ثبت نماید. اندازه گیری دمای بدن،  از اولین روز قاعدگی شروع شده تا اولین روز قاعدگی بعدی، ادامه می‎یابد و بهتر است که اندازه گیری دمای بدن ساعت معینی از روز انجام گردد.

اندازه گیری دمای بدن، در هفته‌های دوم و سوم، باید با  دقت انجام شود.

عوامل تغییر دهنده زمان تخمک گذاری:

مسافرت‌های طولانی و  خسته کننده

استرس و اضطراب

ورزش‌های سنگین

گرسنگی و رژیم‌های لاغر کننده

چاقی و  اضافه وزن

ترشحات رحمیدر حوالی تخمک گذاری ترشحاتی که از دهانۀ رحم خارج می‎شود، بیشتر شده و شکل شفاف و کشدار پیدا می‎کند. در روز تخمک گذاری، این ترشحات حجیم‎تر شده و حالتی شبیه به سفیدۀ  تخم مرغ خام دارد. البته گاهی اوقات دیدن  ترشحات نشانۀ وقوع تخمک گذاری نیست و نباید با دیدن این ترشحات، تصور کرد که در آن روز، تخمک گذاری اتفاق افتاده است زیرا گروهی از زنان 3 تا 5 روز این ترشحات را می‎بینند و اگر فقط به این ترشحات اکتفا شود، احتمال خطا بالا خواهد رفت.معمولاً اینگونه ترشحات، در زنانی که سیکل‌های 28 روزه دارند، از روز 10  الی 12 قاعدگی، شروع می‎شود.


تست هورمون LH


هورمون LH، در حوالی زمان تخمک گذاری، شروع به افزایش می‎کند و با افزایش سریع هورمون LH، تخمک گذاری اتفاق می‎افتد.

اندازه گیری تست LH میتواند به ما کمک کند  تشخیص دهیم  که در حال نزدیک تر شدن به زمان تخمک گذاری هستیم. متاسفانه کیت تست LH بندرت توسط داروخانه‌ها ارائه می‌شود.اندازه گیری تست باید در وسط روز انجام گیرد و قبل از اندازه گیری تست، نباید مایعات فراوان نوشیده شود و بهتر است آزمایش با ادرار غلیظ انجام گردد.


تست تا علامت فلش کیت به مدت 30 ثانیه داخل ادرار نگه داشته شود و بعد از مدت 10 دقیقه جواب مشخص می‎شود.اگر یک خط مشخص شد جواب تست منفی است.


اگر دو خط نمایان شد جواب تست مثبت است.


سونوگرافی و تعیین زمان تخمک گذاری


انجام سونوگرافی، برای تعیین روز دقیق تخمک گذاری، باید توسط افراد ماهر و با تجربه انجام گردد. بعضی از پزشکان اطلاع چندانی در این باره ندارند بنابراین باید توسط سونوگرافیست ماهر انجام شود.


درد زیر و دل و احتمال تخمک گذاری

عده‎ای از زنان، در روز تخمک گذاری، درد شدیدی در ناحیۀ پایین شکم خود، احساس می‌کنند که این درد، لحظه‎ای بوده وظرف مدت کوتاهی، از بین می‎رود. معمولاً علت این درد شدید، پاره شدن فولیکول است. تخمک از داخل فولیکول رها شده (آزاد سازی تخمک) که به آن تخمک گذاری می‎گویند.نقش امراض در تعیین جنسیت فرزند: بعضی از بیماریها نقش مهمی در تعیین جنسیت دارند. زنانی که به اندومتریوز (عفونت رحمی) مبتلا هستند، احتمال تولد فرزند دختر در آنها افزایش می‎یابد. زیرا در بیماران مبتلا به آندومتریوز، گلبولهای سفید فراوانی در رحم و مسیر عبور اسپرم‌ها وجود دارد که باعث کندی حرکت  اسپرم‎ها می‌شود، از آنجایی که اسپرم پسر، ضعیف تر است،  احتمال این که بتوانند خود را به تخمک برساند، بسیار کم خواهد بود.به دنبال درمان اندومتریوز، احتمال بارداری پسر افزایش می‌یابد. وجود عفونت‌های مختلف زنان هم به همین دلیل، احتمال بارداری پسر را کم خواهد  کرد.

منبع: iransalamat.com

نظرات بییندگان :