مصرف قرص جوشان ویتامین ث در بارداری خطر ناک و یا بی خطر است؟

مصرف قرص جوشان ویتامین ث در بارداری خطر ناک و یا بی خطر است؟

به گزارش هلث دی محققان می گویند مصرف مکمل های ویتامین ، آهن و اسید فولیک توسط مادران طی بارداری به افزایش وزن مادرانی که خود دچار سوء تغذیه هستند و نیز به تولد نوزادانی با وزن ...

مصرف قرص جوشان ویتامین c در بارداری

قرص جوشان ویتامین c , ویتامین ث , بارداری

 مصرف ویتامین توسط مادران باردار خطر تولد نوزاد کم وزن به نگام تولد را کاهش می دهد. 
تولد نوزاد انی با وزن کمتر از 2500 گرم شاخص مهمی برای مرگ طی دوره نوزادی است و با افزایش خطر بیماری قلبی ، دیابت ، سکته مغزی و فشار خون بالا در زندگی آینده ارتباط دارد.
تولد نوزاد کم وزن بویژه یک مشکل عمده برای زنان کشورهای در حال توسعه است که با منابع و درآمد کم مواجهند و گاهی تحت سوء تغذیه قرار می گیرند.
به گزارش هلث دی محققان می گویند مصرف مکمل های ویتامین ، آهن و اسید فولیک توسط مادران طی بارداری به افزایش وزن مادرانی که خود دچار سوء تغذیه هستند و نیز به تولد نوزادانی با وزن بیشتر کمک میکند.
ظاهرا به نظر می رسد جلوگیری از مرگ نوزادان کار دشواری است اما مطالعات جدید نشان می دهند اقدامات مقرون به صرفه ای می توان انجام داد که جان این نوزادان را نجات می دهد.

ویتامین C تزریقی در معرض نور به تدریج تیره می‌ شود، اما تغییر رنگ جزیی تأثیری در اثر درمانی آن ندارد.
ویتامین C تزریقی را می ‌توان به صورت رقیق شده یا رقیق نشده استفاده کرد.
از محلول خوراکی ویتامین C می ‌توان همراه غذا استفاده کرد.
قرص‌های جوشان این ویتامین را باید در یک لیوان‌ آب حل و بلافاصله مصرف کرد.
ویتامین C را در ظروف غیرفلزی مقاوم در برابر هوا، دور از حرارت و نور خورشید در دمای 15 تا 30 درجه سانتی‌ گراد نگهداری کنید.
مصرف زیاد این دارو در دوران بارداری توصیه نمی ‌شود. همچنین سیگاری‌ها و افرادی که قرص ضد بارداری مصرف می ‌کنند، نیاز به مصرف ویتامین بیشتری به صورت مکمل دارند.
درباره این ویتامین، مهم ترین توصیه‌ای که‌ به خانواده‌ها گفته می ‌شود، این است که برای تأمین ویتامین C لازم به منابع غذایی طبیعی توجه بیشتری نشان دهند تا دارو.
ویتامین C می‌ تواند سبب افزایش توان جذب آهن شود.
*پی نوشت:
نقص آنزیم گلوکز 6 فسفات دی هیدروژناز (G6PD) شایع ترین نقص آنزیمی است که در انسان به ارث می رسد و وابسته به کروموزم X می باشد. کمبود فعالیت این آنزیم باعث بیماری فاویسم می شود که همولیز حاد و شدید ناشی از مواد اکسیدان موجود در باقلا است.

 
ویتامین(ث)

اسامی دیگر(به فارسی):

آسکوربیک اسید، اسید آسکوربیک، ویتامین ضد اسکوروی، ویتامین ضد اسکوربوت.

نام ژنریک/ اسامی دیگر(به انگلیسی):

VITAMIN C, ASCORBIC ACID, ANTISCORBUTIC VITAMIN

دستة دارویی:

مکمل تغذیه ای.

اشکال دارویی:

قرص: 100 میلی گرمی

قرص: 250 میلی گرمی

قرص جوشان: 1000 میلی گرمی

پودر(جهت تهیة محلول خوراکی): 500 میلی گرم در هر ساشه

موارد مصرف :

پیشگیری و درمان کمبود ویتامین(ث)( بیماری اسکوروی).

برطرف کردن نیاز افزایش یافتة بدن به ویتامین(ث) در مواردی از قبیل بیماری های گوارشی، سل، سرطان، زخم های گوارشی، پرکاری غدة تیروئید، عفونت، ضربه، سوختگی، فشارهای روحی، سرماخوردگی، بیماران تحت دیالیز، استعمال کنندگان دخانیات، شیرخواران مصرف کنندة فرمول های غذایی غیر معمول، بیماران تغذیه شونده از راه وریدی، افراد دچار کاهش سریع وزن، افراد مبتلا به سوء تغذیه، طی دوران بارداری یا شیردهی و یا متعاقب مصرف برخی از داروها مانند باربیتورات ها، تتراسایکلین ها و سالیسیلات ها.

کمک به ترمیم زخم ها در بدن.

[ اسیدی کردن ادرار جهت اثر بخشی برخی از داروها مانند(متنامین)].

[ به عنوان داروی کمکی در درمان متهموگلوبینمی ایدیوپاتیک( بدون علت)].مقدار مصرف :

به عنوان مکمل تغذیه ای( جهت پیشگیری از کمبود ویتامین ث در بدن):

کودکان در سنین زیر 3 سال: در هر شبانه روز می توان مقداری از دارو که حاوی 30 تا 40 میلی گرم ویتامین(ث) می باشد را از راه خوراکی مصرف نمود.

کودکان در سنین بالای 3 سال: در هر شبانه روز می توان مقداری از دارو که حاوی 50 میلی گرم ویتامین(ث) می باشد را از راه خوراکی مصرف نمود.

نوجوانان و بزرگسالان: در هر شبانه روز می توان مقداری از دارو که حاوی 50 تا 60 میلی گرم ویتامین(ث) می باشد را از راه خوراکی مصرف نمود.

زنان باردار: در هر شبانه روز می توان مقداری از دارو که حاوی 70 میلی گرم ویتامین(ث) می باشد را از راه خوراکی مصرف نمود.

زنانی که به نوزاد خود شیر می دهند: در هر شبانه روز می توان مقداری از دارو که حاوی 90 تا 100 میلی گرم ویتامین(ث) می باشد را از راه خوراکی مصرف نمود.

دستور مصرف :

اشکال دارویی خوراکی این دارو را می توان بدون توجه به زمان خوردن غذا مصرف نمود(مصرف دارو با معدة خالی یا همراه با غذا تفاوتی ندارد).

هر قرص جوشان(ویتامین ث) را در نصف لیوان آب سرد بیاندازید و پس از حل شدن کامل آن، محلول حاصل را بنوشید.

محتویات هر بسته از پودر(ویتامین ث) را در نصف لیوان آب سرد بیاندازید و پس از هم زدن و حل شدن کامل آن، محلول حاصل را بنوشید.

توصیه ها :

دارو را بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید زیرا با وجود این که این ویتامین محلول در آب بوده و مقادیر اضافی و جذب نشدة آن از طریق ادرار دفع می گردد اما احتمال ایجاد سنگ های کلیوی در اثر مصرف طولانی مدت مقادیر زیاد آن وجود دارد.

ملاحظات عمومی :

مصرف این دارو در بیماران مبتلا به تالاسمی، هموکروماتوز، کم خونی سیدروبلاستیک،دیابت(مرض قند)، نقرس و افراد دارای سابقة سنگ های کلیوی باید با احتیاط و زیر نظر پزشک صورت بگیرد.

درمان انتخابی کمبود ویتامین ها در بدن داشتن یک رژیم غذایی متعادل در برگیرندة 4 گروه اصلی مواد غذایی( شامل چربی ها، پروتئن ها، کربوهیدراتها و املاح) می باشد. مهمترین غذاهای غنی از (ویتامین ث) عبارتند از: مرکبات، گوجه فرنگی، توت فرنگی، فلفل سبز، طالبی، توت، کلم و سیب زمینی. باید توجه داشت که با ذخیره سازی و نگهداری طولانی مدت میوه های تازه، مقدار(ویتامین ث) موجود در آنها کاهش می یابد و منجمد کردن میوه ها به مدت طولانی نیز همین نتیجه را به دنبال دارد. به علاوه مقدار قابل توجهی از( ویتامین ث) موجود در غذاها با پختن آنها از بین می رود.

افرادی که سیگار می کشند به مقدار بیشتری ویتامین(ث) نیاز دارند زیرا این ویتامین در بدن افراد سیگاری سریع تر اکسیده شده و دفع می گردد. در صورت ابتلای به کمبود ویتامین(ث) کشیدن سیگار باید قطع شده یا به حداقل رسد.

عوارض جانبی که در صورت تداوم آنها باید به پزشک تماس گرفت:

سردرد- برافروختگی یا قرمزی پوست صورت- زخم های دهانی- تکرر ادرار( با مصرف مقادیر بیش از یک گرم در روز دارو)

عوارض جانبی یا علائمی که در صورت بروز آنها باید به پزشک مراجعه نمود:

تهوع- استفراغ- دل درد-اسهال.

مصرف دردورة بارداری:

مصرف به میزان توصیه شده: مجاز، بی خطر( گروهA).

مصرف به میزان بیشتر از مقادیر توصیه شده:  مجاز، فقط در صورت ضرورت و با احتیاط فراوان به شرط آن که فوائد مصرف دارو بر آثار سوء احتمالی آن برتری داشته باشنند(گروهC).

عوارضی در رابطه با مصرف مقادیر عادی مورد نیاز روزانة این ویتامین در دورة بارداری گزارش نشده است. با این وجود مصرف مقادیر زیاد و بیش ازحد این ویتامین در زنان باردار می تواند برای جنین ضرر داشته باشد.

مصرف دردورة شیردهی :

عوارضی در رابطه با مصرف مقادیر عادی مورد نیاز روزانة این دارو در دورة شیردهی گزارش نشده است.

جهت مصرف این دارو در دورة شیردهی با پزشک خود مشورت نمایید.

شرایط نگهداری:

دمای کمتر از 40 درجة سانتی گراد( ترجیحاً 15 تا 30 درجة سانتی گراد).

داخل ظروف یا بسته بندی های نفوذناپذیر و مقاوم به نور.

نظرات بییندگان :