مشکلات نوزادان ! نوزادان از بدو تولد تا پایان دوران نوزادی با چه مشکلاتی روبرو میشوند؟

مشکلات نوزادان ! نوزادان از بدو تولد تا پایان دوران نوزادی با چه مشکلاتی روبرو میشوند؟

نوزادان در ابتدای تولد معمولا دچار استفراغ می‌شوند. این استفراغ چنانچه با كاهش وزن همراه نباشد با گذشت زمان برطرف می‌شود، اما استفراغی كه با درد شكمی، سردرد، تب یا اسهال ...

مشکلات نوزادان ! نوزادان از بدو تولد تا پایان دوران نوزادی با چه مشکلاتی روبرو میشوند؟

مشکلات نوزادان

                    

سایت کودکان ما به نقل از جام جم معمولا برخی نوزادان تازه متولد شده با برخی بیماری ها دست به گریبانند. در این نوشتار به برخی از این بیماری ها، علائم و روش درمان آنها اشاره می شود.

نوع و رنگ ادرار نوزادان:

نوزاد در روزهای اول پس از تولد مدفوع تیره و چسبناك دارد. در روزهای بعدی با خوردن شیر مادر مدفوع به رنگ زرد گاهی مایل به سبز می‌شود، اما در كودكانی كه شیر خشك می‌خورند مدفوع سفت‌تر و قهوه‌ای‌تر خواهد بود. اسهال به صورت تغییر در دفعات دفع و قوام خود را نشان می‌دهد.
عدم استفاده از بطری شیر و پستانك در جلوگیری از وقوع اسهال موثر است. رعایت اصول بهداشتی و شستن دست‌ها نیز می‌تواند بروز اسهال را كاهش دهد. چنانچه اسهال یا استفراغ نوزاد با خوب شیر نخوردن و كاهش حجم ادرار همراه باشد یا خون در مدفوع نوزاد دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرد، اما در صورت بروز اسهال به هیچ عنوان شیر مادر نباید قطع گردد و دفعات شیر دادن باید افزایش یابد و باید از محلول ORS تحت نظر پزشک استفاده كرد.

● غلظت خون نوزاد

در این بیماری، نوزادان پرخون یا برافروخته به نظر می رسند.

▪ علائم: بی اشتهایی و اختلال در تغذیه، خواب آلودگی، تنگی نفس، کاهش قندخون، تشنج و کبودی در انتهای اعضای بدن.


▪ عوامل مساعدکننده عبارتند از: کوچک بودن جثه نوزاد، زندگی در ارتفاعات، تولد دیررس، شرایط خاص ۲ تا ۳ ساعت اول پس از تولد، انتقال خون از یک جنین به جنین دیگر در حاملگی دوقلویی، تاخیر در بستن بندناف پس از تولد، ابتلای مادر به دیابت، سندرم داون و اختلال های تیروئیدی.

▪ درمان: جایگزینی خون با سرم، آلبومین یا تعویض کامل خون.


● فتق های دیافراگم

انتقال محتویات شکم به داخل قفسه سینه، فتق دیافراگم نامیده می شود که ممکن است به صورت مادرزادی یا بر اثر ضربه به دیافراگم ایجاد شود. این نوع فتق در سمت چپ شایع تر بوده و مرگ و میر ناشی از آن حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است.

▪ علائم: تنگی نفس شدید بخصوص در چند ساعت اول پس از تولد، شنیدن صدای روده از سینه، شکم قایقی.

▪ درمان: باید جراحی شود.


● کبودی نوزاد

رنگ آبی دست و پا و سرخ بودن بدن هنگام تولد، طبیعی است ولی کبودی در مرکز بدن، غشاهای مخاطی و زبان ممکن است نشانه وجود یک اختلال زمینه ای جدی باشد که شایع ترین علت آن، بیماری های قلبی ـ ریوی است.


● نوزاد شل

سستی نوزاد ممکن است گذرا باشد و مشکلی در آینده ایجاد نکند یا این که ضایعه ای جدی و دائمی باشد. بیماری هایی که ممکن است سبب ایجاد شلی در نوزاد شوند، عبارتند از: ضایعات نخاعی بر اثر ضربه، بیماری های خود ایمنی و بیماری های عضلانی مادرزادی.

▪ علائم: نوزاد هوشیار به نظر نمی رسد، گریه ضعیف، مشکلات تنفسی، دشواری بلع بزاق، تشنج و رفلکس های ضعیف.

▪ درمان: دارو تجویز می شود ولی درمان قطعی ندارد.


● نوزاد نارس

بیشتر نوزادان کم وزن، دوره نوزادی را بدون عواقب درازمدت پشت سر می گذارند. کوچک ترین نوزادان در معرض بالاترین خطر هستند.

▪ عواقب درازمدت عباتند از: اختلالات چشمی نوزادان همراه با نابینایی، ناشنوایی، بزرگی یا کوچکی جمجمه، عقب ماندگی ذهنی، فلج مغزی، سندرم روده کوتاه و عدم رشد.


● کاهش قندخون

کاهش قند خون در دوره نوزادی شایع است. نشانه های آن معمولا در روزهای اول و دوم به وجود می آید و از بیماری بدون علامت تا گرفتاری های دستگاه عصبی مرکزی و قلبی ـ ریوی متغیر است.

▪ علائم: شل بودن نوزاد، خواب آلودگی، بی تفاوتی، بی اشتهایی، لرزش، تشنج، نارسایی قلبی، افزایش ضربان قلب، کبودی یا رنگ پریدگی، وقفه تنفسی و تعریق شدید.

▪ درمان: تغذیه زودرس، شدت عوارض را کاهش می دهد و گاه تجویز گلوکز لازم است.

دکتر مهرانگیز توتونچی پزشک عمومی روزنامه جام جم

  

مشکلات نوزاد نورسیده
پس از 9 ماه انتظار، وجود او در عالم هستی امكان یافته و فضای خانه را شیرین و و دل‌انگیز ساخته است.
سلامت او بیش از هر چیز دیگری ذهن پدر و مادر كم‌تجربه را به خود مشغول می‌كند.
در این میان، هر آشنایی می‌خواهد آنها را راهنمایی كند و این مساله، اضطراب والدین را بیشتر خواهد كرد. اگر بدانیم در هر موقعیتی اقدام درست چیست و چه باید كرد، مسلما دل نگرانی‌های ما در مورد نوزاد نو‌رسیده بسیار كمتر خواهد شد.

بندناف، كانال ارتباطی مادر و جنین است
در دوران جنینی بند ناف ارتباط خونی بین بدن مادر و بدن جنین را برقرار می‌كند و از طریق این ارتباط، مواد غذایی به بدن جنین رسیده و دفع مواد زائد صورت می‌گیرد. اما پس از تولد، بند ناف قطع می‌گردد. بقایای بند ناف بر جای مانده، تا 21 روز پس از تولد خود به خود خواهد افتاد و اصلا نباید آن را دستكاری کرد.
از آنجا كه این كانال ارتباطی از رگ‌های خونی تشکیل شده است، با قطع آن در روزهای اول، ممكن است یك تا دو قطره خون از محل بند ناف خارج گردد كه این امر طبیعی است، اما خونریزی بیش از این مقدار و به صورت مکرر باید حتما مورد بررسی قرار گیرد.
این كانال ارتباطی در روزهای اول تولد راه مناسبی جهت انتقال عفونت به بدن نوزاد است. عفونت بند ناف، خود را به صورت قرمزی در محل بند ناف نشان می‌دهد، حتی ممكن است این قسمت دچار سفتی یا خروج چرك شود. در این موارد حتما باید با پزشك مشورت کرد. برای كاهش خطر عفونت، بند ناف را خشك نگه دارید و از پوشاندن بند ناف خودداری كنید. در این شرایط نباید بند ناف را در پوشك قرار داد، زیرا پوشاندن بند ناف موجب مرطوب ماندن آن و تماس ادرار و مدفوع با بند ناف و بالا رفتن خطر عفونت می‌گردد.

تغییر مزاج نوزاد را نادیده نگیرید
بهترین زمان تغذیه نوزاد همان نیم ساعت نخست تولد است. امروزه پزشكان سفارش می‌كنند كه نوزاد از بدو تولد در اطاق مادر نگهداری شود. دفعات شیردهی نیز با توجه به تقاضای نوزاد صورت می‌گیرد و شیردهی در شب نیز باید انجام شود كه این مساله سبب افزایش شیر مادر نیز می‌شود. افزایش شیر مادر وابسته به افزایش مكیدن نوزاد است و اگر شیر خشك ، پستانك، شیشه و غیره به نوزاد بدهیم، مكیدن سینه مادر توسط نوزاد ضعیف‌تر شده، لذا ترشح شیر نیز كم می‌شود.
نوزادان در ابتدای تولد معمولا دچار استفراغ می‌شوند. این استفراغ چنانچه با كاهش وزن همراه نباشد با گذشت زمان برطرف می‌شود، اما استفراغی كه با درد شكمی، سردرد، تب یا اسهال همراه باشد و مكرر اتفاق بیفتد می‌تواند نشانه مهمی باشد، اما از نكات مهم آن است كه در هنگام استفراغ از دادن دارو به نوزاد باید خودداری كرد.
مساله مهم دیگری كه معمولا در مادران ایجاد نگرانی می‌كند اسهال نوزاد است و غالبا والدین با ترس از اسهال نوزاد روبه‌رو هستند.

دكتر محبوبه محمدزاده – جام جم

نظرات بییندگان :