لوپوس و بارداری - بیماری لوپوس در دوران بارداری

لوپوس و بارداری - بیماری لوپوس در دوران بارداری

خطراتی که بیماری لوپوس برای حاملگی آنها به همراه دارد را مورد بررسی قرار دهند. همه زنان در این مورد شبیه به هم نیستند برای همین بسیار مهم است که هر فردی در ارتباط با بیماری و نحوه تاثیر ...

بیماری لوپوس در حاملگی 

بیماری لوپوس در حاملگی

علل بيماري :
 اگرچه عامل ايجادي لوپوس ناشناخته است، ولي دانشمندان فكر مي كنند كه چند عامل آغاز كننده بيماري است. ژنتيك يكي از اين عوامل است. برخي استعداد ژنتيكي به لوپوس دارند و هنگامي كه اين استعداد به وسيله يك عفونت مانند عفونت ويروسي، مصرف برخي داروها         ( شامل "سولفاناميد" ها و برخي آنتي بيوتيك ها مانند "پني سيلين" )، نور آفتاب ( اشعه ماورا بنفش) يا استرس شديد فيزيكي يا هيجاني فعال شود، مبتلا به لوپوس مي شوند. مصرف سيگار و رنگ مو نيز در ايجاد بيماري مؤثر است. عوامل هورموني مانند هورمون استروژن كه يك هورمون زنانه است ممكن است در ابتلا نقش داشته باشد و اين مي تواند كمكي در توضيح اين باشد كه چرا اين بيماري در بين بانوان شايعتر است. اين بيماري پانزده با بيشتر از مردان در بانوان بروز پيدا مي كند. ۹۰ درصد بيماران مبتلا به لوپوس خانم ها مي باشند . در حدود 5/1 ميليون نفر در ايلات متحده به لوپوس مبتلا هستند كه 90% آن ها را بانوان تشكيل مي دهند. در بريتانيا از هر 750 خانم يك نفر مبتلا به لوپوس بوده و يكي از عوامل مهم سقط جنين، لوپوس است. اگر چه بيماري مي تواند در هر سني تظاهر کند ولي شيوع آن بيشتر در دهه دوم تا چهارم زندگي مي باشد. با توجه به نقش داشتن ارث در ايجاد بيماري، شيوع اين بيماري در بستگان درجه يك فرد مبتلا بيشتر است.
سایت کودکان ما به نثل از کلینیک آنلاین روماتولژی :لوپوس شانس یک زن را برای بارداری کاهش نمی دهد. کمتر از ۵۰ درصد از حاملگی ها در زنان مبتلا به لوپوس همراه با سختی ها و عوارض است اما بطور کلی حاملگی در مبتلایان به لوپوس با خطرات بالا همراه است. لوپوس می تواند حاملگی را با افزایش خطر سقط جنین، زایمان زودرس و مسمومت حاملگی و همچنین مشکلات قلبی در جنین دچار مشکلاتی کند. اگر مبتلا به لوپوس هستید و قصد دارید بچه دار شوید راهنمایی های زیر را برای اطمینان از یک حاملگی ایمن و کودک سالم مورد توجه قرار دهید.

اقدامات قبل از حاملگی
الف : یک تیم مراقبت از سلامت لوپوس برای خود فراهم کنید
قبل از حامله شدن، زنان مبتلا به لوپوس باید با یک روماتولوژیست که در مدیریت درمان بیماری هایی چون لوپوس تخصص دارد و یک فوق تخصص زنان مشورت کنند. مشاوره قبل از اقدام به حاملگی، به زنان مبتلا به لوپوس اجازه می دهد در مورد وضعیت سلامت خود با پزشک مشورت کنند و خطراتی که بیماری لوپوس برای حاملگی آنها به همراه دارد را مورد بررسی قرار دهند. همه زنان در این مورد شبیه به هم نیستند برای همین بسیار مهم است که هر فردی در ارتباط با بیماری و نحوه تاثیر آن مشاوره اختصاصی شود.
بعضی حاملگی ها احتیاج به درمان در اوایل بارداری دارد. این درمان ها برای مقابله با خطرات ناشی از بیماری است و باید در چند هفته اول بارداری شروع شود تا بهترین اثر را داشته باشد. در صورتیکه بیماری لوپوس در فاز شعله وری خود باشد خطر عوارض بیماری بیشتر است و بسیار ضروری است که با پزشک خود مشورت کنید.
ب: تعیین کنید کدام یک از عوارض بیماری لوپوس در شما بیشتر حاملگی تان را تحت تاثیر قرار می دهد؟
بیماری لوپوس در افراد مختلف، متفاوت است. به نظر نمی رسد لوپوس خطر سقط جنین در سه ماهه اول را افزایش دهد. اما زنان مبتلا به لوپوس خطر سقط جنین را در ادامه حاملگی و یا حتی تولد نوزاد مرده بدلیل آنتی بادی های آنتی فسفو لیپید و آنتی کاردیولیپین دارند. در حدود ۳۳ درصد از زنان مبتلا به لوپوس این آنتی بادی ها را دارند که خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد. پزشک برای بررسی میزان این آنتی بادی ها در خون بیمار، دستور آزمایش خون می دهد.
لخته شدن خون جفت، تغذیه و ذخیره اکسیژن جنین را به مخاطره انداخته و رشد جنین را کاهش می دهد. اگر خطر لخته شدن خون در شما بالا باشد، ممکن است پزشک برای شما آسپرین با دوز کم و یا هپارین تجویز کند. همچنین جهت بررسی وجود آنتی بادی های Ro/SSA و -La/SSB در خون، دستور انجام آزمایشات خونی داده می شود. این آنتی بادی ها خطر بروز بیماری بلوک قلبی مادرزادی را در نوزاد افزایش می دهند.
بیماری های کلیه و کبد ناشی از بیماری لوپوس نیز احتمال بروز مشکلات در دوران بارداری را افزایش می دهد. یکی از عوارض بیماری لوپوس، تاثیر بر سایر اندام های بدن از جمله کلیه است. حاملگی در این شرایط ممکن است باعث زایمان زودرس گردد.
ج : تغییر داورهای دریافتی به واسطه حاملگی
در زنان مبتلا به لوپوس که می خواهند حامله شوند، پزشک می تواند داروهای بیمار را تغییر دهد تا سلامت نوزاد به مخاطره نیفتد. هیدروکسی کلروکین و پردنیزولون جزء داروهایی هستند که در دوران بارداری برای مبتلایان به لوپوس تجویز می شود. متوترکسات و سیکلوفوسفامید در دوران بارداری نباید مصرف شوند، و حداقل سه ماه پیش از اقدام به حاملگی باید مصرف آنها قطع گردد. با پزشک خود درمورد فواید و مضرات مصرف داروها در دوران بارداری حتما مشورت کنید.
د : برنامه ریزی صحیح برای اقدام به حاملگی
برنامه ریزی برای حاملگی کار ساده ای نیست، بخصوص با داشتن بیماری چون لوپوس. اما بهترین کار این است که شما پس از یک ارزیابی دقیق از وضعیت سلامت خود، اقدام به حاملگی کنید. بهترین زمان برای حاملگی وقتی است که فعالیت بیماری در شما کاهش یافته و در فاز شعله وری نیست. در این زمان عوارض و خطرات کمتری شما را تهدید می کند.
هنگامی که حامله می شوید
الف: پزشکتان را زود به زود ببینید

در اینصورت پزشک می تواند به شما در تشخیص ناهنجاری ها کمک کند، رشد جنین را بررسی و نظارت کند، و اطمینان خاطر شما را برای یک حاملگی موفق فراهم نماید. در حدود ۲۵ درصد از حاملگی های مبتلایان به لوپوس ممکن است به تولد زودرس نوزاد منجر شود. و بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از زنان مبتلا به لوپوس ممکن است مسمومیت حاملگی را تجربه کنند. مسمومیت حاملگی باعث افزایش فشار خون ودفع پروتئین در ادرار می شود که منجر به تورم بافت های بدن می گردد. مسمومیت حاملگی اغلب نیاز به درمان های فوری دارد و تنها راه درمان آن ختم حاملگی است. بنابراین مراجعه به پزشک در این شرایط اهمیت بسیار زیادی دارد. پزشک همچنین می تواند روند رشد جنین را از طریق سونوگرافی بررسی کند که ضرر کمتری برای مادر و جنین به همراه دارد.
ب: مراقب علائم شعله وری لوپوس باشید
مطالعات اخیر نشان می دهد که شعله ور شدن لوپوس در طول دوران بارداری، امری نادر است. در حقیقت، علائم بیماری لوپوس در بسیاری از زنان در طول دوران بارداری بهبود پیدا می کند. اگر ۶ ماه پس از بهبودی بیماری حامله شدید، احتمال کمتری وجود دارد که فاز شعله وری بیماری را نسبت به زمانی که بیماری در شما فعال بود، تجربه کنید. علائم شعله وری بیماری لوپوس، می تواند علائم حاملگی را منعکس کند، بنابراین بسیار مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا او تشخیص صحیح بدهد که آیا این علائم ناشی از شعله وری لوپوس است یا علائم نرمال حاملگی؟ هم حاملگی و هم لوپوس باعث تورم مفاصل و تجمع مایعات در بدن، بثورات صورت و تغییراتی در موی سر می شود.
ج: برای دوری کردن از خستگی ناشی از لوپوس، زندگی را آسان بگیرید
حاملگی برای همه زنان همراه با سختی و مشکلات است و بیماری لوپوس این سختی ها را بیشتر می کند. استراحت کردن به اندازه کافی بسیار مهم و ضروری است. زنان مبتلا به لوپوس در طول دوران بارداری نباید وزن اضافه غیر ضروری داشته باشند و لازم است یک وزن متعادل و رژیم غذایی سالم را دنبال کنند. اگر احساس خستگی یا درد می کنید فعالیت های خود را تغییر دهید.

د: برای احتمال زایمان زودرس، آمادگی داشته باشید
در حدود ۵۰ درصد زنان مبتلا به لوپوس بدلیل عوارض بیماری لوپوس، زایمان زودرس دارند. بیمارستانی را از قبل انتخاب کنید که دارای بخش مراقبت از نوزادان و همچنین بخش مراقبت ویژه از نوزادان است.

منبع:omedclinic.com

نظرات بییندگان :