قرص یاسمین ضد بارداری

قرص یاسمین ضد بارداری

قرص ياسمين به عنوان قرص پيشگيري از بارداري استفاده مي‏شود. البته فردي که قرص را مصرف مي‏کند، بايد مراقب باشد زيرا اگر باردار شده باشد و ياسمين بخورد، براي جنين خطرناک خواهد بود.

یاسمین چیست؟
یاسمین مانع تخمک گذاری میشود ونیز با تغییر درپوشش رحم و گردن رحم از ورود اسپرم به رحم جلوگیری میکند.یاسمین یک قرص پیشگیری از بارداری است .همچنین برای درمان آکنه متوسط در خانمهای 14 سال به بالا و خواهان پیشگیری از بارداری به کار میرود.این دارو همچنین برای درمان علایم سندرم پیش از قاعدگی (اضطراب افسردگی تحریک پذیری اشکال در تمرکز احساس کمبود انرزی تغییرات اشتها یا خواب حساسیت پستانها درد مفاصل و عضلات سردرد وافزایش وزن ) به کار میرود.

طرز مصرف قرص ياسمين

قرص جلوگیری از بارداری یاسمین به علت داشتن درازپیرنون با انواع دیگر قرص های ضد بارداری متفاوت است . درازپیرنون ممکن است پتاسیم را افزایش دهد بنابراین در کسانی که بیماری های کلیوی ، کبدی و غده فوق کلیوی دارند نباید مصرف شود چون باعث عوارض جدی قلبی می شود. و همچنین با داروها ی دیگری که پتاسیم را افزایش می دهد نباید مصرف شود. مثل انواع ضد التهاب های غیر استروییدی نظیر ایبوپروفن , ادویل و غیره که برای درمان آرتریت استفاده می شود. دیورتیک های که پتاسیم را ذخیره می کنند مثل اسپیرنولاکتون و غیره  در ماه اول استفاده باید آزمایش خون برای اندازه گیری سطح پتاسیم خون انجام شود. بسته های قرص یاسمین 28 عددی است که 7 عدد آن قرص های خنثی است.

ممكن است گاهي دستور استفاده از اين قرص  از اولين شب توصيه گردد و يا از روز  5 قاعدگي كه هر دو صورت صحیح می باشد.  چرا كه بدلیل تغییرات در وضعیت های فیزیولوژیکی و همچنین امتانیواسپیکوفیس دو زمان متفاوت را مد نظر دارند.


نکات مهم درباره یاسمین:
یاسمین میتواند در جنین منجر به نقایص تکاملی شود و مصرف آن در زمانیکه احتمال میدهید باردار هستید ممنوع است.یاسمین از دسته دارویی Xمیباشد که خطرات مصرف آن برای جنین ثابت شده است.
موارد ممنوعیت مصرف یاسمین
سابقه سکته یا لخته خون-مشکلات گردش خون(به خصوص در دیابت)-مشکلات دریچه ای قلب-سرطان سینه یا رحم-خونریزی غیر طبیعی رحم-بیماری کلیه یا کبد-اختلال غده فوق کلیه-فشار خون بالا-میگرن-سابقه زردی به دنبال مصرف قرص های جلوگیری از بارداری
(یاسمین به علت داشتن Drospirenone پتاسیم رابالا میبرد بنابر این در بیماریهای کلیوی کبدی و فوق کلیه باید احتیاط شود)
در صورتیکه بیش از حد چاقید یا کلسترول بالا دارید یا مشکل کیسه صفرا دیابت تشنج افسردگی دوره های نامنظم قاعدگی دارید با پزشکتان مشورت کنید.
یاسمین در شیر ترشح میشود ودر شیر دهی نباید مصرف شود .همچنین میتواند ترشح شیر راکاهش دهد.

عوارض ياسمين

ممکن است تغییراتي از نظر خون قائدگی از جمله خونریزی های بین قائدگی - لکه بینی - تغییرات در حجم خونریزی قائدگی - قطع قائدگی پیش بیاد که جزء عوارض پیش بینی شده این داروی پر مصرف و تائید شده است

قرص یاسمین ضد بارداری

قرص یاسمین

چگونه یاسمین بخورم
طبق دستور پزشکتان عمل کنید میتوانید از روز اول پریود شروع کنید روزی یک عدد.قبل از اتمام بسته اقدام به تهیه بسته بعدی بکنید .ممکن است در فواصل قرص خونریزی داشته باشید درصورتیکه شدید است یا طولانی شد به پزشک مراجعه کنید.در فواصل منظم با مراجعه به پزشک معاینه دوره ای داشته باشید.ماهانه از لحاظ توده پستان خود را معاینه کنید.
یاسمین را در دمای اتاق دور از حرارت و رطوبت نگه دارید.
چه کار کنم اگر فراموش کردم قرصم را بخورم؟
فراموشی یک قرص احتمال بارداری را افزایش میدهد.اگز یک قرص فعال را فراموش کرده اید(یاسمین در بسته های 28 تایی است که 7 قرص خنثی دارد.) هرچه زودتر آن را بخورید یا در نوبت بعدی قرص 2 عدد با هم بخورید.در این حالت نیازی به یک روش پیشگیری همزمان ندارید.
در صورتیکه 2 قرص پشت سرهم در هفته اول و دوم دوره تان فراموش کردید به مدت 2 روز آینده هر روز 2 قرص بخورید یکی به جای همان روز و یکی به جای یک روز فراموش شده.همچنین تا 7 روز از یک روش پیشگیری همزمان دیگر استفاده کنید.
اگر 2 قرص فعال پشت سرهم را در هفته سوم دوره تان فراموش کردید ویا 3 قرص پشت سرهم در هر زمانی در 3 هفته اول دوره تان فراموش نمودید دیگر فایده نداردبسته را دور بیندازید و یک بسته دیگر را شروع کنید.حالا از اول شروع کنید.و امروز را روز اول دوره تان قرار دهید.ممکن است این ماه پریود نشوید این قابل انتظار است اما اگر 2 ماه پشت سرهم پریود نشدید به پزشک مراجعه کنید ممکن است باردار باشید.
اگر یکی از قرصهای یاداوری هفته چهارم را فراموش کردید مهم نیست.فردا قرص بعدی را بخورید و همینطور ادامه دهید
هرگاه قرص فعالی فراموش شود در صورتیکه از آن روز تا 7 روز بعد نزدیکی داشته باشید احتمال حاملگی وجود دارد.بنابر این از یک روش پیشگیری پشتیبان در این 7 روز استفاده کنید.
مصرف بیش از حد
مصرف بیش از حد یاسمین تهوع استفراغ و خونریزی میدهد.در صورت مصرف بیش از حد به اورزانس مراجعه کنید.
چه کارهایی نکنم اگر یاسمین میخورم؟
سیگار نکشید به خصوص اگر بالای 35 سال هستید .سیگار احتمال لخته خون و سکته و حملات قلبی ناشی از قرص های پیشگیری از بارداری را افزایش میدهد.
یاسمین از بیماریهای منتقله از راه جنسی (ایدز)پیشگیری نمیکند. تنها راه پیشگیری از این بیماریها استفاده از کاندوم است.
عوارض یاسمین:
سریع با اورزانس تماس بگیرید اگر علایم حساسیت پیدا کردید(کهیر تنفس مشکل ورم صورت لبها زبان وگلو)
مصرف یاسمین را قطع کنید و باپزشک تماس بگیرید اگر دچار این عوارض جدی شدید:
درد پشت چشمها اشکال در بینایی یا تعادل یا صحبت کردن بی حسی و گیجی ناگهانی
اچساس درد یا سنگینی سینه که به شانه ها یا بازو کشیده شود وهمراه تهوع تعریق واحساس بیمار بودن باشد 
تغییر در نحوه یا شدت سردردهای میگرنی
درد شکم کاهش اشتها زردی پوست یا چشمها
احساس توده در پستان
علایم افسردگی(تغییرات خواب و بیداری و خلق)
عوارض کمتر جدی یاسمین:
درد یا حساسیت پستانها ویا تورم آنها
افزایش یا ریزش موها
ککمک یا تیرگی پوست صورت
تغییر اشتها افزایش وزن ورم دستها یاپاها
مشکل با لنز تماسی چشم
خارش یا ترشح وازینال(مهبل)
تغغرات دوره قاعدگی
تاثیرات دیگر داروها بر یاسمین:
بعضی داروها اثر یاسمین راکم میکنند همچنین یاسمین ممکن است اثر بعضی داروها را تغییر دهد.در مورد مصرف هر دارویی با یاسمین با پزشکتان مشورت کنید.

و در نهایت اینکه:

 مصرف قرص ياسمين باعث نازايي نمي‏شود اما اين قرص، قرص فوريتي پيشگيري از بارداري نيست بلکه قرص‏هايي به نام لوونورژسترل در داروخانه در بسته‌هاي 2 عدد وجود دارد كه در موارد فوريت که احتمال بارداري مي‌رود، بايد استفاده شوند. به اين صورت که قرص اول را بايد قبل از 12 ساعت پس از نزديکي محافظت نشده و قرص دوم را 12 ساعت پس از مصرف قرص اول خورد اما توصيه مي‏شود خانم‏ها کمتر از اين قرص‏ها استفاده کنند. قرص ياسمين به عنوان قرص پيشگيري از بارداري استفاده مي‏شود. البته فردي که قرص را مصرف مي‏کند، بايد مراقب باشد زيرا اگر باردار شده باشد و ياسمين بخورد، براي جنين خطرناک خواهد بود.

نظرات بییندگان :