قرص‌های ضدبارداری «صبح روز بعد»

قرص‌های ضدبارداری «صبح روز بعد»

قرص های صبح روز بعد عموماً بی خطرند، ولی بسیاری از خانم ها از وجود چنین قرص هایی بی اطلاع اند. در اینجا مطالبی را پیرامون نحوه عمل این قرص ها عنوان می كنیم.تشكیل نطفه در انسان ....

قرص‌های ضدبارداری «صبح روز بعد»

صبح روز بعد, قرص ضد بارداری صبح روز بعدقرص‌های ضدبارداری «صبح روز بعد»قرص صبح روز بعد، شكلی از پیشگیری اورژانسی از بارداری است كه خانم ها پس از نزدیكی بدون رعایت پیشگیری از آن استفاده می كنند. قرص های صبح روز بعد عموماً بی خطرند، ولی بسیاری از خانم ها از وجود چنین قرص هایی بی اطلاع اند. در اینجا مطالبی را پیرامون نحوه عمل این قرص ها عنوان می كنیم.
تشكیل نطفه در انسان به ندرت بلافاصله پس از نزدیكی صورت می گیرد. حتی ممكن است تا چندین روز بعد، زمانی كه تخمك گذاری صورت گرفته، اتفاق افتد. در فاصله بین نزدیكی و تشكیل نطفه، اسپرم همچنان در لوله های رحم حضور دارد و منتظر رسیدن تخمك باقی می ماند. از این رو استفاده از قرص در صبح روز بعد چندان هم دیر نیست. مواد فعال موجود در این قرص، تفاوت زیادی با قرص های ضدبارداری معمولی ندارند و تنها مقدارشان بیشتر است. برخی از این قرص ها تنها دارای یك هورمون، یعنی پروژسترون، هستند. در حالی كه بیشترشان دو هورمون پروژسترون و استروژن را دارند. پروژسترون، مانع رسیدن اسپرم به تخمك یا چسبیدن تخمك های بارور شده به دیواره رحم (كاشت تخم) می شود. استروژن مانع آزاد شدن تخمك از تخمدان ها (تخمك گذاری) خواهد شد. استفاده از قرص صبح روز بعد، ظرف ۷۲ ساعت پس از نزدیكی و بار دوم ۱۲ ساعت بعد صورت می گیرد. عوارض جانبی آن عبارتند از تهوع، استفراغ، درد شكم، خستگی و سردرد. طبق آگاهی اداره غذا و دارو، قرص صبح روز بعد ۸۰ درصد در پیشگیری از بارداری پس از یك بار نزدیكی موثر است.قرص صبح روز بعد همان به اصطلاح قرص سقط جنین یا می فپریستون (mifepristone [Mifeprex]) نیست. قرص های ضدبارداری اورژانس، مانع حاملگی می شود، در حالی كه قرص های سقط جنین، حاملگی را (و در واقع به زندگی تخم های باروری كه به دیواره رحم چسبیده و آماده رشد هستند) پایان می دهند. این قرص ها تنها با نسخه پزشك در اختیار افراد قرار می گیرند. به علاوه، برخی از داروخانه ها ممكن است، آنها را در اختیار نداشته باشند. از آنجا كه بهترین زمان مصرف این قرص، زمانی هر چه زودتر پس از نزدیكی است،بهتر است خانم ها از پیش آنها را نزد خویش داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر درباره این قرص ها با پزشكتان صحبت كنید.

منبع : روزنامه شرق

نظرات بییندگان :