غذاهای مناسب برای نوزادان - در هر سنی چه غذایی را به نوزادان بدهیم؟

غذاهای مناسب برای نوزادان - در هر سنی چه غذایی را به نوزادان بدهیم؟

هيچ دو نوزادي شبيه هم نيستند. برخي از نوزادان خيلي گرسنه و پرولع به دنيا مي آيند و هر يك يا ۲ ساعت يك بار احتياج به غذا دارند اما برخي ديگر خواب را بيشتر ترجيح مي دهند و شايد حتي ...

غذاهای مناسب برای نوزادان

تغذیه مناسب نوزادان

متأسفانه، بسیاری از بچه‌ها هر چه بزرگ‌تر می‌شوند، شیر کمتری می‌خورند. این احتمالا به این دلیل نیست که ذائقه آن‌ها نسبت به شیر تغییر می‌کند، بلکه بیشتر به این خاطر است که نوشیدنی‌های دیگر مثل نوشابه، نوشابه‌های میوه‌ای و آب‌میوه (صنعتی) در دسترسشان قرار دارد.

سایت کودکان ما به نقل از روزنامه ایران:  تغذيه مناسب در آغازين روزهاي زندگي نوزاد از اهميت ويژه اي برخوردار است. الگوهاي تغذيه اي مناسب در دوران نوزادي، موجب رشد مناسب نوزاد مي شود، افزون بر اين روي عادات و رفتارهاي غذايي نوزاد در طول دوره زندگي تاثيرگذار خواهد بود. والدين تازه كار معمولاً بيش از هر موضوع ديگري نگران تغذيه نوزاد در آغازين روزهاي پس از تولد او هستند و معمولاً با سؤالاتي از اين قبيل مواجه هستند: اگر نتوانم از شير خود به نوزادم بدهم چه مي شود چگونه متوجه شوم سير شده است آيا زياد شير خورده است بايد به او ويتامين هم بدهم براي دوري از اين اضطراب و نگراني در ابتدا به چند نكته زير توجه كنيد:
    سعي كنيد فرزند خود را بشناسيد؛ هيچ دو نوزادي شبيه هم نيستند. برخي از نوزادان خيلي گرسنه و پرولع به دنيا مي آيند و هر يك يا ۲ ساعت يك بار احتياج به غذا دارند اما برخي ديگر خواب را بيشتر ترجيح مي دهند و شايد حتي مجبور باشيد براي غذا خوردن آنها را از خواب بيدار كنيد. سعي كنيد آرام باشيد و آرامش خود را حفظ كنيد؛ اين امر بسيار طبيعي است كه والدين جديد در ابتدا كمي عصبي و حساس باشند. اما پرورش نوزاد و بزرگ كردن آن بايد يك تجربه عادي و لذت بخش باشد. 
    بر حس قضاوت خود اعتماد كنيد؛ اگر نوزاد با يك سير طبيعي رشد كند، به اندازه كافي غذا مي خورد. 
    غذا را تنها به منظور اصلي تغذيه نوزاد بدهيد؛ نوزاد براي رشد و بزرگ شدن به مواد مغذي و انرژي كافي نيازمند است. ولي هرگز نبايد جايگزيني براي در آغوش گرفتن نوزاد يا رشوه دادن به او به دليل رفتار خوبش شود زيرا نوزاد خيلي زود ياد مي گيرد چگونه از غذا به عنوان يك وسيله براي رسيدن به اهدافش استفاده كند و اين موجب بروز مشكلاتي در مراحل بعدي رشد نوزاد و مشكلات غذايي مي شود. 
    تغذيه قبل از تولد؛ در واقع تغذيه خوب نوزاد قبل از تولد انجام مي شود. زيرا هر چه را كه مادر در دوران بارداري مي خورد، مستقيماً به نوزاد منتقل مي شود گاهي اوقات نارسايي غذايي مادر به نوزاد نيز منتقل مي شود مثلاً نوزاد مادر كم خون، ممكن است همانند مادرش دچار كم خوني باشد. مادراني كه به مقدار كافي فوليت مصرف نمي كنند، نوزادانشان بعدها با مشكلات جدي و عصبي مواجه خواهند شد. مصرف بيش از اندازه ويتامين A نيز قبل و در حين دوران بارداري موجب ايجاد نقص هاي مادرزادي در نوزاد مي شود. بنابراين زنان باردار بايد مدام زير نظر پزشك باشند و از رژيم غذايي مناسب پيروي كنند. 

تغذیه مناسب نوزادان
    * شير مادر نخستين غذاي نوزاد
    پزشكان معتقدند شير مادر، بهترين و كامل ترين غذا براي نوزاد است وخوردن شير مادر را تا ۶ماهگي توصيه مي كنند. كلستروم (مايع سفيد) كه در چند روز اول تولد نوزاد در سينه ذخيره مي شود منبع غني اي از پروتئين است وميزان قند و چربي آن نيز كمتر از شير مادر در روزهاي بعدي است و داراي خاصيت مليني است كه حركات شكم نوزاد را فعال مي كند. افزون بر اين كلستروم، مقاومت بدن نوزاد در برابر ابتلابه عفونت ها را افزايش مي دهد. هورمون هايي در پاسخ به مكيدن سينه مادر به وسيله نوزاد آزاد مي شود كه جريان و ميزان شير مادر را افزايش مي دهند و در حين چند روز بدن مادر شير كافي«جاافتاده» براي نوزاد توليد مي كند. اين شير داراي دوبخش است، بخش اول آن غني از آب و قند است كه نياز تشنگي نوزاد را برطرف مي كند. همچنان كه نوزاد به شير خوردن ادامه مي دهد مقدار شير مادر كاهش ولي ميزان چربي و كالري آن افزايش پيدا مي كند. افزون بر شير مادر، پزشكان مقداري مكمل ويتامين D و آهن براي نوزاد در ۶ ماهگي تجويز مي كنند. برخي از نوزادان از ۶ ماهگي به بعد مكمل فلورايد نياز دارند و نوزادان مادران گياه خوار به مكمل ويتامين B12 نيز نياز دارند.
    * چگونه متوجه شويم نوزاد غذاي كافي خورده است
    بيشتر مادران نگران رسيدن غذاي كافي به نوزادشان هستند. مادران بايد به نكات زير در مورد نوزاد خود توجه كنند:
    ۱- نوزاد در طول روز چند مرتبه پوشك يا كهنه خود را خيس مي كند 
    ۲- آيا نوزاد رشد مي كند 
    ۳- آيا نوزاد به نظر گرسنه مي رسد 
    نوزادي كه در روز ۶ مرتبه يا بيشتر احتياج به عوض كردن جاي خود (پوشك) داشته باشد بدين معناست كه غذاي كافي خورده است و معمولاً ۲ تا ۴ ساعت يك بار بايد جاي نوزاد را عوض كرد. در۴ ۵،ماه اول نوزاد هر موقع كه گرسنه شد بايد شير بخورد. برخي از نوزادان خواب آلود يا بي علاقه نسبت به غذا هستند كه بايد آنها را براي خوردن شير از خواب بيدار كنيد. نوزاد در حالت طبيعي بايد در روز ۶ تا ۸ مرتبه شير بخورد. نوزادان گرسنه از خود علائمي مبني بر گرسنگي نشان مي دهند. از رايج ترين اين علائم مي توان به گريه، بدخلقي، حركات مختلف لب و زبان اشاره كرد، گاهي لب هاي خود را جمع مي كنند يا به هم فشار مي دهند.
    * شير شيشه اي (خشك)
    بيش از نيمي از مادران شيرده، تنها چند هفته قادرند به نوزاد خود شير بدهند. بنابراين بايد نوزاد خود را با شير شيشه اي سير كنند. اما بايد حتماً با نظر پزشك شير خشك را انتخاب كنند زيرا اين شير بايد همه مواد مغذي لازمه را دارا باشد. معمولاً شيرخشكي كه داراي آهن است، توصيه مي شود. نوزادان زير يك سال نبايد شير گاو بخورند. نوزادان شير خشكي بيش از نوزادان ديگر شير مي خورند و وزنشان نيز زيادتر است، زود چاق مي شوند. وزن نوزاد در ۴ يا ۵ ماهگي دو برابر ميزان تولد مي شود و در زمان تولد يك سالگي سه برابر مي شود. شيشه و سرشيشه نوزادان حتماً بايد استرليزه شود. شيرخشك هايي كه با آب درست مي شوند و به صورت پودري هستند، پس از درست كردن حتماً بايد خورده شود.

منبع:روزنامه ایران

نظرات بییندگان :