عوارض کمبود کلسترول خون

عوارض کمبود کلسترول خون

سرطان مري به طور شگفت‌انگيزي در گروهي که سطح کلسترول پاييني داشتند رشد پيدا کرد. براي مثال در ميان افرادي که بالاترين ميزان سطح کلسترول را داشتند رشد سرطان معده در حدود 1/2 مورد در هر

عوارض کمبود کلسترول خون

کمبود کلسترول, پائین بودن گلسترول خون

کلسترول خیلی کم هم عوارضی دارد 

سایت کودکان ما به نقل از جام جم آنلاين: برخی تحقیقات نشان داده اند افرادی که با مصرف داروهای استاتین سطوح کلسترول خونشان را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهند خود را در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان قرار می دهند. 
به گزارش bbc news ، محققان نمی توانند این نتیجه را قطعا به عنوان عارضه جانبی استاتین ها معرفی کرده یا به کلسترول پایین نسبت دهند.
به علاوه فوائد استاتین ها تا کنون بیش از اثرات جانبی آنها بوده و تاثیر قابل ملاحظه این داروها در کاهش بیماری های قلبی از جمله حمله قلبی بی تردید پذیرفته شده است.
اما هنوز هم جنبه های خاصی از کاهش LDL با استاتین ها مورد بحث بوده نیازمند تحقیقات بیشتر است.
کاهش کلسترول بد تا چه حد؟ 
سایت کودکان ما به تقل از جام جم آنلاین: مدارک علمی زیادی مبنی بر اینکه کاهش سطوح کلسترول بد خون (ال.دی.ال) در برخی بیماران در معرض خطر تا مقادیر خیلی پایین در جلوگیری از بیماری قلبی عروقی موثرباشد ، موجود نیست. 
لیپوپروتئین های با دانسیته کم یا ال.دی.ال نوعی کلسترول اند که در مقایسه با اچ.دی.ال یا کلسترول خوب ، حاوی چربی بیشتر و پروتئین کمتر هستند.
این چربی ها به دیواره عروق خونی چسبیده و به ایجاد پلاک کمک می کنند.
همانطور که بارها گفته شده سطوح بالای ال.دی.ال با افزایش احتمال حمله قلبی ، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.
متخصصان به برخی افراد که زیاد در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند توصیه می کنند میزان ال.دی.ال خونشان را تا سطوح بسیار کم 70 میلی گرم در دسی لیتر کاهش دهند اما محققان دانشگاه میشیگان پیشنهاد می کنند نیاز به چنین کاهشی نیست و در واقع مدارک مستدلی در دسترس نیست که نشان دهد این میزان کاهش ، اثرات فوق العاده ای داشته باشد.
به علت پیچیدگی کاهش ال.دی.ال افراد به سطح خیلی پایین محققان معتقدند استفاده از استاتین ها ، تغییرات غذایی و ورزش برای کاهش این چربی مضر خیلی بهتر است.
کمبود بيش از حد کلسترول باعث افزايش خطر سرطان معده مي‌شود 


پژوهشگران ژاپني معتقدند؛ افرادي که سطح کلسترول آنها بسيار کمتر است به نظر بيشتر از سايرين در معرض بروز سرطان معده هستند. 

به گزارش سایت کودکان ما بنقل ايسنا، دکتر« کوايچي آسانو » از دانشگاه کيوشوفوکوکا و همکارانش در نتايجي که در مجله سرطان چاپ كرده‌اند، مي‌گويند؛ برخي مطالعات حاكي از ارتباط پايين سطح کلسترول و بالا بودن مرگ در اثر انواع سرطانهاست و تعداد کمي از مطالعات از ارتباط معکوس سرطان معده با اين موضوع گزارش داده بودند. 

اين پژوهشگران در بررسي خود بر روي 2 هزار و600 نفر در طول 14 سال پرداختند. سرطان معده در 96 فرد مشاهده شد. پس از در نظر گرفتن سن و جنس مشاهده شد که در سرطان مري به طور شگفت‌انگيزي در گروهي که سطح کلسترول پاييني داشتند رشد پيدا کرد. براي مثال در ميان افرادي که بالاترين ميزان سطح کلسترول را داشتند رشد سرطان معده در حدود 1/2 مورد در هر هزار نفر در سال بوده و در ميان افرادي که پايين‌ترين ميزان سطح کلسترول را داشتند، رشد سرطان معده حدود9/3 مورد در هر هزار نفر در سال بوده است. 


اين پژوهشگران از اين مطالعات نتيجه گرفتند که بيماراني که سطح کلسترول در آنها پايين است بايد معاينات منظم معده‌اي و روده‌اي را جهت جلوگيري از ايجاد سرطان معده انجام دهند.

تهیه و تنظیم:گروه سلامت سایت کودکان ما

منبع:ایسنا- جام جم-

نظرات بییندگان :