عوارض مصرف زیاد آهن در کودکان

عوارض مصرف زیاد آهن در کودکان

یک متخصص درمانی گفت: اگر بعضی داروها یا حتی قطره آهن در کودکان شیرخوار زیاد مصرف شود می‌تواند منجر به یبوست شود.در مورد راهکارهای استفاده از مواد غذایی در کاهش یبوست...

مصرف آهن در کودکان

مصرف آهن, کودکان, عوارض, آثار, اثرات


مصرف زیاد آهن در کودکان منجر به یبوست می‌شود
سایت کودکان ما به نقل از خبرگزاری فارس: یک متخصص درمانی گفت: اگر بعضی داروها یا حتی قطره آهن در کودکان شیرخوار زیاد مصرف شود می‌تواند منجر به یبوست شود.
زیبا فرجی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در مورد راهکارهای استفاده از مواد غذایی در کاهش یبوست در کودکان گفت: ابتدا باید از سالم بودن دستگاه گوارش و اینکه کودک به بیماری‌های متابولیک مبتلا نیست مطمئن شد.

وی ادامه داد: در کودکان شیرخوار زیر 2 سال معمولاً ممکن است یبوست رخ دهد که شیر مادر بهترین راه برای جلوگیری از این امر است.

وی با بیان اینکه کودکان شیرخوار معمولاً نسبت به کودکانی که شیر خشک می‌خورند کمتر دچار یبوست می‌شوند افزود: اما می‌توان با توجه به سن کودک مصرف آب‌میوه‌های طبیعی مانند گلابی و هلو را در دستور غذایی کودک قرار داد.

عضو انجمن تغذیه ایران تصریح کرد: مصرف غذا با فیبر بالا مثل انواع پوره‌های سبزیجات، سیب‌زمینی، پوره گلابی و هلو یا اسفناج نیز در جلوگیری از یبوست بسیار مؤثر است.

به گفته فرجی در برخی موارد مصرف کم آب نیز بویژه در سنین بالاتر می‌تواند منجر به یبوست شود.

وی با مادرانی که فرزندان کم سن و سال دارند توصیه کرد تا در مصرف شیر گاو، ماست، پنیر و بستنی دقت لازم را بکنند چرا که مصرف بیش از حد آن نیز ممکن است منجر به یبوست در کودکان شود.

نظرات بییندگان :