عوارض دیابت بارداری روی جنین

عوارض دیابت بارداری روی جنین

چنانچه دیابت در دوران بارداری درمان نشود عوارضی برای جنین و مادر در پی خواهد داشت. دیابت بارداری، برای مادر باعث افزایش فشار خون و مسمومیت‌های بارداری و عفونت‌های ادراری می‌شود

عوارض دیابت بارداری روی جنین

عوارض دیابت بارداری روی جنین

 امروز دکتر محسن خوش‌نیت، فوق‌تخصص غدد و متابولیسم به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

دیابت بارداری چیست و چه عوارضی دارد

دیابت بارداری، نوعی دیابت است که خانم‌های باردار به آن مبتلا می‌شوند و یکی از شایع‌ترین عوارض بارداری محسوب می‌شود.

به همین دلیل همه خانم‌های باردار باید از نظر وجود دیابت تحت نظر پزشک باشند. دیابت بارداری علائم ندارد و فقط توسط آزمایش تشخیص داده می‌شود.

چنانچه دیابت در دوران بارداری درمان نشود عوارضی برای جنین و مادر در پی خواهد داشت. دیابت بارداری، برای مادر باعث افزایش فشار خون و مسمومیت‌های بارداری و عفونت‌های ادراری می‌شود.

در زمان ابتلا به اين بيماري، پانكراس براي توليد انسولين بي وقفه كار ميكند ولي انسولين ميزان گلوكز خون را پايين نميآورد!!!

 انسولين از جفت، عبور نميكند ولي گلوكز زيادي به جفت وارد مي شود كه نتيجه آن بالا رفتن قند خون در نوزاد خواهد بود. اين عمل موجب ميشود پانكراس نوزاد براي رهايي از گلوكز خون، انسولين بيشتري توليد كند، به دنبال آن  جنين انرژي بيشتري از بدن مادر دريافت مي كند،  اين انرژي در بدن جنين به صورت چربي ذخيره شده و جنين را دچار اضافه وزن مي كند ، نوزاداني كه داراي وزن بالايي مي باشند  با مشكلات زيادي مواجه ميشوند كه اين مشكلات با آسيب ديدن شانه هاي نوزاد در هنگام تولد آغاز مي شود.

به طور كلي جدي ترين عوارض اين بيماري بر روي نوزاد بدين شرح مي باشد :

1- ممكن است نوزاد در زمان تولد دچار افت قند خون باشد.

2-ممكن است نوزاد در زمات تولد دچار مشكلات تنفسي گردد.

در صورتي كه مادران مبتلا به پيش ديابت تحت مراقبت هاي لازم قرار نگيرند ، درصد خطر كودكان آنها به ديابت بسيار بالا خواهد بود.تشخیص دیابت بارداری

مادر ممکن است متوجه شود که نسبت به شرایط معمول بیشتر تشنه، گرسنه و خسته می‌شود یا دچار تکرر ادرار شده است، ولی تمام این علائم طبیعی به حساب می‌آید.

واقعیت این است که دیابت بارداری، بیشتر بدون علامت است. به همین دلیل تقریبا در تمام زنان باردار ، قند خون اندازه‌گیری می‌شود.

خوب است بدانید که جنین در مادران مبتلا به دیابت بارداری درشت‌تر و وزن او معمولا بیش از چهار کیلوگرم است.

مادر مبتلا به دیابت، زایمان سختی دارد و احتمال عوارض زایمان مانند ضربه به سر و شبکه بازویی در حین زایمان برای جنین درشت وجود دارد.

در دوران بارداری دیابت با رژیم غذایی و انسولین قابل درمان است. در حال حاضر از قرص‌های خوراکی برای درمان دیابت چندان استفاده نمی‌شود و انسولین ‌درمانی، بی‌ضررتر است.

   عوامل خطرساز
    مواردي از جمله بارداري در سن 25 سالگي و بعد از آن، سابقه ابتلابه بيماري ديابت، سابقه تولد نوزادي با وزن بيش از 4 كيلوگرم، مورثي بودن بيماري ديابت در خانواده و چاقي مفرط در مادر، خطر ابتلابه ديابت دوران بارداري را افزايش مي دهد.
    درمان
    بسياري از زنان باردار با تغيير در رژيم غذايي و انجام ورزش، خود قادر به كنترل به اين بيماري هستند، اگرچه اين نوع تغيير در رژيم غذايي و انجام مكرر نرمشهاي مناسب سبب جلوگيري از بروز دوباره اين بيماري در بارداري هاي بعد و يا ابتلابه ديابت نوع 2 در آينده مي شود، اما مطمئن ترين راه براي كنترل قند خون در اين دوران، انجام آزمايشات مداوم در منزل و مراجعه منظم به پزشك است.
    اگر يك مادر خود قادر به كنترل قند خون با مراقبت در غذا خوردن و ورزش نباشد، ناچار به استفاده از داروهاي انسولين مي شود كه بدون شك اين نوع انسولين كه ساخته دست بشر است، به طور طبيعي جايگزين انسوليني كه بدن خود آن را توليد مي كند.

منبع: جام جم آنلاین

نظرات بییندگان :