عوارض تشنج ناشی از تب در کودکان

عوارض تشنج ناشی از تب در کودکان

نهایتاً اگر شیرخواری که تب داشت ، دچار تشنج شد، به جای دستپاچگی وبی تابی کردن ،شیر خوار را به روی جای نرم وکم خطری مثل تشک منتقل کرده ،به پهلو بخوابانید ونگذارید سر بچه به جلو خم شود

"ازتشنج ناشی ازتب وحشت نداشته باشید! "

تشنج,تب,کودکان,رمان تشنج, تشنج کردن


تشنج ناشی ازتب،شایع ترین نوع تشنج در دوران کودکی است . غالبا در بچه های 9 ماهه تا 5 ساله دیده میشود وقبل از 9 ماهگی و بعد از 5 سالگی نادر است . بیش از هر سنی برای شیرخوران 14 تا 18 ماهه پس از تب احتمال ابتلا به تشنج وجود دارد . البته والدین کودکان خود واقفند که هر تبی باعث تشنج نمی شود ، بنا براین نباید هر وقت کودکشان دچار تب شد ، پیشاپیش نگران تشنج او باشند.وجود سابقه خانوادگی تشنج ناشی از تب ، احتمال بروز تشنج ناشی از تب را در کودک افزایش می دهد

نهایتاً اگر شیرخواری که تب داشت ، دچار تشنج شد، به جای دستپاچگی وبی تابی کردن ،شیر خوار را به روی جای نرم وکم خطری مثل تشک منتقل کرده ،به پهلو بخوابانید ونگذارید سر بچه به جلو خم شود . می بایست شرایطی فراهم شود که در اثر حرکات شدید اندامها آسیبی به کودک نرسد ونیز با بازبودن راه عبور هوا تنفس وی به راحتی ادامه یابد.ضربه زدن به صورت یا پشت یاکف پای کودک برای هوشیار کردن او ویا پایان دادن به تشنج کار صحیحی نیست وفایده ای نخواهد داشت . حتی الامکان می بایست تلاش کرد اکسیژن بیشتری به کودک در حال تشنج رسانده شود ،بنابر این حداقل از ازدحام پیرامون او باید پرهیزکرد.استفاده از دیازپام رکتال – که به داخل مقعد شیرخوار در حال تشنج وارد می شود- می تواند در کنترل تشنج موثر واقع شود. 
کودک یا شیرخواری که دچار تشنج شده،هوشیاری خود را از دست میدهد وبا اشاره و یا صدا کردن  نمی توان او را متوجه کرد . ممکن است با چشمهای خود به جایی خیره شود یا سیاهی  چشمها به طور غیر معمول به سمتی منحرف شود.البته می تواند چشمها حالت بسته هم داشته باشند.در این شرایط احتمال دارد شیرخوار دچار رنگ پریدگی صورت ویا کبودی اطراف دهان باشد.ممکن است کودک در حال تشنج ، دچار سفتی وانقباض عضلات اندامها ودست وپا زدن مکرر شود.این حالات از چند ثانیه تا چند دقیقه ممکن است به طول بیانجامد. کودک معمولا پس از پایان تشنج به خواب فرو می رود وبیدار نگه داشتن و جلوگیری از خوابیدن او دردی را دوا نخواهد کرد . چنین کودکی می بایست توسط پزشک متخصص ویزیت ومورد معاینه قرارگیرد.
والدین چنین کودکی میبایست خونسردی خود را به طور کامل حفظ کرده واو را به یک بیمارستان منتقل نمایند.پیش آگهی تشنج ناشی از تب عالی است.یعنی معمولا این تشنج آسیبی متوجه مغز کودک نمی کند،اختلالی در یادگیری  ویا هوش بچه ایجاد نمی کند . تشنج ناشی از تب ، باعث عقب افتادگی ذهنی کودک نمی شود ومشکلی درحرکات اندامها در آینده ایجاد نخواهد کرد.بنابر این می توان گفت این نوع تشنج باعث ایجاد مشکل جسمی ، روحی و مغزی در آینده کودک نخواهد شد.پس پدر و مادر کودکی که دچار تشنج ناشی از تب شده است نباید نگران و وحشت زده باشند.
30% تا 50% این بچه ها ممکن است در صورت تب ، مجددا دچار تشنج شوند. براین اساس ، پزشک متخصص به والدین توصیه خواهد کرد در صورت بروز مجدد تب ، ضمن استفاده از داروی تب بر مناسب ، تا 48 ساعت ازداروی مناسبی مانند دیازپام به منظور پیشگیری از تشنج مجدد ناشی ازتب استفاده نمایند.در بعضی شرایط احتمال تکرار تشنج در اثر تب  برای کودک بیشتر می شود. اگر سن کودکی که دچار این نوع تشنج شده کمتر از یک سال باشد ،یا هنگام بروز تشنج درجه تب پایینی داشته باشد ، یا قبلا تشنج در اثر تب درافراد فامیل درجه اول اتفاق افتاده باشد و یا تشنج  "فرم پیچیده"  داشته باشد ، احتمال ایجاد تشنج مجدد در اثر تب در آن کودک بیشتر خواهد شد . 
"فرم پیچیده" تشنج ناشی ازتب ، به حالتی گفته می شود که مدت تشنج بیش از 15 دقیقه به طول انجامد ، یا تشنج ناشی از تب در مدت 24 ساعت مجددا تکرار شود و یا حرکات اندامها حین تشنج غیر معمول باشد.تشخیص این موارد توسط پزشک معالج صورت می گیرد.طبیعتا این فرم از تشنج نیاز به بررسی بیشتری دارد و احتمال تبدیل شدن به صرع نیز در این فرم از تشنج افزایش می یابد.اما تشنج معمولی ناشی از تب ، در کودکی که از نظر تکاملی نرمال است وبیماری عصبی خاصی ندارد و نیزسابقه ای از وجود بیماری صرع در اعضای فامیل درجه یک خود نداشته است ، در آینده به بیماری صرع تبدیل نخواهد شد.بنابراین باز هم تاکید می شود  "ازتشنج ناشی ازتب وحشت نداشته باشید! "
دکتر وحید قبادی دانا

زمانی که دمای بدن کودک به صورت ناگهانی افزایش پیدا کند(بالاتر از 34 و 40 درجه) تشنج ناشی از تب کودک را درگیر می کند؛ البته در این حالت تهوع و استفراغ همراه با تغییر در میزان هوشیاری کودک نیز ایجاد می گردد و اغلب کودکان بین سنین 15 تا 18 ماه به این نوع اختلال مبتلا می شوند.
تشنج ناشی از تب در پسرها و کودکانی که سابقه آن در خانواده شان وجود داشته، شیوع بیشتری دارد.
از جمله علل ابتلا به تشنج ناشی از تب می توان به:
*عفونت‌هاي دستگاه ادراري
*عفونت دستگاه عصبي مركزي
*عفونت‌هاي تنفسي فوقاني
علائم:
-کاهش سطح هوشیاری
-مات شدن به يك نقطه
-تب و لزر شدید
-توهم
-کاهش تحمل کودک
-جیغ زدن بدون دلیل
-تهوع و استفراغ‌ شدید
-عدم داشتن کنترل ادرار و مدفوع
-حرکت کردن غیر ارادی بازو و دست و پای کودک
عوارض:
0صدمه دیدن مغز بر اثر تشنج های پشت سرهم
0افزایش آسیب پذیری تمامی اعضای بدن با بروز تشنج
0تشدید تشنج در کودکاپن اغلب در مدت یکسال رخ می دهد.
افزایش خطر ابتلا به بیماری صرع در کودکانی که مرتباً دچار تشنج می گردند.
تشخيص:
1)آزمایش خون و مایع نخاعی
2)ام آر آی از مغز
درمان:
.توسط دارو
.تشخیص پزشک برحسب شدت بیماری و انتخاب راه درمانی مناسب
دارو درماني:
1-تجویز فنوباربيتالها به عنوان یک داروی ضد تشنج در کودکان
2-توصیه به مصرف تب برهایی مانند: استامينوفن، شربت و یا دادن شیاف توسط پزشک
3-تزريق ديازپام با تجويز پزشك
روش‌هاي غير دارو درماني:
0انجام پاشويه:
اگر دمای بدن کودک به بالاتر از 5/38 درجه برسد باید او را پاشویه کرد؛ بدین صورت که لباس های کودک را خارج کرده و در حدود نیم ساعت او را در وان آب ولرم قرار دهید تا توسط این روش دمای بدن او کاهش یابد؛ همچنین می توانید تشک تمیزی را پر از آب ولرم کنید و پاهای کودک را در داخل آن بزارید.
0بهتر است دمای محیط طوری باشد که کودک دچار لرزش نشود چون در غیر این صورت دمای بدن او به سرعت بالا می رود.
0بهتر است والدین حوله ی خیسی را بر روی اندام های کودک و روی شکم و قفسه سینه گذاشته به مدت 20 دقیقه و اگر باز هم تب پایین نیامد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.
0در صورت افزايش نبض- كاهش تنفس و خواب آلودگي بايد از ادامه حمام دادن كودك خودداري كرد، چون ممكن است سبب كلاپس در گردش خون باشد.
0در حد امکان لباس های کودک از جنس نخی باشد.
درمان مکمل:
1)در زمان تشنج به کودک هیچگونه غذایی ندهید و پس از رفع تشنج کودک را به خوردن مایعات و آبمیوه ترغیب کنید.
2)بهتر است کودک تا زمان بهبودی کامل در رختخواب استراحت کند ولی پس از آن می تواند فعالیت های روزانه خود را شروع نماید.
اقدامات لازم در مواجه با تشنج کودک:
-در ابتدا راه تنفس کودک باید باز شود.
-در زمانی که کودک دچار استفراغ شد، باید سر او را به یک سمت خم کنید تا مواد به درون حلق بازنگردد.
-اگر در موقع تشنج، ‌كودك استفراغ كرد بلافاصله سر بچه را به يك طرف برگردانده تا محتويات استفراغ به حلق بچه باز نگردد.
-بعد از استفراغ کردن کودک نباید هیچ گونه غذا و یا مایعات به کودک داد.
-بهتر است اطرافیان در هنگام استفراغ کودک آرم باشند تا او دچار ترس نگردد.
-در شرایطی که حال عمومی کودک بهبود پیدا نکرد باید سریعاً او را به پزشک برد.
زمان مراجعه به پزشک:
-وارد شدن آسیب در زمان تشنج به کودک
-در شرایطی که کودک همراه با تب به تشنج نیز دچار شود.
-اگر کودک با ابتلا به یک بیماری علائم آن پس از گذشت 3 روز تسکین نیابد.

نظرات بییندگان :