علت لب شکری شدن جنین

علت لب شکری شدن جنین

بروز عارضه لب شکری در نوزادان را از عوارض استعمال دخانیات مادران در دوران بارداری برشمرد و افزود: جنین مادران سیگاری هم سیگار می‌کشند و تاکنون 20 هزار فرد مبتلا به لب شکری در کشور وجود ...

علت لب شکری شدن جنین

لب شکری شدن نوزاد- لب شکری کودکان

آیا می دانید اگر هنگامی که باردار هستید این عمل را انجام دهید باعث می شود که نوزادی لب شکری به دنیا بیاورید؟

لب شکری شدن نوزادان نتیجه ی سیگاری بودن مادران است.
یکی از پزشکان با بیان اینکه سیگار نه تنها سلامت عمومی بدن بلکه حتی سلامت دهان و دندان را به مخاطره می‌اندازد، گفت: استعمال سیگار، سلامت افراد سالم را تهدید و بیماری افراد مبتلا را تشدید می‌کند. همچنین سیگار در ابعاد دیگری به اقتصاد سلامت فرد، اقتصاد جامعه و سلامت جامعه آسیب وارد می‌کند.
ایشان با بیان اینکه امروزه در دنیا ثابت شده که مطب‌های دندانپزشکی محلی مناسب برای توجیه و مشاوره بیماران دندانپزشکی برای ترک استعمال دخانیات است، گفت: طی دو سال متوالی کارگاه‌هایی در این زمینه داشته‌ایم.


وی با اشاره به این که دراین سمینار، دندانپزشکان برای ارایه مشاوره به مراجعان برای ترک سیگار آموزش می‌بینند، گفت: دو بخش نیکوتین و سموم دود سیگار برای سلامت مضر است و اثر سموم دود سیگار درازمدت است.


دبیرعلمی سومین سمینار ملاحظات دندانپزشکی در بیماران خاص نوپدید و بازپدید با اشاره به پروسه طبیعی بودن سلول سازی روزانه، گفت:

براساس دستورالعمل ژن‌ها چهار اسید آمینه متوالی در کنار هم قرار می‌گیرند. با تغییر توالی هر یک از اسیدآمینه‌ها بر اثر دود سیگار، موتاسیون رخ می‌دهد که می‌تواند در نسل‌ اول و یا نسل‌های بعدی تظاهر کند.


این پزشک، بروز عارضه لب شکری در نوزادان را از عوارض استعمال دخانیات مادران در دوران بارداری برشمرد و افزود: جنین مادران سیگاری هم سیگار می‌کشند و تاکنون 20 هزار فرد مبتلا به لب شکری در کشور وجود دارد که ترمیم آن هزینه‌های فراوانی را در پی دارد.

سایت کودکان ما به  نقل از ارنا، دکتر مهدی فتحی با بیان اینکه از هر 700 نوزاد متولد شده در ایران یک نوزاد به شکاف لب یا کام یا هر دو مبتلا است، افزود: شکاف لب و کام یک بیماری مادرزادی است و معمولا این ناهنجاری مادرزادی با بیماری های دیگر مانند بیماری های قلبی و یا مشکلاتی در دست همراه است که مجموعا به آن سندروم گفته می شود.

وی ادامه داد: بهترین زمان درمان نوزادانی که به شکاف لب و کام مبتلا هستند بین سه ماهگی تا یک سالگی است.

این پزشک داوطلب فوق تخصص جراجی پلاستیک گفت: درمان این نوزادان بستگی به وسعت، رشد نوزاد و همراه بودن یا نبودن شکاف لب و کام با مشکلات دیگر فرق می کند، اما در مجموع برنامه درمانی که برای این نوزادها، بر اساس پروتکل یا برنامه درمانی که در دنیا وجود دارد این است که باید شکاف لب آنان در سه ماهگی و شکاف کام آنان نیز باید تا یک سالگی درمان شود، هر چند در برخی نقاط نیز بر درمان شکاف کام در هشت ماهگی یا شش ماهگی تاکید می کنند.

فتحی با تاکید بر این موضوع که درمان این نوزادان منحصر به یک عمل جراحی و تحت نظر قرار گرفتن توسط یک پزشک نیست، افزود: این بیماران پس از انجام جراحی شکاف، احتیاج دارند که حتما ارتودنسی شوند و اگر ناهنجاری در فک آنها ایجاد شده باشد باید این ناهنجاری درمان شود و در نهایت نیاز به جراحی ترمیمی بر روی بینی آنها وجود دارد.

این پزشک داوطلب موسسه خیریه زنجیره امید ادامه داد: کودکان دچار شکاف لب و کام باید تا سنین بالاتر یعنی 20 سالگی تحت نظر باشند و بر اساس یک پروتکل مشخص درمانی تحت نظر یک تیم پزشکی قرار گیرند.

وی گفت: پروسه درمانی این نوزادان از بدو تولد شروع می شود و تا 20 سالگی ادامه دارد و تیم کاملی از متخصصان باید روی این نوزادان کار کنند که در این تیم جراح پلاستیک و ارتودنس نقش اصلی را بازی می کنند که باید در تمام طول این مدت از بدو تولد تا 20 سالگی که در نهایت رشد صورت تمام می شود با این بیماران باشند.

این فوق متخصص جراحی پلاستیک خاطرنشان کرد: در ادامه پروسه درمانی، این نوزادان به دیگر متخصصان از جمله یک متخصص اطفال جهت تغذیه، یک متخصص گفتار درمانی و یک متخصص گوش و حلق و بینی نیز نیاز دارند.

وی در مورد مشکلاتی که فقدان شناسایی و درمان به موقع ممکن است برای نوزادان مبتلا به شکاف لب و کام به وجود بیاورد نیز گفت: اگر این نوزادان تا سه ماهگی درمان نشوند و این روند تا یک سالگی ادامه پیدا کند، دندان ها و شکل فک آنان تغییر خواهد کرد که این تغییر شاید تا آخر عمر باقی بماند و دیگر درمان نشود.

موسسه خیریه زنجیره امید پنجم تیر سال 1386 به منظور فراهم کردن خدمات پزشکی و درمانی به کودکان زیر 18سال بی بضاعت که از بیماریهای قلبی، ارتوپدی و ناهنجاری های ترمیمی و پلاستیک رنج می برند تاسیس شده است.

گرد آوری و تدوین : گروه سلامت سایت کودکان ما

منبع: بیتوته

     
نظرات بییندگان :
مهتاب پنجشنبه 25 اردیبهشت 1393 ساعت '20:16
از اینکه مادرانی بی توجه به سلامتی فرزندان خودهستند و با سیگار کشیدن باعث لب شکری شوند خیلی ناراحت شدم مگر آن کودک معصوم چه گناهی کرده که از اولین حق خود یعنی مکیدن بی نصیب باشه و در بزرگسالی از زشتی لبان خود شرمگین آخر چگونه یک مادر راضی به نقص در فرزندش میشود خدایا چه حکمتی داری که ما نمی توانیم درکش کنیم به کسانی که لیاقت مادرشدن ندارند بچه میدهی ولی به خیلی ها نمیدهی