عدم تحمل لاکتوز نوزاد چگونه بر طرف میشود؟

عدم تحمل لاکتوز نوزاد چگونه بر طرف میشود؟

براي بچه‌هايي كه شير مادر مي‌خورند، مي‌توان قطره لاكتاز را به شير دوشيده شده مادر اضافه كرد ( براي 24-12 ساعت) و سپس آن شير را از طريق شيشه به شيرخوار داد....

عدم تحمل لاکتوز نوزاد چگونه بر طرف میشود؟

عدم تحمل لاکتوز نوزاد چگونه بر طرف میشود؟


سایت کودکان ما به نقل از نشریه نی نی : ژن عدم تحمل لاكتوز درگريه و بي‌قراري نوزاد مورد شك و ترديد است ادعا شده كه بعضي شيرخواران كمبود آنزيم لاكتاز (اين آنزيم براي هضم لاكتوز شير لازم است) گذرا دارند. باكتري‌هاي روده قند لاكتوز را مي‌شكنند و آن را تبديل به اسيد لاكتيك و هيدرژن مي‌كنند و درنتيجه مدفوع اسيدي شده و سبب زخم نواحي اطراف مقعد مي‌گردد. در يك مطالعه روي 46 شيرخوار كه زياد گريه مي‌كردند و اسهال داشتند شير مادر يا شير خشك را با قطره لاكتاز مخلوط كرده و به نوزاد دادند و مشاهده شدكه گريه اين بچه‌ها به طور قابل توجهي كاهش يافت. تشخيص عدم تحمل لاكتوز براساس بررسي مواد احيا كننده مدفوع شيرخوار است. يعني مي‌‌توان شير بدون لاكتوز داد و نتيجه آن را مشاهده كرد. براي بچه‌هايي كه شير مادر مي‌خورند، مي‌توان قطره لاكتاز را به شير دوشيده شده مادر اضافه كرد ( براي 24-12 ساعت) و سپس آن شير را از طريق شيشه به شيرخوار داد.
اسپاسم‌هاي روده‌اي يا گاز
داروي سايمتيكون ديده شده كه براي اين نوع دل‌دردها موثر نيست. دي‌سيكلومين بسيار موثر است اما عوارضي مثل آپنه (مشكل تنفس) يا تشنج دارد.
در موارد زير شيرخوار را بايد فوراً به پزشك رساند:
وقتي زير سه ماه مشكلات دريچه‌اي يا خواب دارد.
نگاه در نگاه شما نمي‌اندازد.
گريه نمي‌كند و به رفتارهاي والدين پاسخ نمي‌دهد.
از بازي كردن لذت نمي‌برد.
بعد از سه ماه هم ناراحت است.
وقتي دائم عصباني است يا احساس اضطراب يا افسردگي مي‌كند بعد از اينكه گريه بچه برطرف شد.

به طور خلاصه
يادمان باشد كه گريه نوزاد در 6 هفتگي به اوج مي‌رسد و تا 4-3 ماه فروكش مي‌كند.
بچه‌ها متفاوت هستند و ميزان خواب‌شان هم متفاوت است.
به طور متوسط نوزاد در بدو تولد 16 ساعت از 24 ساعت مي‌خوابد و در 3-2 ماهگي به 14 ساعت مي‌رسد. اگر بچه در طول روز بيدار شود و شاد و سرحال باشد، احتمالا به خواب بيشتري نياز ندارد.
به‌طور كلي يك بچه 5/1 ماهه تا 5/1 ساعت بعد از بيدار شدن از خواب خسته است؛ در حالي‌كه يك بچه سه ماهه دو ساعت خسته است.
خستگي فرزند خود را تشخيص دهيد و در اين زمان سعي كنيد او را بخوابانيد. علائم خستگي در نوزاد به صورت مشت كردن دست‌ها، ايجاد حركات سريع در دست‌ها و پاها و گريه بروز مي‌كند.
والدين بايد بدانند كه بچه‌ها احتياج به بازي و ارتباط دارند. بعضي از والدين سعي مي‌كنند نوزاد را به زور ساكت كنند و از گريه كردن بچه جلوگيري مي‌كنند.
والدين بايد بازي با بچه را در صورتي كه خسته نشده باشد، ادامه دهند و يا اگر بعد از 30-20 دقيقه به خواب نرود قدري با او راه بروند.
همچنين مادر مي‌تواند يك حمام گرم به نوزاد بدهد. در اين صورت او خسته مي‌شود و بعد او را بخواباند.
والدين بايد بدانند نوزاد در مقابل احساسات فيزيكي طبيعي مي‌جنگد؛ براي مثال احساساتي كه در موقع هضم، دفع، رفلاكس طبيعي، خستگي و گرسنگي حس مي‌كند. وقتي اين احساسات طبيعي سبب ترس و نگراني او شود، بيقرار و گريان مي‌شود.


نظرات بییندگان :