طرز تهیه غذا برای کودک 10 ماهه و 11 ماهه

طرز تهیه غذا برای کودک 10 ماهه و 11 ماهه

در اين زمان بايد شيرخوار را با غذاهايي مثل نان، بيسكويت ساده، ماكاروني پخته شده، تكه هايي از سيب زميني يا هويج پخته شده، كوفته قلقلي و... كه خود مي تواند با دست بردارد و به دهان ببرد، آشنا كنيد.

تغذيه تكميلي شيرخوار در ماه دهم، يازدهم و دوازدهم 

طرز تهیه ,غذا برای کودک ,10 ماهه ,11 ماههدو هفته اول ماه دهم 
مادر گرامي، 
براي تغذيه تكميلي نوزاد خود در اين دوره مي توانيد در ساعت 10 صبح، به جاي آب ميوه از خود ميوه هاي مجاز استفاده كنيد. به طور مثال از يك قاشق مرباخوري هلو، سيب، موز و... شروع كنيد و به سه قاشق مرباخوري برسانيد. 
نكات لازم : 
- ميوه مورد نظر بايستي كاملاً رسيده باشد. ميوه را به دقت شسته و بعد از جدا كردن پوست و هسته ، آن را با پشت قاشق به طور كامل نرم كرده، سپس به شيرخوار بدهيد. 
- مقدار ميوه را به تدريج زياد كرده و در ساعت 10 صبح، به جاي فرني 5 تا 6 قاشق مرباخوري ميوه به كودك بدهيد. 
- در اواخر هفته دوم ماه دهم، مي توانيد خرماي رسيده اي را كه پوست و هسته آن را جدا كرده ايد، بعد از غذاي ظهر به عنوان دسر به كودك خود بدهيد. 
- مي توانيد به تدريج و بر حسب اشتهاي كودك، ظهر و شب و هر بار حداكثر 6 تا 10 قاشق مرباخوري سوپ به كودك خود بدهيد. 
- اگر سوپ را در حجم زياد و بيش از 10 قاشق مرباخوري در هر وعده غذايي به كودك بدهيد، اشتهاي كودك را براي وعده بعد نسبت به شير مادر كه هنوز غذاي اصلي اوست، كم مي كند. 
- در اين زمان بايد شيرخوار را با غذاهايي مثل نان، بيسكويت ساده، ماكاروني پخته شده، تكه هايي از سيب زميني يا هويج پخته شده، كوفته قلقلي و... كه خود مي تواند با دست بردارد و به دهان ببرد، آشنا كنيد. 

برنامه غذايي شيرخوار در دو هفته اول ماه دهم: 
شب عصر ظهر 10 صبح صبح 
6 تا 10 قاشق مرباخوري سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست 3 قاشق مرباخوري پوره يا فرني يا حريره بادام + تكه هاي بيسكويت يا تكه هاي نان 6 تا 10 قاشق مرباخوري سوپ +2 تا 4 قاشق مرباخوري ماست 5 تا 6 قاشق مرباخوري از ميوه رسيده و نرم شده 3 قاشق مرباخوري فرني يا حريره بادام + نصف زرده تخم مرغ 
برنامه غذايي شيرخوار در دو هفته دوم ماه دهم: 
در اين زمان ضمن تنوع بخشيدن به سوپ شيرخوار، مي توانيد از كته نرم كه در آب گوشت يا آب مرغ پخته شده، همراه با خود گوشت استفاده كنيد. براي تنوع غذا بهتر است هر بار يك نوع از سبزي ها يا حبوبات را به كته نرم اضافه كنيد. مي توانيد با استفاده از گوشت ماهي( تيغ هاي آن را به طور كامل جدا كنيد) به همراه كته نرم و سبزي، بر تنوع غذايي كودك بيفزاييد. 
ماه يازدهم و دوازدهم 
در اين دو ماه ، تنوع غذا را در تهيه سوپ، كته، پوره و... رعايت كنيد. همچنين با توجه به اشتهاي كودك مي توانيد به مقدارغذاي هر وعده او اضافه كنيد. توصيه مي كنيم كه بهتر است در اين دو ماه هم از دادن غذاهاي سفره خانواده به كودك خود، به علت داشتن نمك و چاشني، خودداري كنيد. 
* توجه 
از شش ماهگي و هم زمان با شروع غذاي كمكي تا پايان 12 ماهگي، غذاي اصلي شيرخوار هنوز شيرمادر است، لذا تغذيه با شير خود را بايد به طور مكرر و بر حسب تقاضا و تمايل شيرخوار در تمام مدت شب و روز، به ويژه قبل از هر وعده غذاي كمكي بايد مورد توجه قرار دهيد. 

منبع:گروه سلامت کودک سایت کودکان ما به نقل از تبیان

نظرات بییندگان :