سندرم تونل کارپال در بارداری چیست و چگونه درمان میشود؟

سندرم تونل کارپال در بارداری چیست و چگونه درمان میشود؟

در خانمهای باردار بخصوص در سه ماهه سوم و خانمهایی که دچار تورم می شوند دیده می شود. معمولا به درمانهای طب فیزیکی و غیر جراحی پاسخ می دهد. در این موارد بخصوص از مچ بند استفاده ...


سندرم تونل کارپ در حاملگی:

سندرم تونل کارپال در بارداریدر خانمهای باردار بخصوص در سه ماهه سوم و خانمهایی که دچار تورم می شوند دیده می شود. معمولا به درمانهای طب فیزیکی و غیر جراحی پاسخ می دهد. در این موارد بخصوص از مچ بند استفاده می شود. سفت بستن مچ بند یا نامناسب بودن آن ممکن است علایم را بدتر کند.

زمينه و هدف: سندرم تونل کارپ مجموعه اي از علايم حسي - حرکتي است که در اثر فشار بر روي عصب مدين در مچ دست ايجاد مي شود و تعداد قابل توجهي از مبتلايان اين سندرم را زنان حامله تشکيل مي دهند. هدف از انجام اين مطالعه بررسي ناتواني عملکردي اندام فوقاني و تاثير آن در کيفيت زندگي در زنان باردار مبتلا به سندرم تونل کارپ بوده است. 
روش بررسي: اين مطالعه توصيفي - تحليلي بر روي 267 زن باردار تحت مراقبت در درمانگاه زنان بيمارستان هاي شريعتي و سپاهان اصفهان در سال 1384 انجام شد. از 52 زن باردار مبتلا به سندرم تونل کارپ و 54 زن باردار بدون علامت اطلاعات فرعي و زمينه اي بوسيله مصاحبه و معاينه و ناتواني عملکردي اندام فوقاني بوسيله پرسشنامه DASH (Disability of the Arm, Shoulder and Hand)  جمع آوري و با استفاده از آزمون هاي آماري t و من وتيني تجزيه و تحليل گرديد. 
يافته ها: از مجموع 267 زن باردار مورد بررسي، 52 نفر (%19.47) با ميانگين سني 25±4.3 مبتلا به سندرم تونل کارپ بودند. 51.9 درصد مبتلايان اولين حاملگي را تجربه مي کردند. %82.7 زنان مبتلا در سه ماهه سوم بارداري دچار درگيري عصب مدين شده بودند. ميانگين افزايش وزن در طول حاملگي در زنان مبتلا به سندرم تونل کارپال 11.6±2.4 و در زنان بدون علامت 8.5±1.1 کيلوگرم بود (P<0.001). نمره کل و ميانگين نمره ساير اجزا سيستم نمره بندي DASH در گروه زنان مبتلا به سندرم تونل کارپ بيشتر از گروه زنان بدون علامت بود (P<0.001).
نتيجه گيري: ابتلا زنان باردار به سندرم تونل کارپ خصوصا در سه ماهه سوم بارداري مي تواند منجر به ناتواني قابل توجه عملکردي در اندام فوقاني شخص مبتلا شود و به نوبه خود تاثيرات نامطلوبي بر روي کارآيي فرد بگذارد. بنابراين لازم است آموزش ها و آگاهي هاي لازم به مادران باردار داده شده و پيش آگهي بيماري براي فرد مبتلا ترسيم شود.

درمان سندرم تونل کارپ

1) عدم انجام حركات تكراري

2) تصحيح وضعيت مچ در هنگام كار : مچ دست هنگام کار مثلا کار با کامپیوتر باید در صفر درجه باشد. خم شدن مچ باعث افزایش فشار به عصب می شود. انجام فعالیتهایی که با مچ کردن مکرر می باشد نیز باعث فشار به عصب و ایجاد این سندرم می شود. این بیماران و بیمارانی که ورم دست دارند باید از ورزشهای تقویتی انگشتان مثلا کار با لاستک تقویت دست خوداردی کنند.

در موارد ضروری از ورزشهای تقویتی خاصی (ورزشهای ایزومتریک) کمک می گیریم.

از مچ کردن محکم خودداری شود.

از مچ کردن در حالی که مچ دست به سمت داخل یا خارج  است خودداری شود.(زاویه مچ باید صفر درجه باشد) .

گرفتن اجسام مثل خودکار نازک فشار زیادی به مچ وارد می کند. بهتر است از خودکارهایی با بدنه کلفت استفاده شود.

 کاهش وزن، بالا بودن وزن احتمال ابتلا به سندرم تونل کارپ را بیشتر می کند. کاهش ورزن بخصوص با ورزشهای هوازی به بیماران توصیه می شود

تصحيح وضعيت نشستن و استفاده از وسايل با طراحي مناسب ضروري است.

3) استفاده از مچ بند: مچ بند طب فیزیکی

 استفاده از مچ بند مخصوص در سه ماه اول پس از شروع علايم و  همچنـين در خانمهاي حامله بسيار موثر است. زاويه مچ بند  بايد  تنظيم شود. اغلب مچ بند هاي  ساخته شده در بازار زاويه مناسبي ندارند و حتي باعث بدتر شدن علايم مي شوند. مچ بند بايد حتمآ در شب پوشيده شود. بهتر است در طي روز نيز از مچ بند استفاده كرد.

 در برخی از بیماران لازم است مچ بند بخشی از حرکات انگشت را نیز محدود کند. افرادی که با مچ کردن دست علایمشان تشدید می شود،یا التهاب در کف دست دارند یا افرادی که در موقمچ بند طب فیزیکیع خوابیدن دست خود را به سمت داخل جمع می کنند وبرخی از بیماران دیگر نیاز به این نوع مچ بند دارند.

 در افرادی که مبتلا به آرتروز مفصل شست ، التهاب رباط دست مثل روماتیسم مفصلی همزمان، یا دردهای شبانه شدید باشند یا انگشتان بیمار خالت قفل شدن داشته باشد از نوع دیگری از مچ بند استفاده می کنیم. این مچ بند ها از ماده مخصوصی بسیار سبکی در بخش ارتوپدی فنی ساخته می شود.4) استفاده از داروها: داروهاي ضد التهابي، ویتامین ب6 و داروهای ادرار آور که قبلا استفاده می شدند در درمان اين حالت موثر نمي باشند.

استفاده از ویتامین ب 6: مطالعات مختلف نشان داده اند که ویتامین ب 6 در درمان این بیماری اثر ندارد

5) تزريق كورتون در مچ دست این درمان در سندرم تونل کارپ موثر است.

6)  مداليتي ها ی طب فیزیکی

استفاده از اولتراسوند و ليزر ميتواند به بهبود بيماري كمك نمايد.

جراحي

   اگر بيمار به درمانهاي غير جراحي پاسخ مناسبي ندهد يا اگر در نوار عصب و عضله علايم درگيري شديد عصب ديده شود يا عضلات تحليل رفته باشد يا دستها ضعيف شده باشند جراحي توصيه مي گردد. عوارض جراحي شامل ايجاد زخم بدشكل، آسيب به اعصاب پوستي و چسبندگي تاندونها است. لذا يك دوره كار درماني پس از جراحي براي كاهش تورم و حفظ حركات انگشتان همراه با چهار هفته استفاده از مچ بند ضروري است.


    
نظرات بییندگان :