سزارین یا بی حسی -بی حسی در سزارین عوارض کمتری نسبت به بیهوشی دارد

سزارین یا بی حسی -بی حسی  در سزارین عوارض کمتری نسبت به بیهوشی  دارد

در بی حسی منطقه ای یا موضعی داروی بی حس کننده ، در قسمت های از بدن بیمار تزریق می شود وهمچنین در بی حسی نخاعی نیز این ماده در اطراف مایع نخاع کمری تزریق و احساس درد به

بی حسی نخاعی در سزارین عوارض کمتری نسبت به بیهوشی عمومی دارد

بی حسی یا بی هوشی سزارین


تهران - متخصص بیهوشی گفت :بی حسی نخاعی یا ( اسپاینال ) که در عمل جراحی سزارین مورد استفاده قرار می گیرد نسبت به بیهوشی عمومی عوارض کمتری برای نوزاد دارد .
دکتر ˈالهه مفیدی ˈروز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : درحال حاضر بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی برای عمل جراحی سزارین از بی حسی نخاعی یا اسپاینال استفاده می کنند که به مراتب مشکلات و عوارض کمتری برای نوزادی که در حال تولد است ،به همراه دارد .

وی اظهار داشت : به تناسب عمل جراحی بیماران هرچه ماده بیهوشی کمتری بدن را فرا بگیرد به مراتب برای بیمار مناسب تر است و عوارض آن نیز کمتر خواهد بود .

مفیدی خاطر نشان کرد: در بی حسی منطقه ای یا موضعی داروی بی حس کننده ، در قسمت های از بدن بیمار تزریق می شود وهمچنین در بی حسی نخاعی نیز این ماده در اطراف مایع نخاع کمری تزریق و احساس درد به نیمه تحتانی بدن انتقال نمی یابد .

 بی حسی موضعی یا نخاعیمفیدی ادامه داد : همچنین در بی حسی موضعی یا نخاعی می توان داروی خواب آور نیز به بیمار تزریق کرد تا به خواب عمیقی فرو رود .

وی گفت : بیهوشی عمومی و یا بی حسی نخاعی هر کدام عوارض خاص خود را دارد بنابراین بیهوشی در عمل سزارین باعث می شود داروی بیهوشی به سرعت از سطح خون مادر عبور کرده و به خون نوزاد برسد که در این صورت مشکلات عوارض برای نوزادی که در حال تولد است ،ایجاد خواهد کرد .

وی ادامه داد: دیر گریه کردن نوزاد ، مشکلات تنفسی ، خواب آلودگی ، سستی و بی حالی از عوارض داروی بیهوشی دادن به مادر هنگام زایمان به روش سزارین است .

این متخصص بیهوشی افزود: در بی حسی نخاعی نیز عوارضی مانند سردرد شدید ، کاهش فشار خون ، کاهش ضربان قلب ، کمر درد و پشت درد ، وزوزگوش و تهوع برای مادر ایجاد می شود که این عوارض ماندگار نیست و پس از چند ساعت پس از زایمان از بین می رود .

به گفته مفیدی عوارض بیهوشی عمومی نیز ماندگار نیست و به مرور زمان پس از گذشت چند روز از جراحی از بین می رود که البته عوارض بیهوشی عمومی در برخی از افراد به مراتب بیشتر طول می کشد . 

خبرگزاری جمهوری اسلامی -اهواز

نظرات بییندگان :