سر درد کودک _ نشانه ها و روشهای درمان

سر درد کودک _ نشانه ها و روشهای درمان

جامع ترین و کاملترین سایت تخصصی کودکان-جامعترین مرجع سلامت کودکان

سر درد کودک _ نشانه ها و روشهای درمان

پزشکان به والدین توصیه می‌کنند که به سردرد کودکان خود توجه نمایند، زیرا تشنگی نیز می‌تواند باعث سردرد و بدخلقی در نوزادان شود.

پژوهشگران به والدینی که کودک خردسال آن‌ها دچار سردرد است، توصیه اکید می‌کنند که سردرد کودک را تنها حمل بر خستگی ندانند و چنانچه سردرد کودک ادامه داشت، حتما با پزشک متخصص تماس بگیرند.

گفتنی است؛ سردرد طولانی مدت و یا مکرر در کودک می‌تواند نشانه از دست دادن آب بدن به دلیل آنفلوآنزا و یا حتی در بد‌ترین حالت ابتلا به سرطان مغز باشد. 

بررسی‌ها نشان می‌دهند؛ تنها سردرد مداوم در کودک نشان دهنده ابتلای او به سرطان مغز نیست و مشکلات دیگری مانند تغییرات خلق و خو و پرخاشگری به همراه تغییر زاویه دید و دوبینی به همراه برهم خوردن تعادل و سرگیجه همگی از علائم مشکوک به سرطان مغز در افراد است. 


سردرد در کودکان  علل متفاوتی دارد که والدین باید برای رفع آنها به نکاتی توجه داشته باشند.

گاهی سردرد به علت خواب ناکافی و یا تغییر در الگوی خواب کودک اتفاق می‌افتد.
 
تغذیه نامناسب، کم‌آب شدن بدن، تماشای بیش از حد تلویزیون و یا استفاده زیاد از کامپیوتر از عوامل دیگر به حساب می‌آیند.

علاوه بر این دور بودن راه و گذراندن زمان طولانی در ماشین یا اتوبوس، مصرف زیاد کافئین، مصرف زیاد غذای شیرین و سرخ کرده، استرس، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و مصرف سیگار از عللی هستند که می‌توانند باعث بروز سردرد در کودکان شوند.
 

پزشکان تنها راه برای تشخیص قطعی سرطان مغز و یا سردرد به دلایل دیگر را انجام MRI مغزی با دستور پزشک معالج می‌دانند. 

پزشکان دلایل مختلفی را برای بروز سردرد در کودکان موثر می‌دانند از جمله کم آبی، عدم خوردن یک وعده غذایی در روز که منجر به پایین آمدن سطح قند خون و بروز سردرد می‌شود و همچنین استرس و اضطراب که در خانه و یا مدرسه کودک خردسال وجود دارد. 

پزشکان برای رفع مشکل سردردهای عادی در کودکان علاوه بر مشورت با پزشک، استراحت در یک اتاق تاریک، خوردن غذاهای مناسب و کنترل دمای بدن را توصیه می‌کنند.

نظرات بییندگان :