زردی کودکان چیست

زردی کودکان چیست

.اين زردي که در پوست و سفيدي چشم پيدا می شود "زردی فیزیولوژیک " نام دارد.تقریباً در تمام این نوزادان هیچ بیماری زمینه‌ای وجود ندارد

زردی نوزادان (Neonatal jaundice) چیست ؟

زردی نوزادان- بیماری زردی نوزادان

 

 بيش از نيمي از نوزادان (حدود 60 تا 80 درصد)پس از بدنيا آمدن دچار درجاتي از زردي مي شوند که از روز دوم  و سوم  تولد شروع و  پس از ده  تا چهارده روز برطرف می شود .اين زردي که در پوست و سفيدي چشم  پيدا می شود  "زردی فیزیولوژیک " نام دارد.تقریباً در تمام این نوزادان هیچ بیماری زمینه‌ای وجود ندارد و علت بروز آن تنها این است که کبد آنها نمی‌تواند بیلی روبین (ماده شیمیاییرنگي زرد مايل به سبز بناماست که بر اثر تخریب گلبول‌های قرمز خون تولید می‌شود) اضافی را دفع کند .در واقع  كبد اين ماده را از خون برداشت کرده و پس از تغييراتي  قسمتي از اين ماده توسط كليه ها  و قسمتي دیگر از راه صفرا با مدفوع دفع مي شود .حال اگر كبد قدرت برداشت و تغيير شكل اين ماده رنگي را نداشته باشد ، ميزان اين ماده زرد رنگ در خون افزايش پيدا كرده و در تمامي نسج هاي بدن وارد و رنگ اين نسوج (مثل پوست و سفيدي چشم) زرد مي شود.هر چه سطح بیلی روبین بالاتر برود، زردی از طرف سر به پایین و به سمت گردن و سپس قفسه سینه پیش می‌رود تا اینکه در موارد شدید به دست و پا می‌رسد.نکته مهم این است که بیلی روبین می تواند به سیستم اعصاب مرکزی در حال تکامل نوزاد  آسیب بزند . به مواردی که بیلی روبین در سلولهای مغزی رسوب کرده و باعث اختلال در متابولیسم و فعالیت نورون ها  بشود " کرنیکتروس،Kernicterus" گفته می شود . در نوزاد ترم(نوزادی که به موقع بدنیا آمده) معمولا تا زمانی که میزان بیلی روبین خونش کمتر از 25-20 میلی گرم در دسی‌لیتراست دچار کرنیکتروس نمی شود. هر چه میزان بیلی روبین موجود در سرم خون از ۲5میلی گرم در دسی‌لیتربیشتر شود خطر بروز کرنیکتروس بیشتر می شود.

زردی در برخی نوزادان ممکن است بر اثر استفاده از شیر مادر باشد. دوگروه از نوزادان هستند که با خوردن شیر مادر به زردی مبتلا می شوند:گروه اول، بیشتر نوزادان مادرانی هستند که به طریق سزارین وضع حمل کرده اند و زردی به دلیل کم بودن شیر مادر و در روزهای اول تولد ایجاد می شود.البته گاهی اوقات زردی به دلیل خوب شیر نخوردن نوزاد پیش می‌آید. این خوب شیر نخوردن می‌تواند به دلیل آموزش ندیدن صحیح و کامل مادر باشد. گروهدوم زردی ناشی از شیر مادر، معمولا از هفته دوم تولد آغاز می شود. این زردی ممکن است ناشی از موادی باشد که در شیر وجود داشته و باعث غیرفعال کردن آنزیم های کبدی و روده ای نوزاد می شوند و این موضوع باز جذب مواد صفراوی به داخل بدن را در پی دارد. 

از موارد ديگر ايجاد زردي در نوزاد، عفونت هاي جنين در رحم مي باشد . بعضي ميكروب ها و ويروس ها قابليت عبور از جفت را داشته و در جنين باعث عفونتي مي شوند كه  تخريب گلبولي نيز ايجاد مي كنند.از دیگر علل  زردی می توان  به دیابت  مادر، نژاد ، نارس بودن ، مذکربودن ، شیر مادر، تاخیر در دفع مدفوع نوزاد و بعضی داروها هستند .(مثلا مصرف كوتريموكسازول در آخرين روزهاي حاملگي مي تواند روي كبد جنين اثر گذاشته و پس از به دنيا آمدن نوزاد باعث زردي شديد شود ) ،از طرفی اگر   RHگروه خوني مادر منفي   و  پدر مثبت باشد،در صورتیکه جنين گروه خوني با  RHمثبت پيدا كند . اين مغايرت گروه خوني جنين و مادر معمولاً در فرزند دوم به علت وجود مواد ضد RHدر خون مادر، مي تواند موجب خراب شدن سريع گلبول هاي قرمز جنين  و به فوت جنین منجر شود و حتی  اگر جنین فوت نکند  ، نوزادی با زردي بسيار متولد می شود .

 

 

نکات مهم در تشخیص زردی

 

 تنها علامت بارز زردی ، زرد شدن سفیدی چشم، بدن و مخاط‌ است و باید نسبت به آن کمی حساس بود. گاهی والدین و حتی پزشکان در ارزیابی زردی دچار اشکال می‌شوند. اگر تنها سر و صورت مبتلا به زردی باشد و سینه و شکم و اندام‌ها زرد نباشد یعنی عدد زردی بالا نیست اما هرچه بیشتر به سمت  پاها برود . یعنی عدد زردی بالاتر و نگران‌کننده‌تر است.(زردی چهره نشانه وجود ۵میلی‌گرم و زردی تا اواسط شکم نشانه ۱۰تا ۱۵میلی‌گرم و زردی اندام و کف دست و پا نشانهوجود ۲۰میلی گرم بیلی روبین در دسی‌لیتر خون است.)در بسیاری از موارد ارزیابی چشمی کافی نبوده و پزشک  با دادن آزمایش خون مقدار و نوع زردی را تعیین  می کند.(در حال حاضر در بعضي از آزمايشگاه ها بدون خون گيري واز روي رنگ نرمه گوش نوزاد ميزان بيلي روبين خون را مشخص مي كنند)

درمان

 

بسياري از نوزادان با زردي خفيف احتياج به هيچ درماني ندارند.مهمترین توصیه برای پیشگیری و درمان ، تغذیه هرچه زودتر با شیرمادر است. و هیچ محدودیتی برای مصرف شیرمادر وجود ندارد. اگر نوزادبه موقع بدنیا آمده باشد و از سایر جهات سالم باشد، بیشتر پزشكان درمان را تا زمانی كه سطح بیلی روبین خون به بیش از 20 میلی گرم در دسی لیتر برسد شروع نمی كنند.بر اساس شدت افزایش بیلی روبین از روش‌هایی چون:فوتوتراپی(نور درماني) ، تعویض خون و تجویز دارو استفاده می‌شود. در نور درماني كودك بدون لباس، معمولا برای یك یا دو روز زیر نور قرار می گیرد و از لامپهای مولد اشعه ماوراء بنفش استفاده می شود . اشعه ماوراء بنفش پس از بر خورد با پوست نوزاد باعث تبديل بيلي روبين به يك ماده بي ضرر  و قابل دفع مي شود.استفاده از لامپهای مهتابی در منزل در صورتی  توصیه  می شودکه  :

 

    نوزاد نارس نباشد. 

    زردی نوزاد شدید نباشد.

     نوزاد عفونت نداشته باشد. 

    امکان معاینه روزانه توسط پزشک وجود داشته باشد.

     حداقل از 4 تا 6 لامپ استفاده و لامپ ها هم بیشتر از 500 ساعت کار نکرده باشند (در این روش  فاصله لامپها از بدن نوزاد باید حداقل 30 تا 45 سانتی متر باشد)

 

 اگر علت زردي مغايرت RHخون مادر يا بچه باشد و يا ميزان بيلي روبين رو به افزايش باشد، تعويض خون نوزاد انجام مي شود. در موارد نادري كه مجاري صفراوي نوزاد ساخته نشده باشد بايد در همان روزهاي اول زردي، عمل جراحي انجام شود.

بعضي داروها  مي توانند با فعال كردن كار كبد نوزاد باعث برداشت بيشتر بيلي روبين توسط كبد شده و مي تواند زردي را كاهش دهند كه در صورت لزوم توسط پزشك تجويز خواهد شد.

 

دیدگاه طب گیاهی در درمان زردی نوزادان

توجه داشته باشید  گياهان دارويي در صورتي مفیدند که توسط درمانگر آگاه طب سنتي براي فرد مناسب با مزاج و شرايط فيزيکي ویژه تجويز شده باشد. همچنین لازم است بدون مشاوره با متخصص طب سنتي يا پزشک نوزاد هيچ داروي گياهي به نوزاد ندهیم . در سنگاپور از ریشه زنجبیل و تخم آفتابگردان  و در چین از  اسفنطین شرقی ، شیرین بیان ، روبارب و ریشه عرقچین برای درمان زردی نوزادان استفاده می کنند .

دیدگاه طب سنتی ایران

واما زردی از دیدگاه طب سنتی ایران،حاصل افزایش صفرا در بدن است. صفرا که یکی از اخلاط چهارگانه بدن است ، طبعی گرم و خشک دارد. درمان در زردی نوزادان نیز بر اساس همین منطق شکل می گیرد .بر همین  اساس قادر هستیم تا علایم  این بیماری را توضیح دهیم. بطور مثال  می دانیم که آتش، همیشه تمایل به صعود و بالاتر رفتن دارد. به همین دلیل هم می بینیم که زردی، ابتدا در قسمت های بالای بدن دیده می شود و تا هنگامیکه غلظت آن زیاد نشود به قسمت های پایین تر بدن سرایت نمی کند.همچنین زردی معمولاً در پسرها شیوع بیشتری دارد . چرا که پسرها به نسبت دخترها مزاج گرم تر و خشک تری دارند و بنابراین بیماری های ناشی از گرمی و خشکی یعنی بیماری های صفراوی(مثل همین زردی) در آنها بیشتر دیده می شود.

خوراکی های مفید برای مادر

در طب سنتي تا حد ممکن داروهاي گياهي را به مادران شيرده تجويز مي کنند تا خواص درمانی از طريق شير مادر به نوزاد منتقل شود.مادر نوزادی که زردی دارد، باید از مصرف غذاهایی با مزاج گرم  پرهیز کند و سهم غذاهایی با مزاج خنک را افزایش دهد تا طبع شیر او خنک تر شود. البته  نباید افراط کرد . در این رابطه می توان از خوراکی های مختلفی چون : آش یا سوپ جو، خیار، هندوانه،آب زرشک طبیعی،آب انار ملس طبیعی، مرکّبات، خرفه یا گشنیز  و سیراب-شیردان  استفاده کرد.

در بین داروهای گیاهی نیز  می توان عرق کاسنی و شاهتره را به نسبت مساوی مخلوط و  روزی ۳استکان مصرف کرد. این ترکیب، در عین حال که صفرا شکن قوی است؛ طبعی ملایم و معتدل دارد و تقریباً به همه می سازد.

در مادرانی که طبع گرم تر یا تحمّل بیشتری دارند می توان عرقیات خنک دیگر(مثل عرق گشنیز، بید، خارشتر و همیشه بهار) یا جوشانده گیاهانی مثل عنّاب، سپستان، بنفشه، همیشه بهار، خطمی، پنیرک، تخم گشنیز، تخم کاسنی، تخم کاهو، تخم خرفه، پوست بید و مانند آنها را به برنامه غذایی اضافه کرد.

 درمان های روی نوزاد 

 در گام اول  از دو گياه دارويي ترنجبين و شيرخشت براي درمان نوزاد  استفاده  می گردد. براي تهيه شربت ترنجبين و شيرخشت کافي است يک قاشق غذاخوري ترنجبين را در يک ليوان آب جوش بريزيد و آن را به مدت ۵ساعت خيس کنيد. سپس ترنجبين را صاف کرده و به آن يک قاشق چاي خوري شيرخشت اضافه کنيد و هم بزنيد. اين مخلوط را نيز صاف کرده و از آن ۲ساعت يک بار، يک قاشق چاي خوري به نوزاد بدهيد. اين کار را تا هنگامي ادامه دهيد که مدفوع نوزاد به رنگ زردطلايي درآيد. در اين حالت زردي پوست نوزاد نيز بايد به مرور کم و رنگ پوستش به حالت طبيعي بازگردد.با وجودیکه برخی از پزشکان اعتقادی به استفاده از شیرخشت و داروهایی نظیر آن ندارند در چندین پژوهش علمی مفید بودن مصرف شیرخشت به اثبات رسیده به طور نمونه به دو مورد اشاره می کنم :

 

 

     تحقیقات انجام شده توسط دکتر محمد آزاد بخت، عضو هيأت علمی دانشگاه علوم پزشكي مازندران، كه بر روي دو گروه 100 نفري از نوزادان مبتلا به زردي انجام شد مشخص گرديدکه مصرف قطره خوراکی شیر خشت موجب كاهش بيلي روبين خون به نحو چشمگيري  می شود .البته نور درمانی همراه مصرف شیر خشت تأثیر آن را زیادتر می کند.

    بر اساس نتایج مطالعه ای که در سال 85 و توسط دکتر فاطمه قطبی ،در گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد .مشخص گردید مصرف شیر خشت موجب کاهش سریعتر زردی نوزادان و کاهش مدت زمان بستری آنان در بیمارستان می شود .

 

هم اکنون شیرخشت با داشتن قندهایی چون مانیتول یکی از درمان های مهم برای زردی به شمار می رود و قطره خوراکی آن نام "بیلی ناستر" در داروخانه ها موجود است .

علاوه بر شیر خشت، روش های سنتی دیگری هم وجود دارد که به اختصار به آنها اشاره می کنیم :

 

 

    حمام درماني(شستشوی نوزاد)  با عرق های خنک اثری قابل قبول در کاهش زردی دارد. البته باید به دمای محلول  توجه داشت( حالت ولرم ) در غیر این صورت این کار ممکن است باعث افت حرارت بدن نوزاد شود. عرق کاسنی یا بید  و جوشانده دو گياه گل ختمي و گل بنفشه   برای این منظور توصیه شده است .

    می توان محلول ترنجبین و آب  را با  پارچه ای  به پشت گوش و پیشانی نوزاد  مالید.

    می توان آرد جوی نرم و الک شده را روی بدن نوزاد( به جز روی صورت و دور ناف) پاشید.

    می توان يك عدد قلوه گوسفند را يك برش طولي زد و هر يك از دو قطعه را روي يكي از رانهاي كودك كنار پيشابراه گذاشت  و سپس كودك را بست و بعد از 8 ساعت بچه را باز  کرد و شست  و درصورت لزوم مي توانيد اين كار را يك بار ديگر تكرار کرد.

 

 

همانطور که گفته شد موارد مربوط به طب سنتی در بین پزشکان ،موافقان و مخالفان بسیاری دارد.با وجودیکه این درمان های  ساده  می توانند در درمان زردی نوزادان موثر باشند . قویا توصیه میکنم از خوددرمانی بدون نظارت و اطلاع پزشک آگاه و مطلع خودداری فرمایید و به عواقب درمانهای اشتباه و ناقص توجه فرمایید .

نظرات بییندگان :