روش صحیح حمام کردن نوزادان بصورت گام به گام

روش صحیح حمام کردن نوزادان بصورت گام به گام

از روز سوم بعد از تولد می توانید کودک را حمام کنید در دو سه هفته های اول تولد ، هفته ای دو بار حمام کافی است و بهتر است موها با شامپو بچه و بدن فقط با آب ساده حمام شود.

روش صحیح حمام کردن نوزادان

روش صحیح حمام کردن نوزادان

راهنمای حمام کردن نوزاد
حمام کردن نوزاد میتواند زمانی شاد و خوشایند برای کودک ، مادر و پدر باشد. 
از روز سوم بعد از تولد می توانید کودک را حمام کنید در دو سه هفته های اول تولد ، هفته ای دو بار حمام کافی است و بهتر است موها با شامپو بچه و بدن فقط با آب ساده حمام شود.
بعد از یک ماهگی حمام روزانه اشکالی ندارد و استفاده از صابون و شامپو فقط یکی دوبار در هفته پیشنهاد می شود. 

*حمام قسمتی
تا زمانیکه بند ناف نیفتاده کودک را به صورت قسمتی حمام کنید.منظور از حمام قسمتی این است که قسمتهای مختلف بدن را به ترتیب بشوئید.

*وسایل
قبل از شروع حمام وسایل مورد نیاز از قبیل حوله لباس تمیز و راحت ، شامپو بچه ، صابون بچه، تعدادی پنبه گلوله شده ، لیف نرم و پارچه کوچک را آماده کنید
-هوای اتاق گرم باشد پنجره ها بسته و کوران هوا نباشد.
برای حمام دادن کودک از یک نفر کمک بگیرید وقتی کاملا مسلط شدید این کار را به تنهایی انجام دهید.

*نحوه حمام دادن به روش قسمتی
-بعد از آماده کردن محیط روی یک سطح صاف یک مشمع بیندازید و وسایل مورد نیاز را روی آن بگذارید
- آب را با درجه حرارت مطلوب آماده کنید.
-لباسهای نوزاد را خارج کرده پوشک او را در آورده و محل را تمیز کنید.
- نوزاد را داخل حوله بپیچید طوری که فقط سر و گردن او بیرون باشد.
-ابتدا چشمهای نوزاد را با پنبه تمیز و مرطوب از قسمت داخل به سمت خارج چشم تمیز کنید.
- با دیگر پنبه های تمیز و مرطوب قسمتهای مختلف صورت و داخل و خارج لاله گوش را تمیز کنید.
-یک دست را زیر شانه نوزاد قرار دهید بطوریکه سر کمی به عقب رفته چین های گردن باز شود . آنوقت با لیف تمیز و مرطوب گردن را پاک کرده سپس با گوشه های حوله چینهای گردن را کاملا خشک کنید. 
-نوزاد را طوری بغل کنید که با سن نوزاد روی گودی کمر شما قرار بگیرد و سر نوزاد در دست شما و انگشت شصت و میانی دست شما روی گوشهای نوزاد قرار گیرد طوریکه آب داخل گوش  نشود.
- با دست آزاد خودمقداری آب و شامپو روی سر ریخته و شستشو دهید و سپس سر را درهمان حالت آبکشی کنید بعد از آن سر و گوشها را با حوله کاملا خشک کنید.
- نوزاد را روی سطح صاف قرار داده حوله را باز کنید سپس هر کدام از اندامها را با لیف نرم و مرطوب شسته و خشک کنید در آخر کار دستگاه تناسلی و مقعد را شسته و خشک کنید.
- سپس لباس کودک را بپوشانید.
- از شامپوها و صابونهای عطری جهت نوزادان استفاده نشود.
- در صورتیکه هوای منزل چندان گرم نیست سر کودک را با کلاه بپوشانید. زیرا کودک بخصوص در دوره نوزادی مقدار زیادی از حرارت بدن خود را از طریق پوست سر از دست می دهد. 

*حمام کردن در وان
یکی دو روز بعد از افتادن بند ناف می توان نوزاد را در وان کوچه و مخصوص قرار داد.
آمادگی و ترتیب حمام دادن مانند حمام قسمتی است با این تفاوت که بعد از خشک کردن سر باید کودک را داخل وان آب قرار دهید.برای پیشگیری از لیز خوردن در وان یک حوله تمیز یا مشمع مخصوص اینکار را پهن کنید.موقع گذاشتن کودک در وان با یک دست خود بازوی طرف مقابل کودک را بگیرید، بطوریکه پشت او روی ساعد شما قرار گیرد و بتوانید کودک را کنترل کنید تا لیز نخورد.

*تذکر
از پودر برای زیر بغل و کشاله ران استفاده نکنید چرا که ذرات ریز پودر در هوا پراکنده شده ، کودک آن را استنشاق می کند و باعث مشکلات ریوی می شود.علاوه بر آن با عرق کردن بچه پودر بصورت تکه های خمیری شکل در محل ها باقی می ماند و خود باعث تحریک پوستی می شود.

هفت گام در  حمام كردن نوزاد
1- ابتدا سر نوزاد را بر روي دست تان تكيه داده و كتف او را به خوبي بچسبيد و خيلي آرام او را از قسمت پاها وارد آب درون تشت كنيد. با كمك دست آزادتان، صورت او را با آب بشوييد (براي شستن صورت نوزاد، نيازي به صابون نيست).
حمام كردن نوزاد


2- با كمك ليف نرم و صابوني شده، روي سينه ، زير بغل ، شكم و دست ها و پاهاي كودك را بشوييد.

3- براي شستن سر نوزاد، در حالي كه پشت سر او را به قسمت ساق دست تان تكيه داده ايد، ران او را خوب و مطمئن بچسبيد و سپس دست ديگرتان را به شامپوي مخصوص بچه آغشته كرده و با حركات ملايم و دايره اي شكل سر او را شستشو دهيد. براي آبكشي هم، سر نوزاد را كمي به عقب برده و آب را به آرامي از جلوي سر به سمت عقب سر بريزيد تا آب وارد چشم ها و بيني و گوش او نشود.

4- براي شستشوي قسمت پشت و كمر، نوزاد را به پشت برگردانيد و در حالي كه سينه او را به روي ساق دست تان تكيه داده ايد، زير بغل او را بگيريد و با دست ديگر به آرامي ليف را روي پشت و كمرش بكشيد.

5- همان طور كه كودك را به خوبي گرفته ايد، او را آبكشي كنيد. سپس كودك را بر روي حوله اي كه قبلا به همين منظور پهن كرده ايد، قرار داده و حوله را دور بدن او بپيچيد.

6- زير بغل، زير گردن و لا به لاي تاخوردگي هاي پوست بدن نوزاد را به خوبي خشك كنيد و لباس بپوشانيد. مرطوب ماندن لابلاي پوست باعث بروز عفونت قارچي مي شود.

7- در فصل گرما، بعد از حمام كردن و خشك كردن نوزاد، اجازه دهيد چند دقيقه اي آزاد و بدون لباس دست و پا بزند.منابع:دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - کتاب کودک من

نظرات بییندگان :