راههای گرفتن کودک از شیر مادر

راههای گرفتن کودک از شیر مادر

از شير گرفتن كودك بايد به طور تدريجي و بدون بهره گيري از روش هاي سنتي و خشن، از حدود دو سالگي با كاهش دفعات شيردهي آغاز شود و حداكثر تا دو و نيم سالگي به نتيجه قطعي برسد.

راههای گرفتن کودک از شیر مادر 

از شیر گرفتن کودک


از شير گرفتن كودك بايد پس ازحدود 2 سالگي و بتدريج صورت بگيرد
نويسنده: پونه شيرازي
شايد يكي از بزرگ ترين نگراني هاي مادر در ارتباط با كودكش، از شير و از پوشك گرفتن و عادت دادن او به جدا خوابيدن باشد. در اين ميان از شير گرفتن نسبت به بقيه موارد معمولازودتر اتفاق مي افتد.
    در ارتباط با چگونگي از شير گرفتن نوزاد، تصور بيشتر مردم اين است كه مادر نبايد بيشتر از دو سال به شير دادن نوزاد ادامه دهد، به اين علت بسياري از مادران از ترفندهاي غيرعلمي نظير افزودن طعم هاي ناخوشايند يا ماليدن رنگ هاي تند به سينه خود، براي جدا كردن نوزادان از شير بهره مي گيرند.
    در صورتي كه از شير گرفتن نوزاد عملي بسيار حساس، با بار رواني براي كودك و مادر و موثر در شكل دهي خلق و خو و شخصيت نوزادان است.
    دكتر فريبا شيرواني، فوق تخصص بيماري هاي اطفال در گفت وگو با جام جم مي گويد: از شير گرفتن كودك بايد به طور تدريجي و بدون بهره گيري از روش هاي سنتي و خشن، از حدود دو سالگي با كاهش دفعات شيردهي آغاز شود و حداكثر تا دو و نيم سالگي به نتيجه قطعي برسد.
    
    2سالگي؛ پايان شيردهي
    كارشناسان بر اين باورند كه بهترين راه براي از شير گرفتن، روش تدريجي و آرام است و بايد بسته به شرايط كودك از 15 الي 18 ماهگي بتدريج شير را همراه با عشق، علاقه و بدون كشمكش و تنش كم كرد تا از بروز عوارض و مشكلات عصبي، ضربه هاي رواني و تغييرات هورموني مادر كه پس از از شير گرفتن اتفاق مي افتد، جلوگيري شود. به بيان ديگر برخورد سريع، ناگهاني و همچنين اعمال خشونت در اين زمينه جز آثار زيانبار روحي و رواني بر كودك و حتي مادر نتيجه ديگري نخواهد داشت.
    دكتر شيرواني مي گويد: شير دادن به كودك در يك تا دو سالگي بشدت توصيه مي شود، چراكه در اين سنين 30 درصد پروتئين مورد نياز كودك و نيز نيازهاي روحي و رواني اش از طريق شير مادر تامين مي شود. فقط در صورت بروز حاملگي مجدد در اين مقطع زماني، قطع شيردهي، به دليل كاهش ذخيره هاي غذايي بدن مادر توصيه مي شود، اما شيردهي پس از دو سالگي و بخصوص دو و نيم سالگي، به دليل آن كه شير مادر جايگاه تغذيه اي اش را براي كودك از دست مي دهد، نبايد ادامه پيدا كند.
    
    كم خوني و بروز عفونت هاي تنفسي
    متاسفانه برخي خرافات در مورد شير خوردن بچه بعد از دو سال مطرح است و گفته مي شود ضريب هوشي كودك بالانمي رود. پزشكان اطفال در اين ارتباط تاكيد مي كنند كه اين موضوع مبناي علمي ندارد و واقعيت آن است كه استفاده از شير مادر تا دو و نيم سالگي بدون اشكال است و اين طور نيست كه كودك در اين مدت از ديگر غذاهاي اصلي باز بماند يا اين موضوع رشد او را مختل كند، چرا كه در اين سن استفاده از شير مادر كنار غذاهاي كمكي بتدريج تمايل و علاقه نوزاد به شير مادر را كاهش مي دهد.
    دكتر شيرواني با تاكيد بر اين كه براي از شير گرفتن كودك تا جايي كه ممكن است نبايد از پستانك يا شيشه شير استفاده كرد، مي افزايد: كودك همان طور كه به سينه مادر براي شير خوردن وابسته مي شود به پستانك يا شيشه نيز وابستگي پيدا مي كند و جدا كردنش از اين وسايل نيز مشكل خواهد شد. بهترين توصيه آن است كه از حدود دو سالگي، نوشيدن شير با ليوان را، هنگام صرف صبحانه به فرزند آموزش دهيم. همچنين با كاهش دفعات روزانه و سپس شبانه شيردهي از آبميوه هاي طبيعي و شير به عنوان جايگزين براي تغذيه كودك بهره بگيرد.اين متخصص اطفال تاكيد مي كند: اگر مادر، كودك را تنها با شير پاستوريزه و آن هم با شيشه تغذيه كند، نه تنها فرزندش پس از مدتي دچار كم خوني مي شود، بلكه احتمال بروز عفونت هاي تنفسي ناشي از خوابيده شير خوردن نيز در او افزايش پيدا مي كند.
    
    با كودكتان رو راست باشيد
    آمارها نشان مي دهد كه بيش از 90 درصد مادران جامعه ما نمي دانند كه كودكشان را چگونه از شير بگيرند و بيشتر آنها براي اين كار از روش هاي سنتي و غيرعلمي استفاده مي كنند. بر اين اساس شايد يكي از انتقاداتي كه مي توان در اين زمينه به سياست هاي حوزه سلامت وارد كرد، اين است كه مسئولان نظام سلامت و همچنين رسانه هاي جمعي با توجه به اهميت موضوع از شير گرفتن نوزاد و عوارضي كه رفتارهاي ناشيانه و غيراصولي مادران مي تواند به نوزاد وارد كند، آموزش هاي خاص و سياست هايي را براي بهترين و موثرترين روش هاي جداسازي نوزاد از شير مادر ارائه نمي دهند.دكتر شيرواني با نفي بهره گيري از روش هاي خشن براي از شير گرفتن كودك مي گويد: عوض كردن شكل سينه و بهره گيري از داروها يا رنگ هاي گياهي نه تنها احتمال بروز عفونت هاي گوارشي و مشكلات ذهني را فراهم مي آورد، بلكه از مادر، تصوير يك مادر دروغگو يا حتي بيمار را در ذهن كودك ترسيم مي كند كه در هر دو مورد از نظر ذهني اثرات زيانباري براي كودك خواهد داشت.
    وي ادامه مي دهد: خواندن داستان هايي با بهره گيري از تصاوير براي كودك و صحبت كردن با او و همچنين همراهي پدر و مادر براي آرامش بخشيدن به كودك بسيار موثر است.
    

منبع : روزنامه جام جم

نظرات بییندگان :