راز غذا دادن به کودک به روش صحیح

راز غذا دادن به کودک به روش صحیح

پزشکان توصیه می‌کنند والدین برای خوردن غذای زیاد کودک را تحت فشار قرار ندهند و پس از آموزش چگونگی خوردن غذا با قاشق با نظارت کودک را مشتاق به خوردن غذا و استفاده از دستان خود برای ....

راز غذا دادن به کودک به روش صحیح

غذا دادن به کودک

سایت کودکان ما به نقل از باشگاه خبرنگاران: پزشکان به والدین توصیه می‌کنند تا در حد امکان اجازه دهند خود کودک نوزاد با قاشق غذا بخورد.
پژوهشگران به والدین وسواسی که دلسوزی بیش از حد در هنگام غذا دادن به کودک خود دارند توصیه می اکید می‌کنند که این دلسوزی‌های نا به جا می‌تواند سبب مشکلات سلامتی برای کودک شود.
گفتنی است تحقیقات جدید نشان داده کودکان 6 ماهه و بزرگتر که والدین آن‌ها غذاهایی مانند پوره را خودشان با قاشق به کودک می‌دهند، دچار اضافه وزن از همان دوران نوزادی می‌شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، علاوه بر "اضافه وزن" این کودکان دچار نوعی عادت تنبلی برای خوردن غذا نیز می‌شوند.

پژوهشگران علت این اضافه وزن را والدین می‌دانند که به طور سنتی گمان می‌کنند کودک باید غذای زیادی بخورد و کودک نیز در این سن نمی‌تواند به آن‌ها بگوید که سیر شده و به غذای اضافه تر احتیاج ندارد و همین باعث چاقی در کودک می‌شود.

پزشکان توصیه می‌کنند والدین برای خوردن غذای زیاد کودک را تحت فشار قرار ندهند و پس از آموزش چگونگی خوردن غذا با قاشق با نظارت کودک را مشتاق به خوردن غذا و استفاده از دستان خود برای گرفتن وسایلی مانند قاشق نمایند.

شیوه غذا دادن به کودکان 1 تا 4 سال

سایت کودکان ما به نقل از  novindiet.com:  همیشه سعی کنید میزان غذایی را که برای کودک خود در نظر میگیرید مطابق با اشتهای او باشد .مثلا برای کودک کم غذا همیشه کمی کمتر از میزانی که میخورد غذا  سرو کنید چرا که همیشه میتوان باز غذای بیشتری کشید.

مواد غذایی مورد نیاز کودکان بین 1-4 سالگی شامل:


میوه و سبزیجات- 4-5 وعده میوه  و سبزیجات تازه و یا خشک شده ، به صورت خام و یا پخته.


کربوهیدراتهای نشاسته دار- نان و حبوبات و سیب زمینی و برنج در این دسته قرار دارند.


پروتئین- 2 وعده از گوشت قرمز و یا ماهی و مرغ و یا تخم مرغ باید در رژیم غذایی کودک گنجانده شود. برای جلوگیری از بیماری باید تخم مرغ کاملا پخته شود.


کلسیم- 600 میلی لیتر شیر(به صورت پرچرب و یا با چربی کم)در کنار 1-2 میان وعده از لبنیات مثل ماست و پنیر باید در رژیم غذایی کودک وجود داشته باشد.


چند وعده غذا  در روز؟
کودکان در این سنین اغلب نمیتوانند یک وعده غذایی بزرگ را به طور کامل مصرف کنند و از طرف دیگر نیاز مواد غذایی آنها بالاست .پس دادن غذا به صورت کم کم در وعده های زیاد بهترین راه است.
صبحانه بهترین و مهمترین وعده غذایی است و نباید ترک شود.نهار هم وعده غذایی حیاتی برای تجدید قوای کودکان است. شام یک وعده غذایی برای خوردن همه فامیل در کنار یکدیگر است.میان وعده صبح و عصر زمان خوبی برای خوردن تنقلات سالم است.

نظرات بییندگان :