درمان کودکان خجالتی - چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم ؟

درمان کودکان  خجالتی - چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم ؟

گاهي اوقات برخي از چيزها در جامعه به عنوان الگو قرار داده مي شود و زماني که کودکان خود و خانواده خود را با جامعه، مقايسه مي کنند، دچار کمرويي مي شوند.

درمان کودکان  خجالتی - چگونه با کودک خجالتی رفتار کنیم ؟

درمان  کودک خجالتی چگونه رفتار کنیم

با کودکان خجالتي چه کنيم؟ 
نويسنده: اعظم بهرامي تتماج
خيلي از کودکان زماني که وارد جمعي مي شوند، سعي مي کنند از جمع دوري گزينند و تمايلي براي يادگيري مهارت اجتماعي ندارند. از تمام استعدادها و توانايي هايش از ترس اينکه مبادا مورد قضاوت ديگران قرار بگيرد، استفاده نمي کنند، آنها در موقع حضور در جمع، دچار لکنت زبان، اضطراب و بريده بريده صحبت کردن مي شوند. تمام اين صفات، صفات کودکي کمرو است، که در اين مجال به مبحثي کوتاه در مورد کمرويي کودکان مي پردازيم.
    کمرويي چيست؟
    کمرويي براي هر فردي مي تواند نسبت به زمان هاي خاص تعريف خاصي داشته باشد اما به طور کلي، کمرويي را مي توان يک عارضه رواني - اجتماعي دانست که در آن فرد از مواجهه با افراد ناآشنا و ارتباطات جمعي گريز دارد.
    فردي که دچار کمرويي است، در زمان حضور در جمع دچار تشديد ضربان، قلب، اختلال در سيستم تنش، تنش عضلات، گريه کردن، فرار کردن از جمع و رو آوردن به فرد آشنا، و لکنت زبان و بريده بريده صحبت کردن مي شود.
    عوامل موثر در بروز کمرويي
    همانگونه که بيان شد، کمرويي يک عارضه اجتماعي است، پس نمي تواند يک علت ژنتيکي يا صفت ارثي باشد، پس بايد دليل آن را در روابط اجتماعي جستجو کرد.
    از جمله اين علل:
    1- کمرويي ناشي از ترس
    در حقيقت افراد کمرو از اين مي ترسند که با افرادي مواجه شوندکه از آنها قوي تر، قدرتمند تر و مقتدرترند و آنها نمي دانند که در شرايط گوناگون با آنها چگونه برخورد کنند.
    2- خانواده کمرو و الگوگيري کودک
    زماني که والدين اصولا مضطرب بوده و از مهارت هاي برقراري روابط اجتماعي و عاطفي مطلوب و خوشايند با ديگران خود بي بهره هستند، اصولا کودکاني کمرو دارند. 
    3- شخصيت کودک در مدرسه
    بسياري از اوقات به خاطر رفتار نادرست اولياي مدرسه در فضاي آموزشي، اين کمرويي تقويت مي شود. در اکثر موارد با رفتار انفعالي معلمان نسبت به کمرويي کودکان و با تشويق مستقيم و غيرمستقيم، اين رفتار ناشايست به عنوان رفتاري نيک در آنها تثبيت مي شود. 
    4- آرمانگرايي خانواده يا جا معه:
    گاهي اوقات برخي از چيزها در جامعه به عنوان الگو قرار داده مي شود و زماني که کودکان خود و خانواده خود را با جامعه، مقايسه مي کنند، دچار کمرويي مي شوند.
    5- توقع بيش از حد از کودک
    گاهي اوقات پدرها و مادرها از کودکان کارهايي را مي خواهند که در حد توانشان نيست مانند پريدن در آب زياد استخر.
    روشهاي درمان کمرويي
    خيلي ها فکر مي کنند، کمرويي کودکان را مي توانند با اقدامات پزشکي و استفاده از داروهاي آرام بخش حل کنند ولي بايد بدانند که درمان کمرويي تغيير در حوزه شناختي و تحول و تغيير در شيوه زندگي فردي است.
    اما چند راهکار وجود دارد که مشکلات کمرويي در کودک خود را برطرف کنيد.
    1- ابتکارات کودک را دست کم نگيريد
    2- به کارهاي کودک خود بها دهيد
    3- کودک را از مدرسه نترسانيد
    4- کودک را به خود وابسته نکنيد
    5- از کودک خود توقع انجام کارهاي محال را نداشته باشيد
    6- نوازش و عطوفت در مهرباني کودک و برقراري تماس چشمي با کودک
    والدين گرامي: اين چند راهکار به عنوان راه حل عملي و کاربردي براي برطرف کردن مشکل کمرويي کودک است. اما اگرا اين راه حلها مشکل را برطرف نکرد، از حل مشکل فرزند خود مايوس نشويد. براي حل آن به مشاوره مراجعه کنيد.
    منابع:
    1- روان شناسي کمرويي و روشهاي درمان آن، غلامعلي افروز
    2- مباحث عمده در روان پزشکي - ترجمه جواد وهاب زاده
    3- روان شناسي تربيتي کاربردي - غلامعلي افروز
    4- روان شناسي و تربيت کودک و نوجوان - غلامعلي افزوز 

     منبع : روزنامه سلامت
نظرات بییندگان :