درمان يبوست در دوران بارداري

درمان يبوست در دوران بارداري

امروزه جهت درمان يبوست، از روش هاي مختلف درماني استفاده مي شود که بعضي از آنها در بارداري ممنوع و يا مورد پذيرش زنان باردار نبوده و از مصرف آنها امتناع مي ورزند. شيرخشت ترکيبي از چند قند ساده است

درمان يبوست در دوران بارداري

يبوست در دوران بارداري

سایت کودکان مه به نقل از روزنامه آفرینش:نتايج يک مطالعه نشان مي دهد، شيرخشت به عنوان يک داروي گياهي در درمان يبوست دوران بارداري قابليت استفاده در کنار ساير روش هاي درماني اين عارضه را دارد. 
به گزارش  ايسنا ، سهيلا اکبري متخصص زنان و زايمان به اتفاق جمعي از همکارانش در دانشگاه علوم پزشکي لرستان بر اساس يافته هاي مطالعاتشان بر اين باورند که استفاده از شير خشت در درمان يبوست دوران بارداري بسيار موثر است. 
استفاده از شير خشت به عنوان يک گياه دارويي مورد پذيرش بيماران و زنان مبتلا به يبوست بارداري قرار گرفته است. 
يبوست، يکي از مشکلات شايع زنان در دوران بارداري است. 
امروزه جهت درمان يبوست، از روش هاي مختلف درماني استفاده مي شود که بعضي از آنها در بارداري ممنوع و يا مورد پذيرش زنان باردار نبوده و از مصرف آنها امتناع مي ورزند. شيرخشت ترکيبي از چند قند ساده است و يک ماده موثر در درمان يبوست مي باشد. 
گفتني است اين مقاله در فصلنامه علمي - پژوهشي افلاک متعلق به دانشکده پرستاري و مامايي خرم آباد منتشر شده است.

  قرص آهن يبوست مي آورد
سایت کودکان ما به نقل از روزنامه جام جم: به گفته دكتر حميد صاحب كشاف، متخصص زنان و زايمان، علاوه بر تغييرات فيزيكي طبيعي كه به واسطه آنها ممكن است زنان باردار دچار مشكل يبوست شوند، مصرف برخي داروها نيز در ابتلابه يبوست در زنان باردار يا تشديد آن نقش دارد كه از جمله اين داروها مي توان به قرص هاي آهن اشاره كرد.
    عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران اعتقاد دارد زنان بايد با ايجاد تغييراتي كوچك در رژيم غذايي مشكل يبوست دوران بارداري را حل كنند و استفاده از مسهل ها به هيچ وجه درست نيست.
    
    راه پيشگيري از يبوست
    او درباره راهكارهاي پيشگيري از يبوست مي گويد: انجام فعاليت هاي روزانه و پيروي از رژيم غذايي مناسب با مصرف سبزيجات موجب سهولت در دفع مي شود. به گفته او، ميوه ها نيز مشكل يبوست را تا حد زيادي حل مي كنند، چرا كه علاوه بر داشتن فيبر و ازدياد حجم مدفوع داراي مقداري مواد ملين نيز هستند كه سبب پيشگيري از ابتلابه يبوست و در صورت بروز موجب درمان آن مي شود.
    دكتر صاحب كشاف استفاده از آب آلوي جوشيده را بهترين راهكار پيشگيري از يبوست دوران بارداري مي داند و مي افزايد: مصرف آب آلو، آلوي خشك يا ميوه هايي همچون سيب، انجير، كشمش و خرما قبل از خواب به طور موثري از بروز يبوست پيشگيري مي كند.
    اين متخصص زنان و زايمان با اشاره به اين كه آب سرد بيش از آب ملايم روده ها را تحريك مي كند به ايسنا مي گويد: استفاده از 2 ليوان آب سرد كه براي خوش طعم شدن آن مي توان چند قطره آبليمو به آن افزود، در افزايش حركات روده اي كمك كننده است و همچنين استفاده از مرباي پوست پرتقال نيز موجب افزايش حركات مكانيكي روده ها مي شود. او تاكيد مي كند: هر روز زمان معيني را براي دفع مزاج تعيين كنيد، زيرا بدن هر فرد از لحاظ بيولوژيكي در زماني خاص احساس دفع بيشتري دارد.
    
    مصرف مسهل، افزايش احتمال سقط جنين
    اما آيا اين كه برخي زنان باردار به جاي استفاده از ميوه ها و سبزيجات ملين هايي را به شكل خودسرانه مصرف مي كنند، شيوه درستي براي حل مشكل يبوست آنهاست؟ پاسخ عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران به اين پرسش منفي است. او هشدار مي دهد كه زنان باردار نبايد از داروهاي ملين استفاده كنند، چرا كه مصرف داروهاي ملين موجب كاهش حركات و تنبلي روده ها مي شود و به مرور زمان اجابت مزاج طبيعي را نيز دچار اختلال مي كند.
    برخي از زنان باردار نيز براي حل مشكل، به مصرف روغن كرچك و مسهل هاي قوي روي مي آورند، اما دكتر صاحب كشاف اين روش را نيز سالم نمي داند و تصريح مي كند: مادران باردار بايد از مصرف روغن كرچك و مسهل هاي قوي جدا اجتناب كنند، زيرا روغن كرچك روده ها را تحريك مي كند، موجب انقباضات معده و روده و درد زير شكم مي شوند و استفاده از اين نوع مسهل هاي قوي خطر سقط و زايمان زودرس را در بر دارد.
    او به زنان بارداري كه به دليل تغيير در رژيم غذايي و تحرك همچنان از مشكل يبوست رنج مي برند توصيه مي كند در چنين مواردي پس از مشورت با پزشك معالج مي توانند پيش از خواب، يك قاشق غذاخوري شير منيزيم يا روغن زيتون مصرف كنند. علاوه بر اين، وزارت بهداشت نيز براي حل مشكل يبوست زنان باردار، پيشنهادهايي دارد كه از آن جمله مي توان به استفاده بيشتر از مايعاتي مانند سوپ و آبميوه و مواد غذايي همچون نان هاي سبوس دار اشاره كرد. آنها مي توانند در وعده صبحانه نان و عسل بخورند و سالادهايشان را همراه با روغن زيتون مصرف كنند و گذشته از همه اينها فراموش نكنند كه بارداري بجز در مواردي كه پزشكان توصيه بر بي تحركي مي كنند مساوي با بي حركت شدن نيست و لازم است زنان باردار پس از مشورت با پزشك و اطمينان از سلامت شان، ورزش هايي سبك مانند پياده روي را در برنامه هاي روزانه خود بگنجانند.

نظرات بییندگان :