درمان قولنج نوزادی چگونه انجام می شود؟

درمان قولنج نوزادی چگونه انجام می شود؟

از آن جا که سيستم گوارشي نوزادان هنوز در حال شکل گرفتن است، دچار دل درد مي شوند. نوزادان هنوز آنزيم هاي لازم را حتي براي هضم شيري که مي خورند، ندارند بنابراين ...

درمان قولنج نوزادی 

درمان قولنج نوزادی

علايم و درمان قولنج نوزادان
مترجم: عليرضا- بي قراري، گريه هاي مدام، بدخوابي و بدعنق بودن نوزاد ممکن است به علت قولنج نوزادي باشد. وقتي اين بي قراري ها طولاني مي شود اغلب والدين دست و پاي خود را گم مي کنند و سخت تلاش مي کنند تا علت آن را پيدا کنند. قولنج نوزادي مشکل شايعي است که تقريبا هر نوزادي دچار آن مي شود. بهتر است در اين زمينه بر اطلاعات خود بيفزاييد تا درهنگام مواجهه با اين مشکل با حفظ خونسردي بتوانيد به کودکتان کمک کنيد.

علت قولنج چيست؟به نوشته سايت «Parenting»، از آن جا که سيستم گوارشي نوزادان هنوز در حال شکل گرفتن است، دچار دل درد مي شوند. نوزادان هنوز آنزيم هاي لازم را حتي براي هضم شيري که مي خورند، ندارند بنابراين دردهاي متناوب به سراغشان مي آيد. از آن جا که راهي وجود ندارد تا نوزاد را آرام کرد، بهتر است والدين تحمل کنند تا مشکل رفع شود.

علايم:- شايد قولنج نوزادان بلافاصله پس از به دنيا آمدن رخ ندهد. در اغلب موارد يک هفته يا چند هفته بعد از تولد شروع مي شود.- معمولا پس از خوردن شير مادر به دليل هضم نشدن غذا در سيستم گوارشي نوزاد شروع به گريه مي کند.- اغلب ديده مي شود که کودک پاهايش را به سمت بالا مي برد زيرا درد غير قابل تحمل است.- به علت هضم نشدن غذا، کودک دچار يبوست مي شود و هنگام دفع مدفوع که بدبو و بد رنگ است، دچار درد خواهد بود.- دردهاي قولنج دائم نيست بنابراين اغلب به طور متناوب بين ۶ تا ۷ بعدازظهر به حداکثر مي رسد.

درمان:- اگرچه برخي متخصصان، مسکن ملايم تجويز مي کنند اما بيشتر پزشکان ترجيح مي دهند از طريق درمان هاي خانگي اين مشکل را رفع کنند.* پيچيدن نوزاد در حوله گرم و قرار دادن او روي شکم باعث تسکين درد خواهد شد.* ماساژ شکم با مخلوطي از روغن نارگيل ولرم و آب يکي از موثرترين راه هاي درماني است

منبع :روزنامه خراسان

نظرات بییندگان :