درمان ارتوپدي فك و صورت در كودكي ؛ مانع ناهنجاري در بزرگسالي

درمان ارتوپدي فك و صورت در كودكي ؛ مانع ناهنجاري در بزرگسالي

باتوجه به اهميت درمان هاي ارتوپدي در پيشگيري از ناهنجاري هاي دنداني، تم اصلي يازدهمين کنگره بين المللي انجمن ارتودنتيست هاي ايران به «نياز و تقاضا در درمان هاي ارتودنسي» اختصاص يافته ا

درمان ارتوپدي فك و صورت در كودكي ؛ مانع ناهنجاري در بزرگسالي

ارتوپدی فک و صورت


دبير يازدهمين کنگره بين المللي انجمن ارتودنيست هاي ايران گفت: درمان هاي ارتوپدي فک و صورت همزمان با رويش اولين دندان هاي دائمي، مانع ايجاد ناهنجاري در دندان هاي دائمي است.
    دکتر نويد ناصري که در آستانه برپايي «يازدهمين کنگره بين المللي انجمن ارتودنتيست هاي ايران» که 24 تا 26مهر در شيراز برپا مي شود، سخن مي گفت، افزود: بسياري از مشکلات دنداني- فکي در کودکان براي والدين قابل تشخيص نيست و به مرور همراه با مراجعه نکردن به دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسي تشديد مي شود.
    وي با تاکيد بر جايگاه مهم بررسي ميزان نياز جامعه به ويژه در کودکان سنين ابتدايي به خدمات ارتودنسي اظهار داشت: شناخت اهميت اين نياز اين امکان را فراهم مي کند تا با مداخله زود هنگام و به موقع بتوان از بروز بسياري مشکلات دنداني- فکي در آينده جلوگيري کرد.
    دکتر ناصري ادامه داد: باتوجه به اهميت درمان هاي ارتوپدي در پيشگيري از ناهنجاري هاي دنداني، تم اصلي يازدهمين کنگره بين المللي انجمن ارتودنتيست هاي ايران به «نياز و تقاضا در درمان هاي ارتودنسي» اختصاص يافته است.
    وي با اشاره به اينکه ارتودنسي به مفهوم رديف کردن دندان هاست که در تمامي سنين قابل انجام است، تصريح کرد: موضوع درمان هاي ارتوپدي فک و صورت يکي از مباحث مهم و اصلي علم ارتودنسي به حساب مي آيد که به ويژه در سنين رشد کودکان و با بهره بردن از امکان تغييرات رشدي در اسکلت فک بالاو پايين آنان، مي توان به نتايج مثبت و مفيدي دست يافت که اين امر نقش بارزي در پيشگيري از بيماري ها و ناهنجاري هاي دنداني- فکي دارد.
    دبير يازدهمين کنگره بين المللي انجمن ارتودنتيست هاي ايران گفت: باتوجه به اينکه درمان هاي ارتودنسي از لحاظ زمان انجام درمان به دو گروه درمان هاي زودهنگام (6 تا 12سالگي)، و درمان هاي پس از اتمام رشد و پس از سنين بلوغ تقسيم بندي مي شود، دو محور اين کنگره به درمان هاي زودهنگام و نياز جامعه، درمان هاي زود هنگام و کيفيت زندگي و ارزيابي نتايج درماني شامل درمان هاي زودهنگام نسبت به درمان هاي دير هنگام اختصاص داده شده است.
    وي افزود: درمان هاي زود هنگام ارتودنسي با هدف هايي همچون تصحيح مشکلات اسکلتي در سيستم فک و صورت، تنظيم روابط دو فک نسبت به يکديگر و نسبت به طرح کلي جمجمه و صورت، پيشگيري از درمان هاي جراحي فک و صورت در سنين پس از بلوغ و جلوگيري از درمان هاي پيچيده ارتودنسي ثابت و در کل تسهيل درمان هاي ارتودنسي ثابت صورت مي گيرد.
    به گفته دکتر ناصري در برخي موارد والدين با مشاهده مشکلات متوسط تا شديد ناهنجاري هاي دنداني- فکي فرزندان خود به دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسي مراجعه مي کنند درحالي که بسياري از اين مشکلات که در کودکان وجود دارد از سوي والدين قابل تشخيص نيست و تاخير در مراجعه به دندانپزشکان و به ويژه متخصصان ارتودنسي، روند درمان را با تاخير و مشکلات متعددي روبه رو مي سازد.
    وي خاطرنشان کرد: در بخشي از بيماران با مشکلات اسکلتي متوسط تا شديد دنداني- فکي که در سنين 6 تا 12 سالگي تحت درمان هاي ارتودنسي و ارتوپدي فک و صورت قرار گرفته اند، تغييرات مثبتي از قبيل افزايش اعتماد به نفس، بهبود ميزان مشارکت در فعاليت هاي گروهي و اجتماعي و برطرف شدن انزواي قبلي کودکان در اجتماع مشاهده شده است. در مجموع نتايج مطالعات در اين زمينه نشان مي دهد ، تاثير درمان هاي ارتودنسي و ارتوپدي در شکل گيري شخصيت فردي و اجتماعي کودکان و نوجوانان و کيفيت زندگي آنان بسيار مفيد است

منبع : روزنامه کیهان

نظرات بییندگان :