خونریزی در بارداری

خونریزی در بارداری

ممكن است كه شخص لكه هایی را مشاهده كند و فكر كند كه همانند لكه های دوران پریود است در واقع آنها هنوز متوجه بارداری نشده است.این خونریزی به دلیل جایگزینی جنین اولیه در رحم است

خونریزی در بارداری

خونریزی در بارداری

خونریزی واژن در طول بارداری می تواند ترسناک باشد با این حال این امر شایع است و همیشه نشانه مشکل نیست. اغلب زنانی که دچار خونریزی از واژن می شوند خصوصا در سه ماهه اول بارداری(هفته های یک تا دوازده) نوزادانی سالم به دنیا می آورند.

با این وجود باید خونریزی از واژن را در این دوران جدی گرفت. گاهی اوقات خونریزی در دوران بارداری می تواند نشان دهنده سقط قریب الوقوع یا شرایطی باشد که نیاز به درمان فوری دارد. شما با کسب اطلاعات در مورد علل شایع خونریزی در طول بارداری می توانید بفهمید که به دنبال چه چیزی باشید و چه هنگام با پزشک خود تماس بگیرید.

خونریزی در سه ماهه اول
حدود 20% از بانوان در طول سه ماهه اول بارداری و در طول 12 هفته اول نشانه هایی از لکه بینی مشاهده می كنند كه دلایل مختلف دارد:

خونریزی به دلیل وجود جنین: 
در طول 12 روز بعد از آبستنی ممكن است كه شخص لكه هایی را مشاهده كند و فكر كند كه همانند لكه های دوران پریود است در واقع آنها هنوز متوجه بارداری نشده است.این خونریزی به دلیل جایگزینی جنین اولیه در رحم است که به صورت لكه بینی بوده و بیشتر از چند روز یا چند ساعت دوام نخواهد داشت.

خونریزی در سه ماهه دوم و پایانی بارداری:
خونریزیهای غیر عادی در اواخر بارداری را باید جدی گرفت،زیرا احتمال وجود ناراحتی در مادر یا جنین باشد. اگر در طول این دوران خونریزی مشاهده كردید،به پزشك خود حتماً مراجعه نمایید.

دلایل احتمالی خونریزی در اواخر دوران بارداری:

جفت سر راهی:
این شرایط زمانی پیش می آید كه جفت به سمت پایین متمایل شده و یا جلوی كانال زایمان را می گیرد.البته این اتفاق بسیار نادر است و در حدود 1 در 200 نفر این اتفاق می افتد اما اگر هم این اتفاق بیافتد،باید سریعاً اقدامات مراقبتی انجام گیرد.این نوع خونریزی بدون درد و علامت اتفاق می افتد.


خونریزی واژینال در اوایل بارداری

خونریزی‌های اوایل بارداری چیست؟

در حدود یک زن از هر چهار زن در چند ماه اول حاملگی دچار خونریزی واژینال می‌شوند. عوامل زیادی می‌تواند سبب خونریزی شود. برخی از دلایل شایع آن عبارتند از: تهدید به سقط، حاملگی خارج رحمی و سقط خودبخودی.

تهدید به سقط وقتی است که خونریزی رحمی ایجاد می‌شود اما بارداری هنوز طبیعی است. گاهی یک لخته خون در رحم شکل می‌گیرد و خطر سقط را افزایش می‌دهد. به هر حال، خیلی از زنانی که دچار تهدید به سقط می‌شوند نوزاد سالمی بدنیا می‌آورند.
حاملگی خارج رحمی زمانی رخ می‌دهد که جنین خارج از رحم، معمولا در لوله‌های رحمی، رشد می‌کند. اگر این حالت اتفاق بیفتد، قسمتی که در آن حاملگی رخ داده سبب خونریزی شدیدی می‌شود. این حالت می‌تواند جان مادر را تهدید کند.
سقط خودبخودی به معنی همان سقط غیرعمدی است. اینحالت وقتی رخ می‌دهد که بارداری با شکست روبرو شده و دیگر هیچ بافت زنده‌ای در رحم وجود نخواهد داشت. گاهی مادر نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشته یا باید بافت‌های اضافی برداشته شده تا خونریزی متوقف شود.
سایر دلایل خونریزی در اوایل بارداری شامل عفونت، هموروئید (تورم رگ‌های مقعد یا رکتوم) سرطان دهانه رحم و سرطان‌های نادر مرتبط با بارداری است.
اگر خونریزی داشتم چه کاری باید انجام دهم؟

سریعا به پزشک خود اطلاع دهید. اگر میزان خونریزی زیاد بود یا دچار درد شدیدی شدید، ‌باید به اورژانس مراجعه کنید.
پزشک برای یافتن علت خونریزی ممکن است آزمون‌های زیادی انجام دهد. ممکن است نیاز به انجام معاینه لگنی، سونوگرافی یا آزمون‌های ادراری یا خونی باشد.گاهی انجام سونوگرافی برای اطمینان از سلامت بارداری کافی است. به هر حال، اگر شما در اوایل بارداری باشید، برای کشف سایر علل خونریزی نیاز به آزمون‌های بیشتری دارید.
چگونه درمان می‌شود؟

درمان خونریزی در اوایل دوران بارداری بسته به علت خونریزی است. بعد از شروع خونریزی هیچ راهی برای پیشگیری از وقوع و درمان تهدید به سقط وجود ندارد. در صورتی که سقط رخ دهد، پزشک تلاش می‌کند تا ببیند آیا همه بافت به خودی خود خارج شده یا نه. بافت‌های ناشی از حاملگی خارج رحمی باید توسط دارو یا با جراحی خارج شود.
برای پیشگیری از سقط چه باید کرد؟

مراقبت از بدن و توجه به سلامت بهترین راه برای بارداری سالم و بدنیا آوردن فرزندی سالم است. شما نباید سیگار بکشید، الکل مصرف کنید، یا از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. دریافت ویتامین‌های مخصوص دوران بارداری به همراه اسید فولیک قبل شروع بارداری می‌تواند به کاهش خطر مشکلات مغزی و طناب نخاعی در جنین کمک کند. در صورتی که دچار بیماری‌هایی مثل فشارخون بالا یا دیابت هستید، با پزشک خود در مورد مراقبت‌های لازم در دوران بارداری صحبت کنید. بهتر است قبل از اینکه باردار شوید با پزشک خود مشورت کنید.
بعد از شروع خونریزی‌ هیچ راهی برای پیشگیری از سقط وجود ندارد. همچنین راهی برای یافتن علت اصلی و دقیق سقط نیز وجود ندارد. معمولا این حالت به خاطر این نیست که ممکن است مادر برخی کارها را اشتباه انجام داده است. بسیاری از مادرانی که دچار سقط می‌شوند، می‌توانند در آینده بارداری‌های سالمی داشته باشند. در صورتی که شما بیش از سه بار دچار سقط شدید، حتما با پزشک خود در مورد روش‌های درمان و بررسی‌های بیشتر مشورت کنید.

منبع:راسخون

    
نظرات بییندگان :