خونریزی بینی در کودکان => خونریزی بینی در کودکان نشانه چیست؟

خونریزی بینی در کودکان => خونریزی بینی در کودکان نشانه چیست؟

براي متوقف کردن خونريزي تنها سوراخ‌هاي بيني را به همديگر فشار ندهيد بلکه تمام قسمت نرمه بيني را فشار دهيد. زيرا در غير اين‌ صورت خون در بالا تجمع پيدا کرده و به داخل گلو سرازير مي‌شود.

علت خونریزی بینی در کودکان چیست 

خونریزی بینی در کودکان, خون دماغ

خونريزي يا خون دماغ مانند خراش زانو و کبودي يکي از حوادث فراوان دوران کودکي است.
خونريزي بيني بخصوص در کودکان شيوع بيشتري دارد. علت آن هم نزديک بودن عروق خوني به پوسته مخاطي بيني است. چون اين عروق به پوست نزديک هستند، با کوچک‌ترين تحريکي دچار پارگي مي‌شوند. بنابراين خونريزي بيني در کودکان را براحتي مي‌توان در منزل تحت کنترل در آورد و از بروز مجدد آن جلوگيري کرد.
با وجود اين،‌ کودکان به طور مکرر دچار اين حالت مي‌شوند که ممکن است براي والدين نگران‌کننده باشد.
خون دماغ بندرت خطر دارد. اما اگر کودک مرتباً خون دماغ شود و زود بند نيايد و يا اگر بعد از يک ضربه به سر خون دماغ ايجاد شود بايد براي درمان اقدام کنيد.
اصلي‌ترين علت خونريزي بيني در کودکان ضربه مستقيم به بيني، خشک شدن مخاط بيني بر اثر هواي خشک محيط، عفونت دستگاه تنفسي فوقاني، جسم خارجي و آلرژي بيني است. کودکان معمولاً بيني خود را دستکاري مي‌کنند که علت بسياري از خونريزي‌هاي بيني محسوب مي‌شود.براي جلوگيري از اين اتفاق، ناخن‌هاي کودکتان را هميشه کوتاه نگه داريد.
نود و نه درصد موارد خون دماغ از خونريزي عروق خوني‌ ريز در تيغه بيني قسمت مياني بينائي که حدود يک سانتي‌متر تا سوراخ‌هاي بيني فاصله دارد اتفاق مي‌افتد. اين عروق خوني کوچک به‌ راحتي توسط يک ضربه ملايم به بيني پاره مي‌شود و لخته‌اي که در جريان التيام تشکيل مي‌شود به‌ راحتي با يک لمس ملايم يا مالش بيني کنده مي‌شود که مجدداً موجب شروع خونريزي مي‌شود.
اين سري از حوادث مي‌‌تواند با داشتن يک واکنش آلرژيک يا عواملي که موجب گشادي عروق خوني مي‌شوند، با تنفس هواي داغ که موجب خشکي مخاط بيني مي‌شود، با عطسه، سرفه و خالي کردن بيني (فين کردن) يا با ماليدن و يا خراش دادن بيني به‌ويژه در جريان خواب (بيشتر خون دماغ‌ها در شب اتفاق مي‌افتند) تشديد شوند.
● علائم و نشانه‌ها:
از آن‌جائي که هر دو طرف بيني در پشت به هم متصل مي‌شوند و همچنين به گلو و مري وصل مي‌شوند و نهايتاً به معده منتهي مي‌شود خون ممکن است هم از سوراخ بيني و هم از دهان سرازير شود و کودک خون بالا بياورد.
ازبيني، زماني خون مي‌آيد که رگ‌هاي کوچک داخل سطح بيني پاره شوند. حوادث زير مي‌توانند خونريزي بيني را پديد آورند: ضربه به بيني، عطسه کردن هنگام سرماخوردگي يا تب يونجه، وجود شي خارجي در بيني، دست در دماغ کردن و امثال آن، اگر شي خارجي در بيني فرو رفته باشد ترشحات بدبو همراه با خون خارج ميشود. خونريزي بيني ممکن است شديد باشد اما معمولاً مقدار خيلي کمي خون از آن بيرون مي‌ريزد.
● مراقبت خانگي:
سعي نکنيد با چپاندن چيزي داخل بيني جلوي خونريزي را بگيريد. سر کودک را بدرون يک ظرف يا دستشويي خم کنيد يا انگشت شصت و انگشت اشاره، بيني را از جايي که استخواني نيست محکم بگيريد.
بمدت ۱۰دقيقه و يا تا زمان توقف خونريزي نگهداريد.
نگذاريد کودک،‌سرش را بهنگام خون دماغ به عقب خم کند. اين کار موجب ميشود خون به پشت بيني و سپس داخل معده برود و موجب تحريک و استفراغ شود.
از سنين پائين به کودک خود ياد دهيد که چطور خونريزي از بيني را متوقف سازد. به کودک بگوئيد که آرام بماند و صاف نشسته سرش را بالا بگيرد، اين کار مي‌‌تواند فشار داخل رگ‌هاي خوني را کاهش دهد.
به کودک نشان دهيد که چطور تمام قسمت پائين بيني را بين شست و انگشتان بگيرد و بدين ترتيب هر دو طرف بيني را به سختي به تيغه بيني فشار دهد.
کودک بايد بيني را بدين ترتيب براي چندين دقيقه نگه دارد که اجازه دهد که زمان کافي براي لخته شدن خون وجود داشته باشد.
اگر بعد از اين‌که فشار آزاد شد خونريزي ادامه پيدا کرد احتمالاً بدين معنا خواهد بود که يک لخته بزرگ در داخل بيني جلوي بهم بسته شدن عروق خوني پاره شده را مي‌گيرد.
کودک بايد شديداً بيني‌اش را خالي کند، فين کند تا لخته را از جا بکند و بعد از اينکه لخته خارج شد، مجدداً براي ده تا دوازده دقيقه بيني را فشار دهد.
براي پيشگيري از بروز مجدد خونريزي از بيني، داخل بيني کودک وازلين يا پماد آنتي‌بيوتيک (دوبار، يک بار صبح و يک بار عصر براي هفت تا چهار ده روز) بماليد.
با بخور يا مرطوب‌ کننده، رطوبت هوا را زياد کنيد. (سعي کنيد که آن‌را بسيار تميز نگه داريد چون در غير اين‌صورت مي‌‌تواند خودش به صورت يک منبع عفونت عمل کند.)
نگذاريد کودک حداقل ۳ساعت بعد از خون دماغ، بيني خود را دستکاري کند. زيرا امکان شروع مجدد خونريزي هست.
● موارد احتياط:
۱. براي متوقف کردن خونريزي تنها سوراخ‌هاي بيني را به همديگر فشار ندهيد بلکه تمام قسمت نرمه بيني را فشار دهيد. زيرا در غير اين‌ صورت خون در بالا تجمع پيدا کرده و به داخل گلو سرازير مي‌شود.
۲. هيچ‌گاه در جريان يک خونريزي از بيني يا بلافاصله بعد از آن کودک خود را نخوابانيد. ايستاده باقي ماندن مي‌تواند فشار داخل رگ‌ها را کاهش دهد.
۳. آرام بمانيد و کودک را دلداري دهيد.
۴. لزومي ندارد که کمپرس آب سرد بگذاريد، روي لب بالا فشا بياوريد و يا از قطره‌هاي بيني و از ديگر معالجات خانگي استفاده کنيد.
۵. بيني را با پنبه يا گاز بپوشانيد.
● درمان پزشکي:
چنانچه بعد از ۳۰دقيقه خونريزي متوقف نشد و کودک دچار سرگيجه و رنگ پريدگي شده باشد فوراً به دکتر مراجعه کنيد.
چنانچه فکر مي‌کنيد يک شي خارجي در بيني کودکتان فرو رفته است و يا اينکه خون دماغ مرتباً تکرار ميشود با دکتر مشورت کنيد.
در کل شما تنها هنگامي به مشورت با پزشک نياز داريد که درمان خانگي مؤثر نيست. اگر خونريزي از بيني به خاطر حساسيت يا سرماخوردگي بود، پزشک بيماري را درمان خواهد کرد.
ندرتاً پزشک احتياج پيدا خواهد کرد که راه‌هاي بيني را ببندد يا اين‌که رگ‌هاي خوني را بسوزاند تا اين‌که خونريزي‌هاي مکرر درمان شوند.

علائم :
ازبینی، زمانی خون می‌آید که رگ‌های کوچک داخل سطح بینی پاره شوند. حوادث زیر می‌توانند خونریزی بینی را پدید آورند: ضربه به بینی، عطسه کردن هنگام سرماخوردگی یا تب یونجه، وجود شی خارجی در بینی، دست در دماغ کردن و امثال آن، اگر شی خارجی در بینی فرو رفته باشد ترشحات بدبو همراه با خون خارج میشود. خونریزی بینی ممکن است شدید باشد اما معمولاً مقدار خیلی کمی خون از آن بیرون می‌ریزد...
خونریزی از بینی کودک,ضربه به بینی کودک,وجود شی خارجی در بینی کودک
علت خونریزی بینی در کودکان چیست ؟
● آیا خطرناک است؟
خون دماغ بندرت خطر دارد. اما اگر کودک مرتباً خون دماغ شود و زود بند نیاید و یا اگر بعد از یک ضربه به سر خون دماغ ایجاد شود باید برای درمان اقدام کنید.
● ابتدا چه کار باید بکنیم؟
سعی نکنید با چپاندن چیزی داخل بینی جلوی خونریزی را بگیرید. سر کودک را بدرون یک ظرف یا دستشویی خم کنید یا انگشت شصت و انگشت اشاره، بینی را از جایی که استخوانی نیست محکم بگیرید. بمدت ۱۰ دقیقه و یا تا زمان توقف خونریزی نگهدارید. نگذارید کودک،‌سرش را بهنگام خون دماغ به عقب خم کند. این کار موجب میشود خون به پشت بینی و سپس داخل معده برود و موجب تحریک و استفراغ شود.
● آیا مشورت با دکتر لازم است؟
چنانچه بعد از ۳۰ دقیقه خونریزی متوقف نشد و کودک دچار سرگیجه و رنگ پریدگی شده باشد فوراً به دکتر مراجعه کنید. چنانچه فکر می‌کنید یک شی خارجی در بینی کودکتان فرو رفته است و یا اینکه خون دماغ مرتباً تکرار میشود با دکتر مشورت کنید.
● دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟
اگر به سر کودک ضربه خورده است دکتر برای بررسی ورد شکستگی از جمجمه عکس خواهد گرفت. اگر خون دماغ متوقف نشود برای بندآوردن از گاز استفاده می‌کند. این کار با بی حسی موضعی انجام میشود. بعد از چند ساعت می‌توان گاز را برداشت. اگر شی خارجی در بینی کودک باشد دکتر در صورت لزوم با بی حسی موضعی آنرا خارج می‌کند. اگر خون دماغ مکرراً ایجاد شود دکتر شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی معرفی می‌کند. اگر عود خونریزی از دماغ بخاطر شکننده بودن رگهای خونی باشد دکتر متخصص از طریق سوزاندن (کوتر کردن) انتهای رگ تحت بیهوشی عمومی به درمان آن می‌پردازد.
● شما چه کمکی می‌توانید بکنید؟
نگذارید کودک اقلاً ۳ ساعت بعد از خون دماغ، بینی خود را دستکاری کند. زیرا امکان شروع مجدد خونریزی هست

گرد آوری و تدوین : گروه سلامت سایت کودکان ما
منبع :سایت آکا ایران

  
نظرات بییندگان :