خارش واژن در دوران بارداری و سریعترین راه درمان آن

خارش واژن در دوران بارداری و سریعترین راه درمان آن

هنگامی که خارش واژن ادامه یابد در نتیجه دنبال راه حل هایی میگردید خوشبختانه داروهای خانگی ساده ترین و با صرفه ترین راه درمان برای خلاص شدن از این مشکل میباشد ....

خارش واژن در دوران بارداری و سریعترین راه درمان

خارش واژن و عفونت آلت تناسلی مهبل

سایت کودکان ما به نقل از روزنامه آفتاب یزد : عفونت‌های واژن از بیماری‌های شایع در سنین بارداری و در زنان باردار است. به صورت طبیعی انواعی از باکتری‌ها و موجودات زنده دیگر مثل قارچ‌ها در واژن زندگی می‌کنند، اما در شرایط مساعد برخی از این موجودات زنده به‌طور غیرطبیعی رشد کرده و منجر به عفونت‌های واژن می‌شوند که نشانه بیشتر این عفونت‌ها ترشحات غیرطبیعی واژن است. در زمان بارداری ترشحات سفید رنگ در واژن به صورت طبیعی دیده می‌شود و از طرفی اغلب عفونت‌های واژن به جنین آسیبی نمی‌رسانند، پس توصیه می‌شود این بیماری‌ها زمانی درمان شوند که علائم واضح بیماری بروز کند و نیازی به آزمایش‌ و بررسی‌های اولیه ( قبل از بروز علائم) در تمامی زنان باردار نیست.

از عفونت‌های شایع واژن در زمان بارداری، عفونت قارچی یا کاندیدیا است که علامت مهم آن خارش و سوزش ناحیه واژن است که می‌تواند همراه با ترشحات پنیری به رنگ سفید باشد. این بیماری به دلیل تغییر اسیدیته واژن درزمان بارداری شایع است و به‌رغم درمان، امکان عود و تکرار آن در ادامه بارداری وجود دارد. خوشبختانه این بیماری موجب هیچ مشکل خاصی در روند بارداری یا جنین نمی‌شود و درمان‌های معمول آن هم (مثل پماد کلوتریمازول) برای جنین بی‌خطرند.

از عفونت‌های دیگر شایع در زنان سنین باروری عفونت با باکتری‌هاست که علت آن مجموعه‌ای از انواع باکتری‌هاست و نشانه مهم آن ترشحاتی خاکستری با بوی بد ماهی است. این عفونت می‌تواند موجب زایمان زودرس شود، بنابراین قبل از شروع بارداری باید درمان شود و از داروهایی که برای درمان آن استفاده می‌شود می‌توان «مترونیدازول» را نام برد.

عفونت شایع دیگر تک سلولی ای به نام «تریکومونا» است که نشانه شایع آن خارش و سوزش واژن همراه با ترشحات کف آلود است. این عفونت می‌تواند از راه تماس جنسی منتقل شود، پس همسران این بیماران نیز باید درمان شوند. این عفونت هم آسیبی به جنین یا روند بارداری وارد نمی‌کند.از مشکلات دیگری که زنان جوان با آن روبه‌رو هستند و در دوران بارداری می‌تواند تشدید شود، زگیل ناحیه تناسلی است.

این بیماری که توسط انواعی از ویروس‌های خانواده اچ پی وی منتقل می‌شود، به صورت ضایعات نخ مانند یا پهن متعدد در ناحیه خارجی تناسلی بروز می‌کند که می‌تواند در ناحیه داخلی و روی دهانه رحم هم موجود باشد. این ضایعات در دوران بارداری تشدید شده و بزرگ‌تر و تعداد آنها زیادتر می‌شود. در مورد روش درمان بر اساس تعداد ضایعات و محل آنها تصمیم‌گیری می‌شود، اما از همه مهم‌تر این است که روش درمان به جنین آسیبی وارد نکند، چون برخی داروهایی که برای درمان به کار برده می‌شود در دوران بارداری نباید مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر ثریا عالمی
جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان

خارش واژن لخخلمث

داروهای خانگی برای خارش واژن یا ناحیه تناسلی

سایت کودکان ما به نقل از روزنامه پزشکی ایران : یکی از مشکلات مشترک که زنها اغلب با ان درگیر هستندخارش واژن میباشد بعید است زنی وجود داشته باشد که چنین مشکلی را در زندگی خود تجربه نکرده باشد . خارش واژن یا خارش ناحیه تناسلی بشدت ناتوان کننده است  بخصوص سرکار باشید و نیاز به کنترل داشته باشد .طوری که ممکن است مایه خجالت و اندوه زنان شود از اینرو باید جدی گرفته شود.

خارش واژن بنا به دلایلی ایجاد میشود . شایع ترین دلیل میتواند عفونت قارچی یا سوزش در مهبل بدلیل مواد شیمیایی یا پد مورد استفاده در دوران قائدگی ایجاد شود . استفاده از لباس تنگ نیز دلیل دیگری می تواند باشد . فقدان بهداشت بعد فعالیت جنسی  بیش از حد دلیل دیگری از این ناراحتی است . وقتی خارش ادامه یابد ممکنه تبدیل به درد شده و ایجاد ناراحتی نماید .
عفونت واژن همچنین می تواند از ژیلت و یا تیغ بهداشتی باشد که باید ۱ بار مصرف استفاده شود و اگر اماکان پذیر است حتما از نوره استفاده شود
هنگامی که خارش واژن ادامه یابد در نتیجه دنبال راه حل هایی میگردید خوشبختانه داروهای خانگی ساده ترین و با صرفه ترین راه درمان برای خلاص شدن از این مشکل میباشد .
کیست تخمدان
از جمله شایعترین دلایل مراجعه ی زنان به پزشک است که اخیرا گسترش بسیار زیادی خصوصا در دختران مجرد یافته است .
مخصوصا تخمدانها که محل بسیار شایعی برای رشد کیست هستند  بیش از سایر قسمتها درگیر این بیماری می شوند .
کیستهای تخمدان گاه هیچ گونه مشکل آشکاری ایجاد نمیکنند اما در اغلب موارد نه تنها سلامت رحم و تخمدان را به مخاطره انداخته و موجب نازایی و… می شوند .بلکه در قسمتهای دیگر بدن زنان نیز میتوانند علائمی نظیر پرمویی ، چاقی ، دیابت مقاوم به انسولین ، اختلالات قلبی و.. ایجاد کنند .
هر چند که کیستهای عفونی در همه ی نقاط بدن می توانند ایجاد شوند اما کیستهای تخمدان معمولا عفونی نیستند اما در غالب موارد عفونت را به عنوان یک عامل ثانویه به همراه دارند .چنانچه مشاهده میشود بسیاری از مبتلایان  به این بیماری ،  از علائم عفونی نیز شکایت میکنند .
موارد زیر سبب اصلی  اشاعه و تشدید بیماری های عفونی دستگاه تناسلی زنان در جوامع امروزی است :
۱- استفاده از نوارهای بهداشتی که تحت نظارت وزارت بهداشت می باشد :  بسیاری از این نوارها از الیاف مصنوعی ایجاد میشوند . الیاف مصنوعی باعث ایجاد خراش های ریز  میشود و زمینه را برای رشد میکروب ها آماده میسازد . در حالی که باید نوار بهداشتی از الیاف طبیعی تهیه شود . به هر حال توصیه میشود که بانوان هنگام مصرف یک لایه  پارچه ی  نخی پاکیزه روی آن بکشند و بعد استفاده نمایند .
٢- عدم استفاده از داروهای نظافتی (نوره) برای زدودن موهای زائد : داروهای نظافتی علاوه بر مو زدایی ، خاصیت شگفت آوری در از بین بردن میکروبها دارند .  از آن گذشته باعث کاهش اخلاط بدن و تقویت رحم و تخمدان شده و موجب شادمانی و کم شدن غم وغصه و افسردگی می شود .
۳- استفاده از تیغ برای از بین بردن موهای زائد : معمولا دستگاه تیغ را در حمام که محیطی مرطوب دارد نگهداری میکنند . در نتیجه قارچ ها و میکروب ها روی آن رشد و نمو کرده و در هنگام استفاده به دهانه ی رحم منتقل میشوند .
۴- روابط جنسی که بهداشت آن رعایت نمیشود  : دوش گرفتن قبل و بعد از رابطه ی زناشویی و یا حداقل شستشوی موضعی قبل و بعد از آن به طور جدی توصیه می شود .
داروهای خانگی برای خارش واژن یا ناحیه تناسلی
۱-     سرکه سیب  برای از بین بردن  خارش واژن
سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی میباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با اب گرم ترکیب و واژن خود را با این اب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمی تونند دران رشد کنند .
۲-     کمپرس سرد برای تسکین خارش شدید واژن
خارش واژن بخصوص در طول شب میتواند بسیار مشکل باشدو خواب شما را خراب و خستگی و بی حالی بوجود اورد برای متوقف کردن خارش اعمال یخ بطور مستقیم یا کمپری اب سرد در مهبل . این کار می تواند برای شما سخت باشد ولی خواب و استراحت کافی برای شما به ارمغان میاورد.
۳-     حمام نمک برای از بین بردن خارش واژن
نمک کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و میتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با اب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل میاورد .
همچنین شما میتوانید وان  را با اب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کنید و چمباتمبه بشینید در حین نشستن سعی کنید اب نمک بداخل واژن رفته و باکتریها بطور موثر کشته شوند.
۴-     سیر تسکین بزرگ برای خارش واژن
سیرنیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی میباشد.میتواند درد را فورا کاهش دهد و فوت و فن خاصی دارد .
جویدن ۲الی ۳ حبه  در دهان و سپس قراردادن ان در واژن . شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده است  !
۵-     ماست یک درمان عالی برای درمان خارش واژن
استفاده از پرو بیوتیکها  به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماست خالص و خوب درای کشتهایی است که میتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید است . ماستهای بز یا گوسفند بهترین درمان میباشد.
راه دیگر استفاده از ماست  قرار دادن ان بطور مستقیم در واژن است . برای این منظور میتوانید ماست اغشته با تامپون یا پنبه بمدت چند ساعت استفاده کنید . ماست منجمد نیز تسکین فوری رو به همراه دارد.
۶-     برگ ریحان حذف خارش واژن
برگ ریحان خاصیت ضد میکروبی- ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این اب ۲ بار در روز برای خارش واژن مفید است .
۷-     برگ رزماری  برای درمان خارش واژن
برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در اب خیسانده با اب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی
۸-اهمیت نگه داشتن واژن خشک
سعی کنید واژن را خشک نگه دارید چون محیط مرطوب کشت باکتریها و قارچها  روو ازدیاد میبخشد
۹-پوشیدن لباسهای گشاد برای جلوگیری از خارش واژن
پیشگیری بهتر از درمان است اگر شما خارش واژن دارید حتما این توصیه را بکار بندید. پوشیدن لباس راحت و پنبه ی و ترک لباس تنگ و خلاف مزاج بدن

نظرات بییندگان :