حاملگی پوچ چیست؟

حاملگی پوچ چیست؟

حاملگی پوچ در اوایل حاملگی اتفاق می افتد، قبل از اینکه زن متوجه شود حامله است. علائم حاملگی مانند تأخیر در قاعدگی و حتی تست بارداری مثبت را نیز ممکن است داشته باشد،

حاملگی پوچ

حاملگی پوچ

بارداري پوچ يا هيداتيفورم درواقع يک تومور غيرسرطاني است که در ناحيه رحم ايجاد مي‌شود و رشد مي‌کند. اين اتفاق معمولا در شرايطي رخ مي‌دهد که تخم باردارشده به ديواره رحم مي‌چسبد اما باعث رشد جنين نمي‌شود...

 در واقع اين بارداري حتي قبل از زماني که زن متوجه بارداري بشود اتفاق مي‌افتد. در بارداري پوچ، جفت به رشد خود ادامه مي‌دهد اما عمر او بدون جنين مدت کوتاهي خواهد بود.علايم بارداري پوچ

متاسفانه بارداري پوچ ابتدا دقيقا مثل يک بارداري طبيعي است. يعني علايم بارداري طبيعي مانند قطع عادت‌ماهيانه خستگي و حساس شدن پستان‌ها را هم مي‌توان مشاهده کرد به علاوه تست بارداري هم مثبت است، اما در برخي موارد نشانه‌هايي را هم از خود بروز مي‌دهد پس اگر يکي از نشانه‌هاي زير را مشاهده کرديد حتما به پزشکتان مراجعه کنيد:

• خونريزي تيره يا قهوه‌اي در ماه اول بارداري

• حالت تهوع و سرگيجه متوالي

• فشار يا درد لگني

بعد از مراجعه به پزشک او نيز مواردي را براي تشخيص بررسي مي‌کند و در نظر مي‌گيرد:

• داشتن فشارخون بالا

• رشد سريع رحم يا رحم بيش از حد بزرگ در دوران بارداري

• پره‌اکلامپسي که باعث فشارخون بالا و پروتئين در ادرار پس از هفته 20 بارداري مي‌شود.

• پرکاري تيروييد

• کيست موجود در تخمدان‌ها

پزشک در ابتدا با انجام سونوگرافي ساک حاملگي را اندازه‌گيري مي‌کند.حاملگي پوچ معمولا تا وقتي که سونوگرافي، رحم يا ساک خالي را نشان بدهد، تشخيص داده نمي‌شود. اگر قطر ساک حاملگي در سونوگرافي بيشتر از 20 ميليمتر باشد و جنيني در آن ديده نشود حاملگي پوچ تاييد مي شود. اگر قطر ساک کمتر از اين باشد چون هنوزبارداري پيش نرفته چند روز بعد بايد دوباره بررسي و سونوگرافي واژينال شويد. حاملگي پوچ سرانجام به سقط خودبخودي منجر مي‌شود.

علل و عوامل خطرساز

بارداري پوچ ممکن است براي هر خانمي اتفاق بيفتد چرا که علت آن در مشکل‌هاي کروموزومي است. هنگامي که تخم بارور مي‌شود، سلول‌ها شروع به تقسيم مي‌کنند يعني بخشي به تشکيل جنين و بخشي به تشکيل و ايجاد جفت مي‌پردازد اما گاهي قسمتي که بايد به جنين تبديل شود، به دليل تعداد زياد يا کم کروموزوم از اين عمل ناتوان است. خيلي جالب است که بدن اين ناهنجاري کروموزومي را تشخيص مي‌دهد و سعي به ادامه بارداري نمي‌کند. در واقع با برخي علامت‌ها سعي دارد وجود اين توده‌اي که غيرطبيعي دارد رشد مي‌کند را اطلاع دهد.

بارداري پوچ عارضه‌اي بسيار ناشناخته است. از هر هزار زن باردار يک مورد دچار اين مشکل مي‌شود. فاکتورهاي زير اما بي‌تاثير نيستند:

• سن خانم باردار: بارداري پوچ معمولا در خانم‌هايي با سن بالاتر از 35 سال يا کمتر از 20 سال رخ مي‌دهد.

• گروه‌هاي قومي خاص: طبق بررسي‌ها، برخي گروه‌ها بيشتر دچار اين عارضه مي‌شوند. خانم‌هاي مقيم خطه جنوبي‌ آسيا بيشتر دچار اين بيماري مي‌شوند.

برخي شکايت‌هاي رايج

بعد از اينکه بارداري پوچ برطرف شد، ممکن است برخي از بافت‌هاي مرده در بدن باقي بمانند و به رشدشان ادامه دهند که در اصطلاح پزشکي به آن GTD مي‌گويند. البته اين موضوع در 20درصد خانم‌ها رخ مي‌دهد. يکي از دلايل ابتلا به آن، افزايش سطح HCG –هورمون‌ بارداري- است که در خون شما باقي است. البته عارضه GTD اغلب اوقات با مصرف دارو درمان مي‌شود.درمان حاملگی پوچ

براي درمان اين بيماري بايد حتما بافت‌هاي مرده جفت از بدن خارج شود. برخي از پزشکان درمان دارويي را پيشنهاد مي‌دهند اما بهترين راه کورتاژ است. در بارداري‌هاي اوليه بدن زن باردار مي‌تواند بافت مرده را به راحتي دفع کند و درواقع بارداري پوچ منجر به سقط خودبه‌خودي مي‌شود. درنتيجه بايد ابتدا صبر کرد تا به طور طبيعي اين کار انجام شود. اقدام براي بارداري بعدي بايد با نظر پزشکتان و حداقل 6 ماه بعد صورت گيرد.

حاملگی پوچ در اوایل حاملگی اتفاق می افتد، قبل از اینکه زن متوجه شود حامله است. علائم حاملگی مانند تأخیر در قاعدگی و حتی تست بارداری مثبت را نیز ممکن است داشته باشد، چون سطح HCG افزایش پیدا می کند. احتمال دارد درد یا لکه بینی و خونریزی هم داشته باشد.


جفت به رشد ادامه می دهد و برای مدت کوتاهی، بدون جنین خودش را نگه می دارد. هورمون های بارداری به بالا رفتن ادامه می دهند که باعث می شود زن همچنان فکر کند که باردار است.

ممکن است هیچ نشانه ای (مثل درد یا خونریزی) دیده نشود که نشان بدهد بارداری بطور طبیعی پیش نمی رود. علائم بارداری مانند خستگی و حساسیت سینه ها هم ممکن است وجود داشته باشند.

اما وقتی رشد جفت متوقف می شود و سطح هورمونی پایین می آید، علائم حاملگی هم فروکش می کنند. در این زمان ممکن است گرفتگی عضله غیرعادی یا لکه بینی و خونریزی کم دیده شود.

حاملگی پوچ معمولا تا وقتی که سونوگرافی، رحم یا ساک خالی را نشان بدهد، تشخیص داده نمی شود.

بارداری پوچ کلا یک رخداد طبیعی در نظر گرفته می شود. حاملگی پوچ علت 50 درصد سقط جنین سه ماهه اول است و معمولا نتیجه مشکلات کروموزومی است.
حاملگی پوچ سرانجام به سقط خوبخودی منجر می شود. وقتی هورمون حاملگی کاهش پیدا می کند، بهتر است صبر کنید تا بطور طبیعی سقط داشته باشید
وقتی تخمک توسط اسپرم بارور می شود سلول ها شروع به تقسیم شدن می کنند، بخشی به جنین و بخشی به جفت.
گاهی بخشی که جفت می شود موفق است و ساک حاملگی درون رحم به رشد ادامه می دهد و جفت شروع به شکل گیری می کند. اما قسمتی که باید تبدیل به جنین شود ناتوان است (احتمالا به دلیل تعداد خیلی زیاد یا خیلی کم کروموزوم).

بدن زن، ناهنجاری کروموزومی را در جنین تشخیص می دهد و چون جنین مانند یک بچه سالم طبیعی رشد نخواهد کرد، بطور طبیعی سعی به ادامه بارداری نمی کند. این می تواند به علت تقسیم سلولی نابهنجار یا تخمک یا اسپرم غیرطبیعی باشد.

بدن تشخیص نمی دهد که جنین درون ساک وجود ندارد، زیرا هورمون های بارداری همچنان تولید می شوند تا از سقط جلوگیری کنند.

حاملگی پوچ سرانجام به سقط خوبخودی منجر می شود. وقتی هورمون حاملگی کاهش پیدا می کند، بهتر است صبر کنید تا بطور طبیعی سقط داشته باشید، خصوصا اگر خونریزی یا لکه بینی قهوه ای داشته اید اما چند هفته ای طول می کشد.

البته در این حالت شما می‌توانید با مصرف دارو فرایند سقط جنین را تسریع ببخشید؛ یا ممکن است تصمیم بگیرید که برای برداشتن بافت کورتاژ ساکشن یا اتساع و کورتاژ (D&C) بکنید.

همچنین اگر مشکلی داشته باشید که منتظر بودن برای سقط جنین برای سلامتی شما خطرناک باشد (همچون خونریزی زیاد یا علایمی از عفونت) لازم است که بافت را از بدن شما خارج کنند.

بارداری مجدد پس از سقط جنین
متاسفانه در اکثر موارد حاملگی پوچ قابل پیشگیری نیست. اگر بارداری اول باشد، برخی زوج ها به دنبال تست ژنتیکی می روند. حاملگی پوچ معمولا یک بار اتفاق می افتد.

احتمالاً پس از گذشت چهار یا شش هفته از زمان سقط جنین یا خروج بافت، مجددا عادت ماهانه را از سر بگیرید.

بعضی از متخصصین می‌گویند که پس از این دوره می‌توانید حامله شوید، اما برخی دیگر توصیه می کنند تا عادت ماهانه بعدی را نیز پشت سر نگذاشته اید، از این کار خودداری کنید.

اگر چه ممکن است به لحاظ فیزیکی آمادگی حامله شدن مجدد را داشته باشید، شاید به لحاظ روحی چنین آمادگی را نداشته باشید.

هر زنی به شیوه خاص خود با عدم موفقیت زودهنگام حاملگی کنار می‌آید. برای برخی از زنان ممکن است ماه ها طول بکشد تا بار دیگر آمادگی حامله شدن را پیدا کنند.

اغلب متخصصین تا دو یا سه بار سقط جنین متوالی اقدام خاصی نمی‌کنند و پس از آن است که تست های آزمایش ویژه خون و ژنتیک را تجویز می کنند تا علت آن را بیابند.

                
نظرات بییندگان :