حاملگی بعد از سقط

حاملگی بعد از سقط

اگر دو بار سقط جنین داشتید، برای بارداری دوباره می‌توانید آزمایش‌های زیر را انجام دهید تا در صورت وجود مشکل آن را کشف و در صورت امکان برطرف نمایید: آزمایش خون: نمونه‌ای از خون شما برای

حاملگی بعد از سقط

حاملگی بعد از سقط

برای بارداری دوباره بعد از سقط جنین چه چیزهایی را باید بدانید؟

علت سقط چیست؟

سقط جنین به از دست رفتن ناگهانی بارداری قبل از هفته 20 گفته می‌شود. اغلب سقط‌ها به این دلیل اتفاق می‌افتند که جنین به طور طبیعی رشد نمی‌کند. مشکلات در رابطه با کروموزوم‌ها و ژن‌های جنین؛ بیشتر ناشی از اشتباهاتی هستند که به طور شانسی اتفاق میفتد و اغلب علت آن به ارث بردن ژن معیوب از مادر یا پدر نیست.
گاهی اوقات هم شرایط نامطلوب پزشکی یک خانم، مانند دیابت کنترل نشده یا مشکلاتی در رابطه با رحم یا دهانه رحم؛ می‌تواند منجر به سقط جنین شود. با این حال علت بیشتر سقط جنین‌ها ناشناخته است.
حدود 10 تا 20 درصد از بارداری‌ها به سقط جنین می انجامند. البته آمار واقعی بیشتر از درصد ذکر شده است زیرا بسیاری از سقط جنین‌ها نیز در زمانی که زن حتی نمی‌داند باردار است به وقوع می‌پیوندد (یعنی در مدتی بسیار کوتاه پس از بارداری). 

چقدر احتمال دارد دوباره سقط اتفاق بیفتد؟

در بیشتر افراد؛ سقط جنین تنها یکبار رخ می‌دهد. بسیاری از زنانی که یکبار جنین‌شان را سقط می‌کنند، پس از آن بارداری سالمی خواهند داشت. تنها 5 درصد دو سقط متوالی را تجربه می‌کنند و کمتر از 1 درصد، 3 سقط پشت هم یا بیشتر را تجربه خواهند کرد.
اگر سقط صورت گرفته باشد، آیا قبل از بارداری دوباره تست‌های خاصی سفارش می‌شود؟

اگر دو بار سقط جنین داشتید، برای بارداری دوباره می‌توانید آزمایش‌های زیر را انجام دهید تا در صورت وجود مشکل آن را کشف و در صورت امکان برطرف نمایید:

    آزمایش خون: نمونه‌ای از خون شما برای کشف مشکلات احتمالی هورمونی یا سیستم ایمنی بررسی می‌شود.
    تست کروموزوم‌ها: ممکن است هم خون شما و هم خون زوج‌تان را مورد بررسی قرار دهند تا متوجه شوند آیا مشکل کروموزومی علت سقط است یا خیر. بافت حاصل از سقط نیز در صورتی‌که که در دسترس باشد، ممکن است مورد آزمایش قرار بگیرد.

    سونوگرافی: پزشکتان ممکن است دستگاه سونوگرافی را روی شکم یا در قسمت واژینال قرار دهد تا تصاویری از رحم به‌دست آورده و مورد ارزیابی قرار دهد.

سونوگرافی
    هیستروسکوپی: ممکن است پزشک یک تلسکوپ نورانی و سبک به نام هیستروسکوپ را از دهانه رحم‌تان عبور داده و وارد رحم کند. سپس با تزریق مایع نمکی حفره رحم را گسترده‌تر کرده و رحم و لوله‌های فالوپ را مورد بررسی قرار دهد.

 هیستروسکوپی

 هیستروسکوپی
    هیستروسالپنگوگرافی: در این روش با استفاده از یک رنگ به برجسته کردن حفره رحم و لوله‌های فالوپ در تصاویر گرفته شده توسط اشعه X می‌پردازند.
    سونوهیستروگرام: در این روش ابتدا محلول نمکی را وارد حفره رحم کرده و سپس سونوگرافی انجام می‌دهند. این روش به پزشک‌تان کمک می‌کند تا مشکلات موجود در دیواره رحم را بررسی کند.

سونوهیستروگرام

اگر علت سقط‌تان مشخص نشد، امیدتان را از دست ندهید. حدود 60 تا 70 درصد از خانم‌هایی که سقط یا سقط مکرر بدون دلیل شناخته شده داشته‌اند، در نتیجه ادامه تلاش برای بارداری، بارداری‌های سالمی را داشته‌اند.

منبع:پارسه گرد

نظرات بییندگان :