تمام رمز و رازهای نگهداری نوزاد تازه تولد شده تا پایان دو سالگی

تمام رمز و رازهای  نگهداری نوزاد تازه تولد شده تا پایان دو سالگی

با شروع افت درجه حرارت بدن، فعاليت نوزاد كم شده خواب آلود و شل گشته، اشتهايش را از دست دادده، تنفس سطحي و كند شده و ضربان قلبش كم مي شود در نهايت پوست بدنش بخصوص اندامها سياه مي گردد....

 تمام رمز و رازهای  نگهداری نوزاد از بدو تولد     

نگهداری نوزاد   

  

آموزش مراقبت های نوزاد در منزل
مادر گرامي
اطلاعات اين مجموعه براي آشنايي شما با اصول اوليه نگهداري از نوزاد تان است. بد نيست ساعتي از وقت خود را صرف مطالعه آن نماييد.

اكثر نوزاداني كه در زايشگاه متولد مي شوند ظرف كمتر از24  ساعت به همراه مادر ترخيص مي گردند.
بنابراين بيشتر علائم بيماريهاي نوزادان در منزل شروع مي شود. چند توصيه در هنگام ترخيص :
 بنابر لزوم لنجام 2 بار معاينه نوزاد در هفته توسط متخصص اطفال جهت شناسايي بيماريهاي نهفته، در صورت نداشتن مشكل حداقل روز سوم بعد از تولد به متخصص اطفال مراجعه شود.
 نظر به اهميت سنجش شنوايي براي تمام نوزادان جهت تشخيص و بررسي مشكلات شنوايي، يك هفته بعد از تولد به مراكز شنوايي سنجي استان مراجعه نماييد.
 كم كاري مادرزادي غده تيروئيد شايعترين علت قابل پيشگيري از عقبب ماندگي ذهني نوزادان مي باشد. اما در زماني كه ظهور علائم (كوتاهي قد، ناشنوايي، لالي و برخي بيماريهاي مغزي و عصبي) با انجام يك آزمايش ساده (از پاشنه پا نوزاد) در فاصله روزهاي 3 تا 5 بعد از تولد مي توان به وجود كم كاري مادرزادي تيروئيد پي برد. چنانچه  نوزاد  دلبندتان وزن  كمتر از 5/2  كيلوگرم است  یا دربخش مراقبت ويژه نوزادان بنابه هر دليلي اكسيژن مصرف كرده است جهت پيشگيري از بيماريهاي چشمي، مراجعه به پزشك متخصص چشم توصيه مي شود. 

 زمان مراقبت هاي معمول براي نوزاد و مادر
                 نوزاد بعد از تولد      مادر پس از زايمان
مراقبت اول :       5-3 روز                3-1 روز
مراقبت دوم :     15-14 روز            15-10 روز
مراقبت سوم :   45-30 روز            60-42 روز


مراقبت هاي اساسي نوزاد در منزل
بندناف نوزاد
خشك شدن بندناف نوزاد از همان روزهاي اول و دوم پس از تولد آغاز مي گردد. و محل زخم بندناف در مدت 10-5 روز التيام مي يابد. رنگ بندناف ابتدا زرد و سپس قهوه اي  شده و بعد از 2-1 هفته مي افتد.

نكات قابل توجه
1- بندناف و محل اتصال آن به بدن نوزاد تميز و خشك نگه داشته شود.
2- بندناف در معرض هوا قرارگرفته و خشك شود      
3-ازگذاشتن هرگونه پوشش بر روي بندناف و دستكاري و قراردادن مواد آلوده بر روي آن خودداري شود.
4- كهنه نوزاد زير بندناف بسته شود.
5- استفاده از الكل تاثيري در پيشگيري از كلونيزاسيون و عفونت نداشته و تنها موجب ديرتر افتادن بندناف مي گردد.
6- گاهي از محل اتصال بندناف به بدن نوزاد ترشح شيري رنگ و بي بو و يا يكي دوقطره خون خارج مي شود كه اهميتي ندارد. ولي در صورت خونريزي بيش از چندقطره از بندناف فورا به پزشك مراجعه شود.

حمام نوزاد
حمام نمودن نوزاد بعد از ثتبيت درجه حرارت ، حدود 6 ساعت پس از تولد و با رعايت اصول پيشگيري از اتلاف درجه حرارت بدن نوزاد صورت مي گيرد. ولي در نوزاد نارس حداقل 24 ساعت پس از تولد و در صورتيكه بدحال نباشد انجام ميگيرد.
 هيچگاه نوزاد را زير دوش نبريد. ابتدا سر و گردن نوزاد را شسته و خشك كرده و با كلاه بپوشانيد و سپس تنه و نهايتاً اندامها را لخت كرده و بشوييد.
 هيچگاه به صورت نوزاد صابون و يا شامپو نزنيد. صورت، چشم ها و پشت گوشها را با يك تكه پنبه نرم كه در آب گرم مرطوب شده است، تميز نماييد.
 پستانهاي متورم وجود ترشحات از ناحيه تناسلي در نوزاد دختر و احياناً مختصر خونريزي از آن طبيعي است، آن را دستكاري نكنيد. در اولين فرصت ممكن بايد ختنه نوزاد پسر با مشورت پزشك اقدام نماييد.

كاهش درجه حرارت بدن
  هنگامي كه درجه حرارت نوزاد از 5/36 درجه سانتيگراد كمتر باشد بعلت وسعت بدن و كمبود چربي زير پوست اگر نوزاد در معرض سرما قرار گيرد يا راههاي اتلاف حرارتش كنترل نشود، دچار كاهش درجه حرارت مي شود و با شروع افت درجه حرارت بدن، فعاليت نوزاد كم شده خواب آلود و شل گشته، اشتهايش را از دست دادده، تنفس سطحي و كند شده و ضربان قلبش كم مي شود در نهايت پوست بدنش بخصوص اندامها سياه مي گردد.
 براي پيشگيري از اين عارضه بايد زايمان در اتاق گرم و بدون جريان هوا صورت گيرد.و بلافاصله پس از تولد نوزاد خشك شود و در پارچه تميز و خشك قرار گيرد. بهترين راه حفظ دماي بدن گذاشتن او در آغوش مادر است. از طرفي پوشش نوزاد بايد متناسب با فصل باشد. راههاي ديگر براي گرم كردن نوزاد شامل استفاده از لباس گرم، بطري يا كيف آب گرم و چراغ مي باشد.
در نهايت اگر با استفاده ازروشهايي كه در بالا گفته شد نوزاد گرم نشد بايد بعلت احتمال وجود عفونت سريعاً به پزشك مراجعه نمود.

خواباندن نوزاد
نوزاد را به شکم نخوابانید.بهتر است نوزاد را به پهلو و ترجیحاً به پشت بخوابانید.
مراقبت از چشم  
از هیچ ماده مانند سرمه یا هیچ دارویی بدون تجویز پزشک برای چشم استفاده نکنید.

شناخت علائم خطر در نوزادان
 علائم خطر بيماريهاي مختلف معمولاً مشابه و مانند هم مي باشد در صورت وجود هر يك از علائم زير در نوزاد فوراً به نزديكترين مركز بهداشتي درماني مراجعه نماييد:
تنفس تند و مشكل يا توكشيده شدن قفسه سينه و ناله كردن
رنگ پريدگي شديد يا كبودي
استفراغ مكرر شير يا استفرغ صفراوي
تحرك كمتر از حدمعمول، بي حالي و خواب آلودگي
تشنج
اسهال (دفع مدفوع آبكي با حجم زياد بيش از 8 بار در روز)
قرمزي اطراف چشم، خروج ترشحات چركي ازچشم وتورم پلك ها  
عدم دفع مدفوع در48 ساعت اول
عدم دفع ادرار در24 ساعت اول
بي قراري و تحريك پذيري
خوب شير نخوردن
ترشحات چركي ناف یا قرمزی اطراف ناف
جوشهای چرکی منتشر درپوست (10 عدد یا بیشتر )
تب یا سرد شدن اندام ها و بدن
زردی 24 ساعت اول
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم

نظرات بییندگان :