تحریک تخمک گذاری با داروهای گیاهی => شناخته ترین داروهای گیاهی برای ناباروری

تحریک تخمک گذاری با داروهای گیاهی => شناخته ترین داروهای گیاهی برای ناباروری

. گیاهان خاصی وجود دارند که عصاره آنها اثر مثبت روی اندام تناسلی ، سیستم هورمونی و میل جنسی مردان و زنان می گذارد؛ این گیاهان کمک می کنند برای مقابله با مشکلاتی از قبیل:...

تحریک تخمک گذاری با داروهای گیاهی

پنج انگشت ,درمان ناباروری, گیاهان دارویی

   


ارزيابي تخمك ها و تخمك گذاري

براي ارزيابي تخمك گذاري و " كيفيت" تخمك ها ، روشهاي مختلفي وجود دارند ، كه اغلب به ((ذخيره سازي تخمك )) مربوط مي شود . اين موضوع ثابت شده است كه با افزايش سن زنان ، هم تعداد و هم كيفيت تخمك آنها روند نزولي را آغاز مي نمايد . به اين كاهش كيفيت (( كاهش ذخيره سازي تخمك )) مي گويند.آزمايشات روز سوم سيكل :

سنجش ميزان هورمونهاي LH ,FSH و استراديول مخصوصا در روز سوم سيكل قاعدگي در پيش بيني شانس آبستني و دوز مورد نياز داروهاي تحريك تخمك گذاري موثر مي باشد و جزئيات ديگري را نيز ارائه نمايد.

غذاهای ممنوع برای این افراد:

چای-سرخ کردنی-قندوشکر-شیرینی جات قنادی وهرچیزی که باقندوشکرتهیه شود،تمام تنقلات مصنوعی مانندشکلات ،پفک،یخمک ،چیپس ، بیسکویت و...نوشابه های گازدار،تمام غذاهای ساندویجی فروشی ها ،تمام غذاهای فریزشده ،غذاهای زودپزشده ،ماکارونی ،آش رشته ، سیرداغ وپیازداغ ،سوسیس ،کالباس ،پیتزا ،انواع دخانیات ،سس،رب ،دوغ تمام غذاهای تبلیغی ومشروبات الکلی ونهایتاتمام غذاهای حرام ونیزغذاهایی که باطبع ومزاج انسان سازگارنیست.

درمان باداروهای گیاهی

نسخه برای زیادکردن وتقویت اسپرم درمردان

نسخه1:

50 گرم خولنجان

1کیلومغزپسته

25 گرم زنجبیل

طرز مصرف: موادمذکورراآسیاب نموده ،روزانه به مقدار3قاشق مرباخوری میل نماید.

نکته :در مصارف روزانه ازروغن زیتون به جای روغن نباتی استفاده کنید.

نسخه دوم :کنجد راآسیاب کرده ،باشیرمخلوط نموده ،میل کنید.

نسخه سوم :آردجوانه گندم راباشیرگوسفند مخلوط نموده هرروزبخورید.

نسخه چهارم :50 گرم اسطوخدوس

50 گرم گل مرزنجوش

100گرم ریشه شیرین بیان

50 گرم گل بابونه

70 گرم گل گاوزبان

300گرم عناب

طرزمصرف :عناب ها وریشه هارانیمکوب کرده بابقیه گیاهان مذکور مخلوط نموده ،روزانه یک چنگه کوچک ازآنها رادرقوری چینی بریزید و3لیوان آب جوش به قوری اضافه کنید وبگذارید به مدت 45 دقیقه دم بکشد،سپس ازصافی گذرانده درداخل ظرف شیشه ای ریخته درجای خنک نگهداریدوبعداز24ساعت هرگاه خواستید میل کنید.

نسخه درمان نازایی برای زنان :

ابتدا روزانه به مدت 20 تا25 روزیک چنگه ازنیم کوب شده ریشه شیرین بیان ،عناب ، گل اسطوخدوس ،گل مرزنجوش ،گل گاوزبان را درقوری چینی ریخته 3لیوان آب جوش به قوری اضافه کنیدوبگذارید به مدت 45 دقیقه دم بکشد سپس ازصافی گذرانده درظرف شیشه ای ریخته وبعداز24 ساعت شروع به مصرف کنید(هرگاه خواستید میل کنید) وبعداز20 یا25 روزیک قاشق غذاخوری عسل طبیعی ویک قاشق روغن زرد حیوانی  رابایک عددزرده تخم مرغ مخلوط کرده ،به پنبه آغشته نمایید وبعداز اتمام قاعدگی درماه ،بعدازنظافت ،شب به هنگام خواب دردهانه مهبل قراردهید وروزازمهبل بردارید.بعدازمدت کمی مایع سفیدی ازدرون رحم جاری می شود که اگربعدازآن عمل آمیزش انجام پذیرد باردارخواهیدشد.

نسخه دوم :اگرنازایی به علت تغییرات محیطداخلی دراثرگرمی مزاج باشد(که زودمنی رافاسدمی کند) توصیه می شود که از شربت بنفشه ونیلوفر ،سیب ، لیمو،صندل ،سکنجبین وشیره تخم خرفه ، تازمان طبیعی شدن رنگ خون وبرقرارشدن حالت طبیعی دررحم مصرف کنید. توضیح : 1-علائم مزاج گرم عبارتنداز :گرمی ، غلظت وسیاهی خون قاعدگی وزیادی رویش موی عانه وسنگینی ناحیه رحم 2-صفرازیادباشد،جوشانده ریشه زرشک بعدازهروعده غذا (نیم استکان ) میل کنید ولازم به ذکراست که اگرگرم مزاج می باشید درروزهای قاعدگی نیزاز نسخه مذکور استفاده کنید البته به شرط آنکه درسه روز اول قاعدگی روزانه 2مثقال تخم گشنیز راآسیاب کرده ،صبح ناشتا وعصر میل نمایید ودرسه روز دوم قاعدگی ازمصرف داروخودداری کنیدوهمچنین به هنگام مصرف حتمایکی ازشربت ها راباسکنجبین وشیره تخم خرفه میل نمایید.

نسخه سوم :اگرنازایی به دلیل خشکی رحم باشد شربت بنفشه ،شربت نیلوفر باگلاب وشیرتازه میل نمایید ومحیط رحم رابا روغن بنفشه یاروغن تخم کدووپیه مرغ چرب نمایید ومغزمرغ راهمراه بالعاب به دانه دررحم بمالید.

نسخه چهارم: اگرنازایی به دلیل رطوبت وترشحات زیادرحم باشد باجوشانده آویشن ،گل سرخ ومریم گلی(ازهرکدام 10گرم تهیه نموده در5لیوان آب آنقدربجوشانید تا4لیوان باقی بماند سپس ازصافی بگذرانیدوطبق دستوراستفاده کنید) رحم رابه مدت 7روز ودرهرروز چندمرتبه سشتشودهید وپس از7روز ازپودرشده شحم حنظل ،انزروت ،تخم شبت ، سماق وعود (ازهرکدام یک مثقال) با4مثقال پیه مرغ شیاف بسازید ودردهانه مهبل قراردهید.

توضیح: دررحم خشک ومرطوب اسپرم نمی تواند پیشرفت کنند وبالاخره می میرند.

علائم خشکی رحم عبارتنداز: کم بودن خون قاعدگی ،لاغری ،خشکی رحم ومهمترین علامت تشخیص احساس خشکی مرد به هنگام تماس جنسی می باشد


معرفی گیاهان دارویی برای درمان نازایی

درمان های گیاهی سالهاست (قرن ها) که برای حل ناباروری انسان استفاده شده است . گیاهان خاصی وجود دارند که عصاره آنها اثر مثبت روی اندام تناسلی ، سیستم هورمونی و میل جنسی مردان و زنان می گذارد؛ این گیاهان کمک می کنند برای مقابله با مشکلاتی از قبیل:

 1- عدم تعادل هورمونی         2- قاعدگی نامنظم           3- اختلال نعوظ       4- مشکلات تحریک اسپرم

در ادامه به چند گیاه درمانگر از این قبیل اشاره خواهد شد.

شبدر قرمز

با نام علمی Trifolium pratenes  گیاهی است چند ساله که ارتفاع آن به 15 سانتیمتر هم نمی رسد و در مناطق معتدل می روید. این گیاه محبوبترین و پر مصرف ترین گیاه دارویی برای ناباروری می باشد. این گیاه سرشار از انواع ویتامین ها ، کلسیم و منیزیم است که این عناصر برای تغذیه رحم و آرامش سیستم عصبی لازم و کارا هستند. این گیاه باعث قلیایی شدن بدن شده که به نوبه خود با ایجاد محیط سالم در واژن و رحم به تعادل هورمون های لازم کمک می کند. این گیاه سرشار از ترکیبات مشابه استروژن می باشد و تنها منبعی است که به طور طبیعی حاوی هر چهار نوع ایزوفلاون های استروژن زای اصلی می باشد. و به همین دلیل کاربردی ترین گیاه برای درمان و بهبود نازایی برای خانم ها می باشد.

تمشک قرمز

با نام علمی Rubus fraticsos سرشار از ویتامین ث و آهن است. قابل توجه است که گیاهانی که غنی از آهن هستند خطر ناشی از اختلالات تخمک گذاری را کاهش می دهند.(اختلال در تخمک گذاری دومین علت ناباروری در زنان پس از چسبندگی لوله های رحمی می باشد) برگ درخت تمشک از لحاظ پزشکی دارای ارزش خاصی است و استفاده از آن برای مادرانی که منتظر تولد فرزند هستند تاریخ طولانی دارد زنان باردار در سه ماه آخر بارداری چای تهیه شده از برگ تمشک قرمز را می نوشند تا ماهیچه های رحم و سطح لگن تقویت شود و دردهای ناشی از انقباضات زمان وضع حمل کاهش یابد. همچنین برای جلوگیری از سقط جنین و کاهش خونریزی زمان وضع حمل بسیار مفید است . عصاره این گیاه در جهان به «شربت حیات زندگی» معروف است.

گیاه Maca

این گیاه در مناطق کوهستانی پرو می روید و ریشه خوردنی آنشبیه به تروبچه است تحقیقات روی ریشه این گیاه نشان داده ؛ ترکیبات موجود در این گیاه برای ایجاد توازن هورمونهای بدن و افزایش پروژسترون در بدن و افزایش میل جنسی موثر است . این گیاه یکی از محبوبترین گیاهان جهان برای مردان و زنان در جهت بارداری می باشد.

گیاه پنج انگشت

با نام علمی  Vitex  Agus – castus  یکی از گیاهانی است که در درمان بیماری زنانه کاربرد دارد تحقیقات جدید اثر درمانی این گیاه را در سندرم پیش از قاعدگی (PMS) ، رفع عوارض یائسگی و افزایش شیر مادران شیرده را نشان می دهد. از خواص دیگر این گیاه می توان تعادل چرخه قاعدگی و ترویج تخمک گذاری ، کمک به غده هیپوفیز ، افزایش پروژسترون بدون هورمون اشاره کرد.

سیب زمینی شیرین (هندی)

یکی از گیاهان پرکاربرد در زمینه ناباروری می باشد . این گیاه با تنظیم هورمونهای متعادل کننده پروژسترون نسبت به استروژن به بارور شدن کمک فراوان می کند . و همچنین دارای ساپونین استرئیدی است که استروژن و پروژسترون مورد نیاز بدن را می سازد. همچنین مقوی کبد است و در تهیه هورمونهای جنسی کمک می کند.

توجه: گیاه جنسینگ نیز در مردان با افزایش مقدار اسپرم و همچنین افزایش تحریک اسپرم (میزان اسپرم را تا دوبرابر افزایش می دهد) بسیار مفید بوده و در درمان بیماری های نازایی مردانی که به جهت کمبود مقدار اسپرم مشکل دارند کارا می باشد.

منبع:exsirplant.mihanblog.com/

نظرات بییندگان :