تب دندان در کودکان - رویش دندان در کودکان و تب دندان

تب دندان در کودکان - رویش دندان در کودکان و تب دندان

افزایش بزاق و آبریزش از دهان ممکن است دو ماه پيش از پیدایش نخستين دندان شروع شود؛ همچنين بی‌قراری و تحریک‌پذیری، ورم لثه‌ها، خارش لثه‌ها و سعی در گاز‌گرفتن و جویدن اجسام سفت.

روش‌هاي تسكين درد دندان‌ نوزاد

تب دندان در آوردن


زمان درآوردن دندان شیری در بچه‌های مختلف، تفاوت دارد‌ اما از حدود شش ماهگی شروع می‌شود. به طور معمول ابتدا دو دندان در لثه پایین و بعد دو دندان بالایی رشد می‌کنند. 
علائم شایع درآمدن دندان شیری
افزایش بزاق و آبریزش از دهان ممکن است دو ماه پيش از پیدایش نخستين دندان شروع شود؛ همچنين بی‌قراری و تحریک‌پذیری، ورم لثه‌ها، خارش لثه‌ها و سعی در گاز‌گرفتن و جویدن اجسام سفت.
برخی مواقع در زمان رویش دندان‌های شیری کودکان دچار تب می‌شوند که امري طبیعی است و جای نگرانی نیست؛ ‌البته خانواده‌ها باید در این مواقع، کودک را نزد پزشک اطفال ببرند تا علت تب کودک مشخص شود، زیرا ممکن است هم‌زمان با رویش دندان‌های شیری، کودک دچار سرماخوردگی نیز بشود و تب، بر اثر سرماخوردگی باشد. برای کاهش خارش لثه کودک موقع درآوردن دندان شیری، می‌توانید دندان‌گیر پلاستیکی تمیز و خنکي به او بدهید تا به لثه‌هایش بکشد.
5 راه کاهش درد کودک موقع دندان درآوردن
1 - لثه کودک را به آرامی بمالید: به آرامی لثه‌های نوزاد را با انگشت تمیز یا پارچه سرد و مرطوب تمیزي مالش دهید. کمی فشار ملایم می‌تواند ناراحتی کودک را کاهش دهد. 
2- به نوزاد چیزی خنک برای جویدن بدهید: یک تکه‌پارچه سرد و مرطوب یا دندان‌گیر خنک می‌تواند تسکین‌دهنده باشد. البته اطمینان حاصل کنید که باعث خفگی او نمی‌شود. مراقب باشید تا اين وسيله یخ‌زده نباشد، بلکه کمی خنکی کفایت می‌کند، چون سرمای زیاد هم می‌تواند آسیب رسان باشد. اگر کودک شما غذاهای جامد و سفت می‌خورد از غذاهای سرد استفاده کنید. ماست خنک پیشنهاد خوبی است.
3- یک دندان‌گیر از داروخانه بخرید: دندان‌گیرهایی که از لاستیک نرم ساخته شده‌اند، بهتر هستند. انواعی که با مایع پر شده‌اند، ممکن است در اثر فشار لثه کودک پاره شوند. می‌توانيد از پستانک تمیز هم استفاده کنید. از دادن اجسام و مواد کوچک مانند یک تکه گوشت که برخی خانواده‌ها به کودک می‌دهند تا گاز بگیرد، به‌طور جدی باید پرهیز کرد، زیرا ممکن است این وسایل جانبی داخل حلق کودک برود و باعث خفگی او شود. 
4- آب دهان کودک را خشک کنید: افزایش بزاق و آبریزش دهان جزئی از فرایند دندان‌در‌آوردن است. با یک دستمال تمیز، دهان و چانه کودک را پاک کنید تا از تحریک پوست پیشگیری شود. هنگام خواب نیز پارچه مناسب و جاذبی زیر سر کودک قرار دهید.
5- از داروها کمک بگیرید: اگر کودک شما خیلی بی‌قرار، تحریک‌پذیر و بدخو شده است با پزشک مشورت کنید تا در صورت لزوم، استامینوفن یا ایبوپروفن را به میزان لازم تجویز کند. از دادن آسپیرین به کودک خودداری کنید.
همچنین از قراردادن داروهای موضعی و بی‌حس‌کننده روی لثه خودداری کنید، زیرا این داروها به وسیله بزاق شسته مي‌شوند و قبل از اینکه روی لثه اثر بگذارند، موجب بی‌حسی گلوی کودک می‌شوند و در مکانیسم‌ طبیعی بلع کودک تداخل ایجاد می‌کنند. 

نظرات بییندگان :