تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

هر بازی، قواعد و مقررات مخصوص دارد که مراعات آن برای کودک لازم و ضروری است و اثر تربیتی آن، قوانین آن است که کودک را وادار کند که به قانون احترام بگذارد و خود را با آن تطبیق دهد...

تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

تاثیر بازی بر یادگیری کودکان

سایت کودکان ما به نقل از شبکه خبر:در جهان کنونی، بازی که از مهم‌ ترین وسایل تعلم و تربیت کودکان به شمار می‌آید، نقش موثری در رشد حرکتی، بدنی و ذهنی آنان ایفا می‌کند و در سن قانون‌ شناسی و رعایت حقوق دیگران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، دکتر اصغر حلیمی‌، متخصص کودکان با اعلام این خبر افزود: آموزش حرکات در سال های نخست زندگی سبب پیشرفت تکامل حرکتی کودکان و افزایش چابکی و مهارت آنان می‌ شود و کودک با بازی با محیط زندگی آشنا می‌شود.


 حلیمی‌ گفت: کودک  وقتی بازی می کند ، یاد می‌گیرد که چگونه حرکت کند، فکر کند به خاطر بسپارد، حرف بزند و بالاخره با دیگران رفتارکند و قوانین مربوط به رفتار‌های اجتماعی را بیاموزد.
اگر کمی دقت کنیم در می‌یابیم که بازی در حقیقت یک درس است، درس زیستن، درس یادگیری مهارت‌ها، دقت‌ها، تجربه‌ها و کاربردها و درس سازگاری و همکاری‌ها است.


وی درباره اثر تربیتی که قواعد  بازی بر کودک می‌گذارد، گفت: هر بازی، قواعد و مقررات مخصوص دارد که مراعات آن برای کودک لازم و ضروری است و اثر تربیتی آن، قوانین آن است که کودک را وادار کند که به قانون احترام بگذارد و خود را با آن تطبیق دهد.
عواطف اجتماعی و احساسات عالیه انسانی در بازی‌های کودکانه پایدار می‌شود و کودک به رعایت عدالت، قانون، احترام متقابل، تعاون و همکاری عادت می‌کند و اعتماد به نفس وی رشد می‌یابد.


حلیمی‌ اذعان داشت: رفتار کودکان در جریان بازی قابل تعمق است ، برخی بچه‌ها ممکن است با سایرین به راحتی ارتباط برقرار کنند و با آنها وارد بازی شوند؛ در حالی که عده‌ای دیگر ممکن است، خجالتی و محتاط باشند و نتوانند خود را با جمع بچه‌ها تطبیق دهند؛ در این موارد والدین باید به کودک فرصت دهند تا به تدریج با محیط و سایر بچه‌ها آشنایی پیدا کند؛ حضور والدین در کنار کودکان به آنان کمک می‌کند که راحت‌ تر وارد بازی‌های دسته جمعی شوند.

سایت کودکان ما به نقل از کیهان :یده آمو ختن مسائل با استفاده از بازی ایده جدیدی نیست. در واقع سالهاست که کودکان با این روش، مسائل پیچیده را آموخته اند. برخی از بازی ها و فعالیت ها بیشتر از هر کتابی یادگیری کودکان را تقویت می کند. درست است که مدرسه نقش مهمی در آموزش کودکان دارد ولی با توسل به شیوه های بسیار ساده می توان بر معلومات آنها افزود. کودکان قابلیت های زیادی دارند و بازی ها، نقش مهمی در شکوفایی این قابلیت ها ایفا می کنند.


● کودکان چگونه از بازی کردن می آموزند؟

به جای اینکه مغز کودکان را از اطلاعات سطحی پر کنیم و در مورد موضوعات مختلفی با آنها حرف بزنیم بهتر است نقش بازی ها را جدی بگیریم.

با استفاده از این روش نه تنها مفاهیم جدید بلکه ارزش های اساسی زندگی در ذهن کودکان نقش می بندد.

بشر طبیعتاً از تجربیات دیگران بیشتر می آموزد تا از حرفهای آنها. برخی از مسائل تنها با تجربه شخصی آموخته می شوند. شما باید از نتایج اعمال خود درس بگیرید. آموختن باید برای کودکان تبدیل به یک سرگرمی شود نه یک وظیفه دشوار.

با زدن چند مثال موضوع را روشن تر می کنیم. آیا تاکنون فکر کرده اید چرا قبل از اینکه کودکان ریاضی را در مدرسه بیاموزند به آنها طریقه استفاده از چرتکه را آموزش می دهند؟

در واقع کودکان با استفاده از این ابزار رنگی عملیات جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را می آموزند و از این کار لذت می برند.

در عصر دیجیتال، کودکان اطلاعات زیادی از فن آوری دارند و به همین دلیل است که بسیاری از بازی های کامپیوتری و ویدئویی برای آموختن مفاهیم اساسی مانند کار تیمی و تمرکز طراحی شده اند.

شاید شما این مسئله را قبول نداشته باشید ولی بازی های ویدئویی قدرت تمرکز افراد را بالا می برند و در عین حال سرگرم کننده هستند.

در ضمن بازی هایی که قدرت بیان و حافظه کودکان را تقویت می کند و مفاهیم علمی پیچیده را به آنها می آموزد به وفور در بازار یافت می شوند. این بازی ها روش های برخورد با مشکلات را به کودکان می آموزند. کودکان در مدارس نحوه برقراری ارتباط سالم، تلاش گروهی و منافع تشکیل تیم و مهارت هدایت دیگران را یاد می گیرند و با شرکت کردن در اردوها طبیعت را بهتر می شناسند و قدر آسایش خانه خود را بیشتر می دانند.

در واقع کودکان به فعالیت های گوناگونی علاقه نشان می دهند.

یادتان باشد کودکان باید مسائل زیادی را در زندگی بیاموزند و بازی کردن می تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.
         
نظرات بییندگان :