بیماری نوزادان => انواع بیماریهای متداول در بین

بیماری نوزادان => انواع بیماریهای متداول در بین

همچنین ادرار خیلی غلیظ ، بو دار است که به دلیل کمبود مایعات در کودک اتفاق می افتد. اگر شیر خودتان را به کودکتان می دهید تغذیه بیشتر را امتحان کنید و اگر شیر خشک می خورد بین وعده های ...

بیماری نوزادان

بیماری نوزادان, بیماری , نوزاد, اسهال ,


بوی بد ادرار نوزاد

سه دلیل برای بوی ناخوشایند ادرار فرزند شما وجود دارد. ادرار مانده بو می دهد و درمان آن عوض کردن پوشک کودک به دفعات بیشتر است. همچنین ادرار خیلی غلیظ ، بو دار است که به دلیل کمبود مایعات در کودک اتفاق می افتد. اگر شیر خودتان را به کودکتان می دهید تغذیه بیشتر را امتحان کنید و اگر شیر خشک می خورد بین وعده های غذایی به او آب جوشیده شده سرد بدهید. از دست دادن آب بدن کم اداری در نوزاد ایجاد می کند که، مشکلی جدی است. بنابراین اگر کودک ناخوش است و یا پوشک او خشک است با پزشک خود مشورت کنید. عفونت دستگاه ادراری روی شیر خوار اثر می گذارد و اگر درمان نشود خطری جدی او را تهدید می کند. اگر کودک بیمار به نظر می آید دوباره با دکتر خود مشورت کنید.


میزان ادرار در نوزاد

به دلیل اینکه پوشک های یکبار مصرف قدرت جذب بالایی دارند ، نم و رطوبت موجود در آن را نمی توان تشخیص داد. نشت ادرار از پوشک است که نشان می دهد کودک ادرار کرده است. وقتی کودک 3 ساعت یا بیشتر ادرار نکند به این معنی است که او آب بدن خود را از دست داده است. اگرچه کودک هیچ کنترلی بر مثانه خود ندارد اما گاهی آن را خالی می کند و ادرار وی بطور مداوم نشت نمی کند. هنگامی که کودک کمتر از 6 هفته دارد ، معمولا 20 تا 30 بار در 24 ساعت ادرار می کند ، اما شما مجبور نیستید بعد از هر بار ادرار کردن پوشک او را عوض کنید. پوشک های خشک در کودکان باعث نگرانی هستند اگر چنین وضعیتی وجود دارد باید به پزشک مراجعه کرده و از او مشورت بخواهید.

ظاهر مدفوع نوزاد

شیر خشک مدفوع را حجیم تر و سفت تر می کند که معمولا قهوه ای کم رنگ و تقریبا بو دار است. این مدفوع شبیه به مدفوع یک بزرگسال است. به دلیل اینکه حاوی مخلوطی از باکتری هایی است که با باکتری های موجود در مدفوع کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند متفاوت است. البته امروزه شیرخشک هایی وجود دارند که با استفاده از ترکیب مناسبی از پره بیوتیک ها، همان باکتری‌های مفید شیر مادر را ایجاد می کنند. اگر مدفوع شل باشد یا با حالت انفجاری دفع شود می تواند به این معنا باشد که ورم معده ای – روده ای ( اسهال عفونی ) وجود دارد.

وجود لکه‌های قرمز در پوشک نوزاد

احتمال اینکه این لکه ها خون باشد کم است. لکه های صورتی یا قرمز رنگی که گاهی در ادرار کودک یافت می شود معمولا به علت نمک های شیمیایی به نام اورات هستند که یک محصول زاید طبیعی می باشند. اگر مطمئن نیستید، پوشک را به ماما نشان دهید. دیدن خون در ادرار غیر عادی اما جدی است. در پسران ، ممکن است مشکلی در آلت تناسلی یا پوست نوک آلت را نشان دهد.

تغییر رنگ مدفوع نوزاد

مکونیوم مدفوعی است که در دوران زندگی رحمی زمانی که کاملا از جریان خون داخل بند ناف تغذیه می کرد ، به وجود آمده است. در 24 ساعت اول زندگی ، کودک مکونیوم دفع می کند. مکونیوم ماده سیاه متمایل به سبز چسبناکی است که بیشتر از صفرا و بلغم تشکیل شده است. در طی یک یا دو روز بعد، این ماده به مدفوعی تبدیل می شود که قهوه ای کم رنگ مایل به سبزاست. که شل تر بوده و چسبندگی کمتری نسبت به مکونیوم دارد. وقتی رنگ مدفوع تغییر می کند ، قوام آن نیز تغییر می کند. اگر کودک سالم است نیازی به نگرانی نیست.

دفعات اجابت مزاج در نوزاد

شکم نوزاد احتمالا چند بار در روز کار می کند. در 6 هفته اول بطور متوسط 3 یا 4 بار یا بیشتر در 24 ساعت مدفوع دفع می کند. بچه هایی که شیر مادر خود را می خورند مدفوع آنها خیلی شل است. تا زمانی که کودک سالم است ، مدفوع شل اسهال محسوب نمی شود. برخی از بچه هایی که شیر مادرشان را می خورند ، ممکن است تا چند روز مدفوع نکنند. اگر کودک شما از زمان تولد ، حداقل یکبار مدفوع کرده باشد، معمولا مشکلی وجود ندارد. 

نظرات بییندگان :